Větrné počasí posledních tří dní přetrvá v části Česka až do pondělního dopoledne. Zejména v Čechách a na severu Moravy a Slezska může foukat rychlostí až 70 kilometrů v hodině. Místy by mohl být vítr v nárazech i silnější. Vyplývá to z aktualizovaného varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Čerstvý západní až jihozápadní vítr očekávají meteorologové od neděle až do pondělního dopoledne. "Během pondělního odpoledne a večera bude vítr postupně slábnout," předpokládá ČHMÚ.
Varování před silným větrem platí pro celé Čechy s výjimkou Libereckého kraje. Týká se rovněž severu Olomouckého kraje a západní části Moravskoslezského kraje. Na jihu Moravy hrozí silný vítr na Znojemsku. V těchto oblastech může v nárazech foukat rychlostí až 70 kilometrů v hodině. "Přechodně se místy mohou objevit i vyšší nárazy," upozorňují meteorologové.
Stoupající hladiny řek
Déšť a tání sněhu zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Počet míst, kde toky dosáhly povodňového stupně, stoupl v podvečer z ranních zhruba 60 na více než 100. Nejvyšší, třetí stupeň platil v 17:00 na pěti místech.
Třetí povodňový stupeň, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil od rána na Ohři v Karlových Varech, na Černovickém potoce v Tučapech na Táborsku a na Moravské Dyji v Janově na Jindřichohradecku. Odpoledne se k nim přidala Mandava ve Varnsdorfu, Nežárka v Rodvínově na Jindřichohradecku a říčka Žirovnice ve stejnojmenné obci na Pelhřimovsku.
Zatímco k večeru na Mandavě a Černovickém potoce už měřicí stanice zaznamenaly pokles na druhý stupeň, na nejvyšší stupeň naopak vystoupala říčka Žejbro v Rosicích na Chrudimsku.
Největší problémy se stoupající vodou jsou na jihu a západě Čech. V Jihočeském kraji jsou kromě tří míst s dosaženým třetím stupněm dvě další, na kterých platil druhý stupeň povodňové aktivity, a devět s prvním stupněm.
Svátky bez proudu
Husté sněžení a silný vítr nadále působí problémy s dodávkami v celém Česku, situace se ale zlepšuje. Kolem poledne bylo bez elektřiny kolem 31 tisíc odběratelů, zatímco brzy ráno se jejich počet blížil 100 tisícům, vyplývá z údajů distribučních firem. Nejvíce domácností a firem bez proudu bylo kolem oběda na Vysočině a v Pardubickém kraji. Kolem 16. hodiny bylo bez proudu posledních asi osm tisíc odběratelů hlavně na Vysočině a energetici odhadovali, že většinu poruch odstraní ještě během neděle.
V terénu má ČEZ stovky pracovníků poruchových čet a na pomoc povolal také subdodavatelské firmy. Práci opravářům ztěžuje těžký nepřístupný terén i hluboký sníh. "Budeme se snažit připojit všechny zákazníky zpět k distribuční soustavě, aby stromečky mohly svítit a všichni stihli nachystat slavnostní večeři," uvedla dopoledne mluvčí firmy Soňa Holingerová. Přesto se podle ní může stát, že především v těžko přístupných horských a zalesněných oblastech mohou zůstat lidé bez elektřiny. Mělo by ale jít spíše jen o chatové oblasti, hájovny, rekreační objekty. Záležet však bude na dalším vývoji počasí.
Distributor EG.D ze skupiny E.ON měl krátce po poledni bez dodávek kolem 6000 míst, ani ne polovinu dopoledního stavu. Kolem 15:30 firma oznámila, že omezení v dodávkách eviduje u posledních 1000 odběratelů, převážně ve Zlínském kraji.
"S poruchami se kvůli nepřízni počasí potýkáme už tři dny, od čtvrtečního večera už jsme museli řešit více než 200 poruch na vedení vysokého napětí a další stovky poruch na vedení nízkého napětí," popsal situaci mluvčí firmy Roman Šperňák. Příčinou poruch jsou pády stromů a větví do vedení v důsledku silného větru a zatížení sněhem.
Mluvčí ujistil, že firma intenzivně pracuje na odstraňování poruch, které jsou ale často v těžkém terénu. "Nedokážeme garantovat, že všechny poruchy zvládneme opravit během dnešního dne, ale uděláme všechno pro to, aby dopady na odběratele byly co nejmenší," dodal.