Výstraha před větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celou republiku až do pondělních 9 hodin ráno. Vát bude jihozápadní až západní vítr, který místy dosáhne v nárazech rychlosti až 110 kilometrů za hodinu a na horách i 125 kilometrů za hodinu. Během pondělí už bude vítr podle meteorologů slábnout.
Hasiči kvůli očekávaným problémům způsobeným větrem posílili počty operátorů na tísňových linkách, oznámila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Na stanicích jsou připraveni k výjezdům hasiči v plném počtu.
Na jižní Moravě a v jižních Čechách bylo po nočním větru ještě kolem 15 hodiny bez elektřiny přibližně 1400 domácností - kolem 1100 na jihu Moravy, 300 pak na jihu Čech.
Tam ale začal opět sílit vítr a způsobil dvě nové poruchy na vedení vysokého napětí. Bez proudu tak bylo kolem 17 hodiny asi tisíc domácností. Na Českokrumlovsku se bez elektřiny ocitlo asi 750 domácností v obcích Kájov a Chvalšiny. "Největší výpadky jsou na Českokrumlovsku, v obcích Kájov a Chvalšiny," sdělila mluvčí firmy E.ON Martina Slavíková. Výjezdy začaly přibývat i krajským hasičům.
"Teď máme nejvíce zásahů na Prachaticku, částečně na Krumlovsku," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. Od sobotního odpoledne už hasiči v součtu kvůli větru zaznamenali asi 120 událostí. Vlaky pořád nejezdí v úseku Horní Cerekev - Jarošov nad Nežárkou, České dráhy zajišťují přepravu náhradními autobusy.
A podobně se problémy vrátily i na jižní Moravu. Ve Střelicích na Brněnsku je bez proudu 1100 domácností. "Silný vítr tady vyvrátil stromy, které zpřetrhaly vodiče elektrického vedení, dokonce zde hořel sloup, takže jsme museli přivolat hasiče," uvedla za E.ON Martina Slavíková.
V Ostrově na Karlovarsku odnesl vítr zhruba 40 procent střechy finančního úřadu v centru města. Nikomu se při tom nic nestalo. Spadlé trosky střechy ale zavalily zaparkovaná auta a poškodily je. "Sedm je hodně poničených, jedno méně, dalším třem autům se to vyhnulo, ale budou se odtahovat," řekl starosta Ostrova Jan Bureš.
400 výjezdů v noci
Během větrné noci ze soboty na neděli hasiči v celé zemi vyjížděli ke 368 případům, pomáhali především s popadanými stromy a větvemi. Nejvíce výjezdů měli mezi sobotními 22 hodinou a půlnocí, kdy hasiči vyjeli ke 214 případům.
"Od půlnoci do nedělní čtvrté hodiny vyjeli hasiči k dalším 122 technickým pomocím. Od 4 do 7 hodin ráno se již situace uklidnila a hasiči vyjížděli k 32 případům," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.
Od sedmé hodiny ráno do 16 hodin pak bylo zásahů kvůli větru 244 a odpoledne jich začalo postupně opět přibývat.
Do půlnoci vyjížděli hasiči nejvíce v kraji Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Pardubickém. Po půlnoci, jak se vítr hnal přes Českou republiku, pak nejvíc výjezdů zaznamenaly Kraj Vysočina, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský.
Většina výjezdů byla spojena s pádem stromů na komunikace, železnici, chodníky a jiná veřejná prostranství. Kromě popadaných stromů a větví vyjížděli hasiči k několika případům utržených střech, které hrozily pádem. V Mostkovicích na Olomoucku museli hasiči rozebrat větrem poničenou plechovou garáž, která se kvůli větru nebezpečně pohybovala po ulici. Hasiči pro celkové rozebrání museli použít rozbrušovací pilu.
Energetická skupina ČEZ měla v neděli v 10 hodin dopoledne kvůli silnému větru bez elektřiny zhruba 2000 odběrních míst. Navíc evidovala zhruba desítku poruch na vedení vysokého napětí. Firma se podle mluvčí firmy Soni Holingerové připravuje na další silný vítr, který podle meteorologů zasáhne v odpoledních a večerních hodinách Česko.
Na jižní Moravě a v jižních Čechách bylo po nočním větru bez elektřiny přibližně 5300 domácností.
Silný vítr hrozí i v neděli
V Česku hrozí velmi silný vítr i v neděli odpoledne a v noci na pondělí. Na horách může podle hydrometeorolgů dosáhnout až síly orkánu.
Kromě výstrahy před větrem platí i výstraha před nárůstem hladin řek s nízkým stupněm nebezpečí pro Klatovsko, Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Prachaticko a Strakonicko až do pondělních 13 hodin. "Vydatné srážky a rychlé tání sněhu vyvolané silným západním prouděním způsobí na Šumavě a v Novohradských horách vzestupy hladin řek," sdělili pracovníci ČHMÚ. Hladiny se ale podle nich dostanou většinou jen na nejnižší, první stupeň povodňové aktivity. Pouze ojediněle mohou dosáhnout i druhého stupně.
Rozvodní se nejvíce asi toky v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy po České Budějovice včetně Malše. "Kulminace očekáváme v noci z neděle na pondělí. V pondělí se po ochlazení bude situace na horních úsecích řek rychle uklidňovat," uvedli meteorologové.
Meteorologové doporučují lidem, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a odnesli nebo upevnili předměty venku, jako třeba zahradní nábytek. I při řízení auta by si měli lidé dávat pozor, protože při nárazech větru může řidič ztratit nad vozem kontrolu. Nikdo by se také neměl raději vydávat na horské túry.