Praha - Americká společnost Westinghouse, která v devadesátých letech dostavovala Temelín, je prvním zájemcem o rozšíření elektrárny o další dva reaktory.
Američané se přihlásili pouhý den poté, co společnost ČEZ oznámila, že hodlá na podzim vyhlásit výběrové řízení na vybudování dalších dvou temelínských bloků.
"Ano, Westinghouse počítá s účastí v tomto tendru," řekla Aktuálně.cz mediální zástupkyně americké firmy Katerina Wheeler.
Dostavba Temelína je poměrně lukrativní obchod. Elektrárna stála bezmála sto miliard, další dva bloky budou ovšem podle prvních odhadů výrazně dražší.
Podle společnosti Westinghouse, jedna z nejvýznamnějších světových firem ve svém oboru, je jaderná energetika v budoucnu nenahraditelná.
"Dnes už málokdo pochybuje o tom, že jaderná energie dokáže vyřešit tak naléhavé otázky, jakými jsou globální oteplování a snižování emisí CO2, a zároveň poskytnout spolehlivý a bezpečný zdroj elektrické energie v České republice," řekl Gary Shuttleworth, ředitel pro rozvoj mezinárodních zakázek.
"Myslím, že do budoucna bude jaderná energie hrát nejen zde, ale i celosvětově velmi významnou roli," dodal Shuttlewort.
Jádro nepotřebujeme, tvrdí odpůrci
S tím nesouhlasí ekologické organizace. Argumentují například tím, že po jaderné energetice zůstává vysoce radioaktivní odpad. Dostavba Temelína by navíc byla příliš drahá, efektivnější jsou úspory.
"Zvýšením energetické efektivity v průmyslu lze snížit naši spotřebu o ekvivalent dnešního Temelína. Pouhé dvě rozestavěné atomové elektrárny v Evropě napovídají, že doba megaelektráren skončila," řekl Martin Sedlák z ekologického Hnutí Duha.
"Hrozící stavba nových reaktorů v Temelíně především posílí již tak dominantní pozici firmy ČEZ v české elektroenergetice. Žádoucí cesta k bezpečné energetice, tedy malým, pružným a bezpečným zdrojům v blízkosti spotřeby se tak notně oddálí," dodal Edvard Sequens ze sdružení Calla.