Nenechme si vnutit myšlenku, že s Ruskem by nám bylo lépe, řekl prezident Pavel

ČTK ČTK
21. 8. 2024 12:33
Historie má bohužel tendenci se opakovat v různých obměnách a lidstvo má bolestivou schopnost historické zkušenosti ignorovat. Při středečním pietním aktu k 56. výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy to před budovou Českého rozhlasu v Praze řekl prezident Petr Pavel.
"Buďme opatrní a nenechme si vnutit myšlenku, že s Ruskem by nám bylo lépe. Nebylo," řekl Pavel a vyzval lidi, aby neodmítali demokracii jako princip, ač není dokonalá.
"Buďme opatrní a nenechme si vnutit myšlenku, že s Ruskem by nám bylo lépe. Nebylo," řekl Pavel a vyzval lidi, aby neodmítali demokracii jako princip, ač není dokonalá. | Foto: ČTK

Důvodů pro připomínku událostí ze srpna 1968 je podle prezidenta celá řada. Jedním je uctění památky obětí a vyjádření respektu všem, kteří v té době měli jasně nastavený morální kompas a neuhnuli před zlem, přestože věděli, že jim to přinese mimořádné těžkosti a možná i ohrožení na životě, uvedl Pavel.

Za důležité ale považuje si dané zkušenosti připomínat i proto, že historie má tendenci se opakovat. "Měli bychom být velice pozorní a obezřetní k tomu, jestli se kolem nás a v tom, co se děje u nás a ve světě, nevyskytují paralely s tím, čím už jsme si prošli. A pokud si tím nechceme projít znovu, měli bychom těmto náznakům, signálům a tendencím věnovat mimořádnou pozornost," poznamenal prezident.

Dnešní Rusko se podle něj nijak podstatně neodlišuje od tehdejšího Sovětského svazu. "Hlásí se k odkazu Sovětského svazu, jeho představitelé se otevřeně hlásí ke Stalinovi, k principům, na kterých Sovětský svaz fungoval a podle kterých uplatňoval svoji zahraniční politiku," míní Pavel. Za nutné považuje to neignorovat, protože bezpečnostní a mezinárodněpolitická situace ukazuje, že paralely s minulostí existují.

"Buďme opatrní a nenechme si vnutit myšlenku, že s Ruskem by nám bylo lépe. Nebylo," řekl a vyzval lidi, aby neodmítali demokracii jako princip, ač není dokonalá. "Snažme se ji vylepšit a vždy se na to dívejme z pohledu dostupných alternativ," uzavřela hlava státu.

Invaze začala v noci na 21. srpna 1968 a už první den okupace zemřely při střetech s vojáky nebo při dopravních nehodách zaviněných okupanty desítky obyvatel Československa. Při pietě položili věnce u budovy rozhlasu mimo jiné všichni nejvyšší ústavní činitelé nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Aktu přihlíželo několik stovek lidí, někteří z nich si přinesli cedule například s nápisem "Dejte Zelenskému letadla". Provoz na rušné Vinohradské třídě zůstal zachován, policie pouze chodce, kteří nepřišli na akci, posílala na druhou stranu ulice.

Video: Po vpádu sovětských vojsk nastalo spíš útrpné mlčení než souhlas, říká Stehlík

Spotlight Aktuálně.cz - Michal Stehlík | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy