V národním parku České Švýcarsko hoří 15 arů lesa

ČTK ČTK
24. 5. 2012 10:38
Požár hasí 40 hasičů, kterým se ho kvůli obtížnému terénu stále nepodařilo zkrotit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Mezní Louka (Děčínsko) - Od středečního večera hoří část lesa v národním parku České Švýcarsko.

Požár hasí zhruba 40 hasičů, kterým se ho kvůli obtížnému terénu stále nepodařilo zkrotit. Řekl to mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Požár zasáhl zhruba 15 arů lesa, hoří v něm zejména rašelina a podle správy národního parku vznikl zřejmě od neuhašeného ohniště.

Je to už třetí letošní požár v národním parku. Jeho vedení teď zvažuje, že pokud do víkendu nezaprší, zakáže do lesů vstup.

Stoupajícího kouře si všimli němečtí lesníci ve středu večer a informovali české kolegy, jenže ti se k němu dostali až ve čtvrtek nad ránem.

"Místo požáru je ve velmi obtížně přístupném místě na severní straně kopce Bouřňák u Mezní Louky," uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Hasiči mají na místě těžké podmínky - sice k místu dopravili deset stříkaček, jenže od nich budou zřejmě muset položit 2,5 kilometru hadic a tlačit vodu proti převýšení 200 metrů.

Prohlédněte si krásy Českého Švýcarska:

Letos je to už třetí požár v tomto parku, a tak jeho správa připravuje preventivní opatření. Jen jeden požár vznikl samovolně, zbylé dva případy, včetně tohoto, způsobil člověk.

"Požár se rozšířil z ilegálně založeného ohniště, které je na místě dobře patrné," uvedl Salov. Vedení parku podle něj zvažuje zákaz vstupu do lesa, pokud o víkendu výrazněji nezaprší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy