Praha - Soudce Ondřej Havlín, který je obviněný z korupce, si už z diplomatické kariéry přinesl pověst „troublemakera".
S jeho jménem se pojí aféra s korupčním podezřením, ale i mezinárodní faux-pas.
Při svém působení v Bulharsku měl Havlín podle dobových svědectví přejet nohu celníkovi a na diplomatické recepci v Sofii označil bulharské politiky za lháře.
„Bezprostředním důvodem odvolání byly stížnosti hostitelské strany. Pokud s vámi má hostitelská strana vážný problém, nemůžete být přínosem komunikace mezi ní a svojí vlastní zemí," řekl Aktuálně.cz ke konci diplomatické kariéry soudce tehdejší náměstek ministerstva zahraničí Hynek Kmoníček, který Havlína odvolával.
Havlína ale zvěsti o nečistém štítu provázely už z jeho předchozího působiště - z ambasády v Chorvatsku. Tam měl lobbovat za zájmy ostravské soukromé cestovní kanceláře Kovotour plus.
Přesto byl v roce 1998 do velvyslanecké funkce znovu jmenován.
Neplacené volno v Chorvatsku
Havlín byl soudcem už za komunismu, konkrétně od roku 1981. Přestože byl o deset let později v této pozici potvrzen i za demokratického režimu, už v roce 1992 „zběhl" k diplomacii.
„Od 1. 12. 1992 se souhlasem tehdejšího předsedy Obvodního soudu pro Prahu 2 čerpal (O. Havlín) neplacené volno a působil jako velvyslanec v Chorvatsku a následně v Bulharsku," sdělil předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček.
V té době diplomacie procházela nemalými změnami - Černínský palác potřeboval nové lidi na místa po komunistických diplomatech. Havlín sice přišel jako člověk, který působil v komunistické justici, ale odešel do Záhřebu, což v půlce 90. let byla vzhledem k válečnému konfliktu na Balkáně náročná destinace.
Havlínovo působení v mezinárodních vodách ale skončilo skandálem. Už zkraje jeho působení v Bulharsku přicházely ze země zkazky o jeho nevhodném chování.
Jednou se údajně nechtěl prokázat pasem na letišti a podruhé prý dokonce přejel na hraničním přechodu celníkovi nohu.
Skoro milion kompenzace
Ambasador definitivně skončil poté, kdy měl na recepci v Sofii k výročí vzniku Československa pomlouvat hostitelskou zemi a urážet nejvyšší představitele země.
"Co tady děláte, tady nemá smysl být. Situace je tady katastrofální, jen vám lžou, že Bulharsko se stane členem Evropské unie. Přijďte za mnou, já vám to vysvětlím," citoval tehdy v roce 2000 bulharský deník Standart z údajného proslovu Havlína k českým a slovenských diplomatům a také zástupcům Bulharska.
Očití svědkové v dobovém tisku vzpomínají i na to, že Havlín nebyl při tomto svém proslovu zrovna střízlivý.
Havlín byl také podezřelý, že v době, kdy vedl české velvyslanectví v Chorvatsku, lobboval za zájmy ostravské soukromé cestovní kanceláře Kovotour plus. Skandál kolem Havlína rozvířila záhřebská firma Industrogradňa, které měla zmíněná cestovní kancelář dlužit 150 000 marek (necelé tři miliony korun), uvedla tehdy Česká televize.
Po těchto údajných excesech se Havlín chtěl vrátit do justice na svou pozici soudce. Jenže městský soud tehdy usoudil, že Havlínův mandát v této době zanikl, a odmítl mu vrátit talár.
„JUDr. Ondřej Havlín se však svého soudcovského mandátu domohl žalobou, která byla delegována k Okresnímu soudu v Příbrami. Následně pak ve věci rozhodl odvolací senát Krajského soudu v Praze," uvedl Sváček. Podle něj Havlín nejen v roce 2002 znovu začal soudit, ale dostal také 900 tisíc korun jako kompenzaci za ušlý zisk.