Heger: Prokážeme, že spor s Diag Human není ukončen

Tereza Šídlová
8. 6. 2011 12:13
Ministerstvo zdravotnictví věří, že zvrátí rozsudky, které ohrožují český majetek
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - České ministerstvo zdravotnictví věří, že na mezinárodní půdě zvrátí rozsudky, které kvůli nárokům společnosti Diag Human ohrožují český majetek v zahraničí.

"Prokážeme, že ten spor na české straně není dokončen," popsal ministr zdravotnictví Leoš Heger společně s právníkem Tomášem Sokolem klíčový bod českého odvolání.

Firma Diag Human se domáhá zhruba desetimiliardového odškodnění za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Podle resortu se právníkům společnosti pouze podařilo v zahraničí vyvolat dojem, že spor je již v Česku ukončený, a proto se svými nároky zatím nepravomocně uspěli u francouzských a rakouských soudů.

Podle právního zástupce společnosti Jana Kalvody se soudy řídily nálezem z roku 2008, podle kterého má Česko firmu odškodnit. Diag Human považuje toto rozhodnutí za konečné.

Gentlemanská dohoda

Podle představitelů ministerstva zdravotnictví Diag Human ale především využil "gentlemanský charakter" newyorské úmluvy, která exekuci umožňuje.

"Cokoli se soudům předloží, přijímají v důvěře, že se jedná o pravdivý a poctivý materiál. Je na té druhé straně, aby namítla, že třeba vůbec žádné rozhodčí řízení neproběhlo, nebo v tomto případě že řízení ještě neskončilo," uvedl dále Tomáš Sokol.

Kauza Diag Human
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Kauza Diag Human

  • Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
  • V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
  • Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
  • V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
  • Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.

Ministr také informoval, že stát bude v kauze požadovat odškodnění.

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že obdrželo rozsudky francouzské a rakouské justice. Proti oběma se odvolá, hodlá předložit důkaz, že odpor ze strany ČR v roce 2008 byl správný.

Diag údajně míří i do USA

Podnikatel Josef Šťáva, který Diag Human prodal zatím neznámým investorům, v úterý uvedl, že právníci firmy se obrátili i na soudy v USA, Velké Británii a dalších zemích EU.

"I na další případná soudní řízení jsme připraveni," uvedl ředitel právního oddělení ministerstva zdravotnictví David Kortys. Zároveň ale odmítl upřesnit, jakého majetku by se mohly nároky v jiných zemích týkat.

Rakouský soud nechal na základě svého nepravomocného rozhodnutí zabavit tři umělecká díla zapůjčená Českou republikou na výstavu ve Vídni. Skončila v depozitním skladu soudu, kde zůstanou do konečného verdiktu. Ve Francii nenárokovala firma konkrétní věci, rozhodnutí směřuje obecně proti českému majetku. ČR zatím nemá informace o tom, že by se Paříž chystala Česku něco zabavit.

"Francouzské rozhodnutí není exekuční příkaz. Aby se mohlo něco zabavit, musí přijít ještě další rozhodnutí, které pojmenuje konkrétní věci určené k exekuci. To ve Francii nenastalo, to by musel Diag Human udělat další krok," řekl dále Kortys. Podle něj takové rozhodnutí neexistuje, nebo alespoň o něm ministerstvo zdravotnictví neví.

 

Právě se děje

Další zprávy