Potřebuješ ledvinu? Vem si mou.

Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
26. 4. 2010 11:30

Praha - Každému desátému Čechovi hrozí komplikace s ledvinami. 6000 jich tráví stovky hodin ročně připojeni k umělé ledvině. Čekají na transplantaci.

Někteří se nedočkají, zemřelých dárců není dostatek.

Přitom existuje elegantní řešení, nesměli bychom být ale sobci. Většina z nás by mohla ledvinu bez většího rizika darovat.

Dárci ledviny žijí stejně dlouho jako zbytek populace. Přesto se to v Česku nedělá, živých dárců je pouze 8 procent, drtivá většina jsou rodiče svých dětí.

Paní Dana se rozhodla jinak, dala svou ledvinu kamarádce.

Co si v IKEM pamatují, je to za padesátiletou historii transplantací u nás teprve třetí případ, kdy živý dárce není příbuzný s příjemcem.

Podívejte se, jaké to je...

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy