Horáček šikuje příznivce na síti. Na Hrad mu mají pomoci známí internetoví trollové

Radek Bartoníček Adéla Skoupá Radek Bartoníček, Adéla Skoupá
22. 11. 2016 5:30
Michalu Horáčkovi má k cestě na Hrad výrazně pomoci Facebook a šik internetových příznivců. Začal proto spolupracovat s dvojicí mužů, která se velmi dobře vyzná na sociálních sítích. Jaroslav Cerman a Robin Kvapil patří k nejznámějším jménům na českém Facebooku, protože stojí za několika populárními počiny, například napálením bývalého senátora Jiřího Vyvadila. Cerman pro Horáčka dělá "prezidentskou" facebookovou stránku, Kvapil natáčí a brzy představí kromě jiného Horáčkův videoblog. Horáček má přitom na své osobní stránce přes 45 tisíc "přátel", na prezidentské jej sleduje přes 10 tisíc lidí. Očekává ale, že i díky Cermanovi tento počet bude rychle dál růst.
Michal Horáček.
Michal Horáček. | Foto: Lukáš Bíba

Praha – Na českém internetu nejspíš není známějšího "trolla", než je Jaroslav Cerman. Pětadvacetiletý student žurnalistiky a sociologie na svůj profil na Facebooku píše hlavně vtipné, ironické příspěvky, a kromě tisícovky přátel jej sleduje ještě dalších skoro jedenáct tisíc lidí.

Ti, kteří jeho jméno neznají, zřejmě slyšeli alespoň o některé z jeho akcí. Jako když například před rokem spolu s podobně naladěnými lidmi napálil právníka a bývalého senátora Jiřího Vyvadila. Ten Cermanovi uvěřil jeho zapálení pro bránění průjezdu amerického konvoje natolik, že dokonce založil facebookovou skupinu Neprojdou a Cermana jmenoval správcem. A jako dalšího správce zvolil Robina Kvapila, dokumentaristu a brněnského zastupitele za hnutí Žít Brno. Oba nyní spolupracují s Michalem Horáčkem v jeho prezidentské kampani.

"Ano, facebookovou stránku s prezidentskou kandidaturou pana Horáčka skutečně začal dělat pan Cerman, spolupráce začala zkušebně před několika dny a zatím se zdá, že bude mít trvalejší podobu. V podstatě vše, co na ní vidíte, je práce pana Cermana," potvrdil informaci Aktuálně.cz Jiří Táborský z Horáčkova týmu. Sám Horáček přitom přiznává, že kromě bezprostředního kontaktu s lidmi jsou pro jeho úspěch v kampani velmi důležité sociální sítě.

Cerman byl překvapený, když mu Horáček zavolal a nabídl mu spolupráci. "Věděl jsem ale, že mé příspěvky sledoval a některé se mu velmi líbily, považoval je za vtipné. Měl pocit, že Facebook je prostředí, ve kterém se umím pohybovat, a asi proto mě oslovil," říká Cerman s tím, že ke vzájemnému sblížení napomohly i jejich názory. "Sdílíme stejné hodnoty, máme velmi podobné postoje k různým věcem. Já jsem přesvědčený, že pan Horáček bude prezident," podotýká mladý muž, který mimo jiného dřív psal pro vládní projekt HateFree.

S Ovčáčkem mě nespojujte

Zatím se Cerman s Horáčkem baví o tom, jakou podobu stránce dají. "Budeme se snažit dělat ji osobitě a vtipně, určitě nechceme nikoho urážet ani zesměšňovat, to není v žádném případě náš styl," avizuje.

Prezidenta Miloše Zemana na internetu zastupuje jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který často ostře až nevybíravě glosuje veškeré dění na Twitteru i Facebooku. Kritici mu přitom vyčítají, že není zjevné, kdy hovoří hlasem Zemana a kdy už projevuje vlastní názory. Ovčáček zároveň natáčí i videa ze Zemanových vystoupení a vysílá je pod hlavičkou "televize" OVTV.  Srovnání s ním se Cerman brání. "O panu Ovčáčkovi nechci mluvit, věřím, že s ním nemám nic společného," podotýká.

S Horáčkem spolupracuje kromě Jaroslava Cermana také jeho kamarád, filmař Robin Kvapil, který je mimo jiné brněnským zastupitelem za Žít Brno. Úloha Kvapila je ale zcela jiná, v okolí Horáčka se navíc objevil už dříve.

"Rozhodl jsem se natočit dokument o panu Horáčkovi. Proto jsem ho oslovil, on byl pro a dal mi naprostou svobodu. Vznikne film, který ukážeme na veřejnosti po prezidentských volbách," vysvětlil Aktuálně.cz Kvapil, který zároveň řekl, že Horáčkovi fandí. "Proto jsem mu nabídl, že bychom mohli točit videoblogy, které budeme dávat na Facebook," dodal Kvapil. První z nich by se měl objevit do měsíce. 

Jsme v 21. století

Důležitost sociálních sítí v prezidentské kampani se zatím naposledy ukázala při prezidentských volbách v USA, kdy podle řady odborníků tuto oblast mnohem lépe zvládl Donald Trump. Že by se Horáček nějak inspiroval Trumpem, to prezidentský kandidát i jeho blízký spolupracovník Táborský popírají. "Je nám jasné, že v 21. století jsou sociální sítě důležité, ale pro nás nejsou tím nejzásadnějším. Nejdůležitější jsou výjezdy Michala Horáčka mezi lidi," tvrdí Táborský a Horáček přikyvuje. "Často jsem ze setkání lidí nadšený, vždy jsem moc rád, když mě někam pozvou, nejlépe do míst, kde pracují a žijí. V tomto je Facebook nesmírně důležitý, protože přes něj mě oslovují a nabízí výjezdy za nimi," vysvětluje Horáček  

Právě přes sociální sítě je Horáček v kontaktu s největším množstvím lidí. A růst počtu Horáčkových "přátel" teď bude mít na starosti právě Cerman, který svými příspěvky dokáže oslovit velké množství lidí. "Na svém osobním profilu mám přes 45 tisíc přátel. A velmi rychle také roste počet přátel na mé nové prezidentské facebookové stránce, je jich tam už hodně přes 10 tisíc. Denně mi píší desítky lidí, máme přes dva tisíce dobrovolníků, kteří nabízejí pomoc," upozorňuje Horáček.

Počet příznivců na sociálních sítích je pro něj jedním z důležitých faktorů případného úspěchu. Přes sociální sítě se mu rovněž hlásí dobrovolníci, kteří mu budou pomáhat organizovat podpisy pro prezidentskou kandidaturu, kdy potřebuje minimálně padesát tisíc podpisů.

"Když vidím, kolik lidí se ke mně hlásí na Facebooku, kolik lidí mi osobně píše a nabízí mi pomoc, díky tomu můj optimismus ohledně kandidatury roste. Kdyby tomu bylo jinak a nikdo mi pomoc nenabízel ani se neozýval, začal by můj optimismus naopak chřadnout," přiznává Horáček.

Chci, aby v nás povstalo to lepší. Potřebujeme začít bojovat o to, co jsme měli už za dávno vybojované, říká kandidát na prezidenta Michal Horáček. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy