Praha - Exprezident Václav Havel se veřejně postavil proti plánům ředitele Šumavského národního parku Jana Stráského kácet smrky napadené kůrovcem i v nejcennějších zónách parku.
Havel podpořil nově utvořenou platformu vědců, politiků a nevládních organizací ŠumavaPro, která vyzvala ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, aby nepustil motorové pily do prvních zón národního parku, jak to navrhuje Stráský.
"Situaci, kdy v nejcennějších částech Národního parku Šumava mají určovat vývoj pily dřevorubců místo divoké přírody, považuji za skandální," řekl Havel.
Havel se v kauze Šumava znovu dostal na druhou stranu barikády než jeho nástupce v prezidentském úřadu Václav Klaus.
Zatímco Havel se stal jedním z prvních signatářů výzvy proti kacení, Klaus byl před dvěma lety prvním, kdo se podepsal pod jihočeskou Petici za zdravou Šumavu, která naopak volala po razantním zásahu proti kůrovci.
Kácení na "Klausově sjezdovce"
Redakce Aktuálně.cz jako první zveřejnila celý plán ředitele Stráského na radikální postup proti lýkožroutu smrkovému na Šumavě.
Z něj například vyplývá, že by se mělo kácet i v oblasti Hraničníku a Smrčiny, jedné z nejcennějších lokalit národního parku, kde si svého času přál novou sjezdovku právě Klaus. Kácet smrky by se ovšem měly i na jiných cenných místech Šumavy.
"Rychlost a intenzita rozpadu lesních ekosystémů je natolik dominující, že ohrožuje přirozené funkce lesních ekosystémů jak v samotném národním parku, tak i v širší oblasti u sousedních vlastníků lesů," uvedl Stráský ve zprávě pro svého nadřízeného Chalupu.
Čekání na Chalupův verdikt
Právě na Chalupovo vyjádření teď čekají zastánci i odpůrci kácení. Právě Chalupa si přitom vybral Jana Stráského do čela Národního parku Šumava, což vyvolalo kritiku i významných českých vědců.
"Myslím, že na jeho místo měl přijít ekologicky vzdělaný odborník, nikoliv turista, který má k těmto záležitostem daleko a mnoho věcí nejspíš nechápe. Nechci mu sahat do svědomí, nechci ho kritizovat, ale některé věci prostě nejdou. V Evropě máme na tři sta národních parků, ale něco takového, co předložil pan Stráský, se ještě nestalo," řekl Aktuálně.cz profesor Josef Fanta, uznávaný vědec s evropským renomé.