Hasiči zasahovali v Českém Švýcarsku, hořela hrabanka

ČTK ČTK
8. 11. 2011 17:43
Na místě stále zůstávají požární hlídky. Oheň zavinil člověk
Jetřichovice
Jetřichovice | Foto: Richard Nagel

Jetřichovice (Děčínsko) - Požár lesa u Jetřichovic v Národním parku České Švýcarsko likvidovali v úterý hasiči. V lese hořela hrabanka.

Hasiči museli uhasit území 200krát 200 metrů v těžko nepřístupném terénu nad obcí. Na místě stále zůstávají požární hlídky Správy Národního parku České Švýcarsko. V roce 2006 zlikvidoval velký požár u stejné obce 20 hektarů lesa.

Na místě zasahovalo pět požárních jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Vodu museli vést na dálku. Při zásahu asistovala i lezecká skupina.

"Podařilo se to poměrně včas podchytit. Strážci poznali, že něco hoří. Mohlo by se stát, že by se to rozhořelo víc," řekl mluvčí Správy NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Salov zároveň přiznal, že zjištění příčin požáru může být obtížné, protože hrabanka mohla prohořívat pod zemí i dva týdny. Téměř jisté podle něj ale je, že požár zavinil člověk.

Na stejném místě už jednou hořelo

Lidská chyba může i za požár u Jetřichovic před pěti lety. Tehdy hasiči objevili ohniště, ze kterého se rozhořel požár. Zničeno bylo 20 hektarů lesa v národním parku. Hasiči tehdy s požárem bojovali pět dní. I tentokrát hořelo podle Salova blízko. "Dnes hořelo přibližně v místě, kde tehdy končilo požářiště," dodal.

V létě roku 2006 na místě zasahovalo 20 jednotek dobrovolných hasičů a sedm profesionálních, dva vrtulníky, letadlo a na pomoc přijeli hasiči ze sousedního Německa. Plameny tehdy šlehaly do výšky 20 metrů, koruny stromů vybuchovaly a přenášely oheň dál.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen v roce 2000, zaujímá severovýchodně od Děčína rozlohu 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

 

Právě se děje

Další zprávy