Praha - Pacienti dostanou již v příštím roce návod, kde je ošetří nejlépe, nebudou dlouho čekat na operaci, dozví se ale třeba i to, kde jsou zdravotní sestry nejmilejší.
Se změnou počítá ministr zdravotnictví Leoš Heger ve svém balíku reformních zákonů. V něm plánuje, že nemocnice budou hodnoceny za to, jak kvalitně léčí i se starají o pacienty.
Podle zástupců ministerstva by měl být zcela nový žebříček sestavován podle několika kritérií.
"Nejen podle medicínské kvality, ale i bezpečnosti pacientů v daném zdravotnickém zařízeni, efektivity nebo vstřícnosti vůči pacientům," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.
Hegerův poradce Pavel Vepřek upřesnil, že se bude sledovat například to, jak je nemocnice úspěšná při určování diagnóz, zda personál chybuje při operacích nebo jak velké jsou čekací doby.
Zveřejňovat hodnocení prý nemělo smysl
Podle Vepřka se již od roku 2002 zveřejňuje, jak se kde léčí. Informace občas prosáknou na veřejnost, pacienti se k nim ale běžně nedostanou.
"Myslím si, že to zatím nemělo faktický smysl. Ono to dostane smysl, až když přijdete do nemocnice a budou vás tam vítat," prohlásil Vepřek.
To však podle něj není dnes běžné, protože nemocnice jsou placeny podle paušálu. "První pacient, který přijde nad rámec tohoto paušálu, znamená pro nemocnice vážný problém," vysvětlil Vepřek.
Průlom: Za stejnou péči dostanou všichni stejně
Brzy by se to ale mělo změnit. Heger plánuje, že zdravotnická zařízení přejdou na nový systému DRG, kdy za stejnou péči dostane každá nemocnice stejně. Což by mělo vést k efektivnější léčbě.
"I když budete v nemocnici jeden nebo deset dní, bude úhrada za pacienta stále stejná," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.
Pro některé nemocnice to bude mít tvrdé následky. Pokud v hodnocení propadnou, přijdou zřejmě o pacienty a tím i o peníze od pojišťoven.
Podle nového systému by měly nemocnice posílat pacienty co nejdříve domů. To bude znamenat, že zaplatí méně za regulační poplatky. Přitom již v příštím roce by se nemělo za den v nemocnici platit 60, ale 100 korun.
Hodnotit nemocnice chce i VZP
Podobný žebříček nemocnic chce zveřejnit i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Stejně jako podle návrhu ministerstva bude třeba možné zjistit, kde se lékaři a zdravotní sestry o pacienty starají nejlépe.
Lidé přitom dodnes nemají šanci se tyto informace dozvědět. V nemocnicích se tak často nechávají ošetřit podle toho, jak je pro ně dostupná nebo jakou s ní mají osobní zkušenost.
VZP si sama pro sebe již srovnání nemocnic udělala. "Například u laparoskopických operací žlučníku jedna z nemocnic, přestože nemá v porovnání s ostatními o nic těžší pacienty, dělá zbytečně moc laboratorních vyšetření. Pacienty to zatěžuje, ale nemocnice vydělává," řekl MF Dnes šéf VZP Pavel Horák.
Pojišťovna údaje, které má k dispozici, rozeslala nemocnicím. Až od nich dostane připomínky, nebude prý problém tato data zveřejnit i pacientům.