Hraje jen na sebe, přebral naše témata. České národovecké strany Okamurovi úspěch nepřejí

Jiří Pšenička
22. 10. 2017 11:25
Tomio Okamura se svým hnutím Svoboda a přímá demokracie získal ve volbách úctyhodných 10,64 procenta hlasů, za něž získá 22 poslaneckých mandátů. Mezi dalšími českými bojovníky proti bruselské politice, nelegální migraci a islámu ale moc spřátelených partnerů, kteří by mu úspěch přáli, nemá.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Economia

Praha - Volební úspěch Tomia Okamury a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by mohl být vykládán i jako úspěch celé české vlastenecké scény a všech euroskeptiků, kteří svou dnešní politiku staví hlavně na boji proti uprchlickým kvótám, islámu a ilegální migraci. Nicméně Okamura v těchto kruzích příliš přátel nemá. A o ty, které měl, vesměs už přišel.

Nejde jen o Okamurovo někdejší hnutí Úsvit, s nímž v roce 2013 vstoupil do parlamentu a které se už v roce 2015 rozložilo, když byl jeho šéf nařčen z tunelování. Poměrně rychle z Okamury vystřízlivěli i někdejší Zemanovci ze Strany práv občanů (SPO), kteří s SPD spolupracovali v loňských krajských volbách.

Avšak na kooperaci v rámci voleb do Poslanecké sněmovny se již tyto dva subjekty nedohodly. Jak už dříve uvedl šéf SPO Jan Veleba, Okamura si krajské úspěchy začal přisvojovat pro sebe. "On si myslí, že vytáhl nahoru nás, my to vidíme obráceně," řekl v červnu Veleba redaktorovi Aktuálně.cz.

Ještě příkřejší vysvědčení Okamurovi vystavuje jeden z Velebových kolegů z partaje blízké současnému prezidentovi. "Já jsem před Okamurou od začátku varoval, byl jsem proti tomu, abychom se s ním spojovali. On jenom zneužil jméno prezidenta Miloše Zemana pro vlastní zviditelnění," míní vysoký funkcionář SPO, který považuje Okamuru za pouhého konjunkturalistu.

Otočka s Lisabonskou smlouvou

Podobně jej vidí David Štěpán, předseda Bloku proti islamizaci. Připomíná například, že Okamura dnes napadá Lisabonskou smlouvu, která umožnila, aby bylo Česko v orgánech Evropské unie přehlasováno a byla mu proti jeho vůli "vnucena" kvóta na přijímání uprchlíků. Jedním dechem ale poukazuje i na to, že to byl Okamura, kdo v roce 2013 společně s dalšími senátory podal na prezidenta republiky Václava Klause žalobu pro údajnou velezradu za "průtahy při podpisu Lisabonské smlouvy". "V té době byl Tomio Okamura jedním z nejaktivnějších senátorů," připomíná Štěpán Okamurovu názorovou otočku.

A to se prý týká i nynějších příkrých názorů šéfa SPD na islám. "Když iniciativa Islám v České republice nechceme, na jejíž činnost náš Blok proti islamizaci navazuje, postupně zorganizovala dvě velké petice, hledali jsme podporu pro projednání našich požadavků v Poslanecké sněmovně, ale u pana Okamury jsme tehdy neuspěli. Skutečnost, že ve volbách získal tolik hlasů, je jen důsledkem toho, že správně přebral naše témata a že si jej Česká televize vybrala jako jednoho z těch, kteří se na obrazovce mohou objevit," říká Štěpán.

Okamurův úspěch spojuje i s relativně velkým prostorem, který vůdce SPD získal v posledních týdnech ve veřejnoprávní televizi. Ale nejen tam. Častěji než jiní politici se objevoval třeba na komerční TV Barrandov.  

"Budeme tedy doufat, že alespoň něco z našeho programu teď prosadí do legislativních návrhů a nezůstane jen u plamenných projevů. Budeme jej ale hodnotit podle skutků, ne podle jeho slov," říká nakonec smířlivěji šéf Bloku proti islamizaci.

Chtěl bych se mýlit

Veškerá kritika vůči Okamurovi může být označena i za žárlivost neúspěšných konkurentů, kteří ve volbách nedokázali překročit pětiprocentní hranici, nicméně nelichotivé výrazy vůči Okamurovi používá třeba i předseda politického hnutí Řád národa-Vlastenecká unie Josef Zickler. Ten už dávno považuje Okamuru za konjunkturalistu a populistu, který hraje jen na sebe.

"Už v předvolebních debatách jsem uvedl, že s SPD nechceme mít nic společného. Z hlediska českého občana bych si ale nyní přál, abych se v hodnocení mýlil," říká dnes Zickler.

Záběry z volebního štábu SPD | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy