Potřebuješ ledvinu? Vem si mou.

Potřebuješ ledvinu? Vem si mou.
Paní Jaroslava (55) ví o své vrozené nemoci už 35 let. Před devíti měsíci jí ledviny selhaly definitivně. Dvakrát týdně chodí do nemocnice. Dnes je napojena na umělou ledvinu naposled.
Její kamarádka Dana (56) ji zná od dětství. Bydlely ve stejném domě, chodily spolu do školy, obě se vyučily cukrářkami. Nemusí se vidět měsíc, ale hned ví, o čem si povídat.
Paní Dana znala lidi, kteří normálně žili s jednou ledvinou. Když viděla svoji kamarádku, jak se trápí, nabídla jí svou. Poprvé už před čtyřmi lety, od té doby nabídku urputně opakuje.
"Nic mi není," odbývala ji Jaroslava. Když musela loni poprvé na dialýzu, uvědomila si, že to nemusí přežít. Několikrát upadla do bezvědomí, probouzela se na jednotce intenzivní péče.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
26. 4. 2010 11:30

Praha - Každému desátému Čechovi hrozí komplikace s ledvinami. 6000 jich tráví stovky hodin ročně připojeni k umělé ledvině. Čekají na transplantaci.

Někteří se nedočkají, zemřelých dárců není dostatek.

Přitom existuje elegantní řešení, nesměli bychom být ale sobci. Většina z nás by mohla ledvinu bez většího rizika darovat.

Dárci ledviny žijí stejně dlouho jako zbytek populace. Přesto se to v Česku nedělá, živých dárců je pouze 8 procent, drtivá většina jsou rodiče svých dětí.

Paní Dana se rozhodla jinak, dala svou ledvinu kamarádce.

Co si v IKEM pamatují, je to za padesátiletou historii transplantací u nás teprve třetí případ, kdy živý dárce není příbuzný s příjemcem.

Podívejte se, jaké to je...

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 59 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy