Pardubice - Stovky vojáků a hasičů, kteří byli nasazeni v dosud nejrozsáhlejší likvidaci zvířat v Česku kvůli nebezpečnému viru H5N1, postupovaly v rozporu s metodikou, kterou pro případy výskytu ptačí chřipky vydala Státní veterinární správa.
Záhy po vypuknutí nákazy ve velkochovech se ukázalo, že manuál, který měly zasahující jednotky k dispozici, v praxi nelze dodržet.
Podle manuálu, který schválila i bezpečnostní rada vlády, by si totiž v chovech do 50 tisíců kusů drůbeže měli s ptačí chřipkou poradit majitelé velkochovů sami. A to byl případ téměř všech chovů, které byly v minulých dnech a týdnech zlikvidovány.
Hasiči, kteří zásahu veleli, budou nyní apelovat na ministerstvo zemědělství, aby manuál změnilo. Podklady pro změny připravuje také vedení Pardubického kraje.
Poprvé v praxi
Úřady, hasiči a armáda měli první velkou příležitost, jak manuál prověřit. Po několika loňských případech uhynulých labutí zasáhla v červnu a na počátku července ptačí chřipka Česko v dosud největší míře. Poprvé virus pronikl do velkochovů.
"V Evropské unii není země, kterou by ptačí chřipka zasáhala ve velkochovech v takovém rozsahu jako u nás," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Postupy, jak se v takovéto situaci chovat, existovaly dosud pouze na papíře. "Nikdo nikdy nic takového necvičil," říká náměstek ředitele Hasičské záchranné služby Pardubického kraje Aleš Černohorský. "Bylo to také úplně poprvé, co jsme kooperovali s veterináři."
Hasiči měli stát mimo
Hasiči, kteří v boji s ptačí chřipkou sehráli společně s armádou stěžejní roli, se však podle Operačního manuálu pro ptačí chřipku neměli vůbec v likvidaci ptačí chřipky angažovat.
"Teoretické postupy vzaly v praxi rychle za své," říká náměstek Černohorský. "Na první schůzku bezpečnostní rady kraje jsme šli s tím, že podle manuálu tam není žádná práce pro nás."
Už při projednávání na bezpečnostní radě se ale ukázalo, že není možné nařízený postup dodržet.
"Mimořádné situace si žádají mimořádná řešení, bez ohledu na manuál. Nedodrželi jsme ho," říká Černohorský. "Bez pomoci by to majitelé likvidovali několik měsíců. Některé farmy mají jen pár zaměstnanců, neumím si to v praxi představit."
V manuálu se ani nepočítá se zajištěním dekontaminace techniky ani lidí, kteří se v nakažené oblasti pohybují.
Hasiči vs. veterináři
Aleš Černohorský uvedl, že příští týden se uskuteční první schůzka, kde se bude změna manuálu projednávat.
Státní veterinární správa, která manuál vydala, chyby připouští. "Nevím, kdo to do manuálu napsal," říká mluvčí správy Josef Duben. "Objevily se určité komplikace. Některá fakta a postupy budeme muset modifikovat," dodává.
Podle Dubna se například ukázalo, že není jasně definované, kdo nese za celou akci zodpovědnost.
"Podle manuálů by to měli být veterináři, mnohdy to však spíš organizovali hasiči," říká Duben. "Nic proti hasičům, umí lépe řešit krizové situace. Ale musí se to doladit, aby nedocházelo k nedorozuměním."
Šetrná smrt
Hasiči například v praxi upravili veterináři daná pravidla pro usmrcování drůbeže. "V manuálu je dáno, že se musí hala utěsnit do výšky dvou a půl metrů a pustit do ní plyn v maximální koncentraci," říká náměstek Černohorský. "Ale to by trvalo příliš dlouho."
Hasiči zvolili vlastní metodu: haly utěsnili pouze do jednoho metru a koncentraci plynu zvyšovali postupně. "Jde to rychle, a utěsňování netrvá tak dlouho," říká Černohorský. "Slepice se nejdřív omámí, je to šetrné."
Vedení Pardubických hasičů chce proto navrhnout změnu i tohoto manuálu. Změny chystá také Pardubický kraj.
"V říjnu se sejde bezpečnostní rada a budeme vyhodnocovat celou akci," řekl Aktuálně.cz tajemník rady Aleš Boňatovský. "Nelze chtít po chovatelích, aby ohnisko nákazy likvidovali sami. Rýsují se už další změny, které předložíme ministerstvu i vládě."
Podle Boňatovského je ale nutné počkat, až všechny práce definitivně skončí a až uběhne ochranná 30denní lhůta.
Začít nanovo
Podle nejnovějších informací by likvidace, konečné omývaní a desinfekce hal zasažených velkochovů měla skončit do této soboty.
Přitom ještě včera krizový štáb počítal s tím, že práce v největším areálu v Kosoříně potrvají až do konce měsíce.
"Od majitele ale máme nařízeno, že vše musí být hotovo do 21.července, tedy do soboty," řekl Aktuálně.cz vedoucí drůbežárny v Kosoříně pan Pavliš. "Pracují tu všichni zaměstnanci, někteří se vrátili z dovolené, pomáhají tu i jejich příbuzní. Několik lidí jsme si na práci najali."
V halách vyklízí čety nonstop 24 hodin. Důvod je nasnadě. Majitel potřebuje zkrátit na minimum dobu, po kterou bude muset být jeho drůbežárna zavřena.
Teprve třicet dní po vyklizení a vydesinfikování může znovu nakoupit drůbež a začít nanovo.