Hasiči likvidovali požár u Pravčické brány. Na vině jsou nejspíš turisté, na místě se našly špekáčky

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2018 19:29
Hasiči na místě našli zbytky ohniště a buřty, turisté přitom do klidové zóny parku mají vstup zakázán.
Požár vznikl nedaleko Pravčické brány.
Požár vznikl nedaleko Pravčické brány. | Foto: Jan Barek

Hřensko (Děčínsko) - Hasiči v úterý zhruba devět hodin likvidovali požár nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku. Hořela hrabanka v nepřístupném terénu, kam se nedalo dojet požární technikou. Oheň byl pod kontrolou už po poledni, vpodvečer byl zlikvidován, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Místo předali hasiči správě parku.

Pravděpodobnou příčinou požáru je podle mluvčího správy parku Tomáše Salova oheň založený turisty.

Hořet začalo dopoledne na úpatí Smrkového kopce, který je zhruba kilometr od Pravčické brány. Kvůli nepřístupnému terénu zasahovala na místě pěší jednotka z Hřenska, Děčína, hasiči požádali o pomoc také kolegy z Německa.

Hasiči měli jednoduché nářadí, jako jsou lopaty či krumpáče. Vodu na místo shazoval policejní vrtulník. Dohlížet na místo už nyní bude Správa Národního parku České Švýcarsko.

Požár objevili terénní pracovníci správy parku. "Na místě našli ohniště a buřty," řekl mluvčí parku Tomáš Salov. Turisté přitom do klidové zóny parku mají vstup zakázán. "Zřejmě rozdělali oheň, který neudrželi pod kontrolou, a následně utekli," uvedl Salov.

Příčina požáru se vyšetřuje. Pokud by se ukázalo, že za ním stojí člověk a pachatel by byl dopaden, hrozila by mu v přestupkovém řízení pokuta za podpálení lesa několik desítek tisíc korun.

Právě turisté jsou podle Salova ve velké míře původci požárů. "Buď se oheň vznítí od nedopalku cigarety nebo od ohýnku. Požárů způsobených třeba zásahem blesku je menšina," uvedl Salov.

 

Právě se děje

Další zprávy