Česko má přebytek gynekologů, ale pacientky je shánějí marně

Radek Nohl Radek Nohl
25. 11. 2014 5:30
Nové údaje VZP ukazují, že ve velkých městech je gynekologů až třikrát víc, než by bylo potřeba. Přestože jejich počet převyšuje hodnoty obvyklé v zemích EU, pojišťovna podepisuje nové smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V českém zdravotnictví narazíte na paradox: podle údajů největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP je v Praze dvaapůlkrát více gynekologů, než by bylo potřeba, přesto se ženám častokrát nedaří sehnat v hlavním městě právě tohoto specialistu.

"Když jdou moje pacientky studovat nebo pracovat do Prahy, často se na mě obracejí, protože tam nejsou schopny sehnat nového gynekologa," popisuje běžnou praxi svých klientek olomoucký odborník Aleš Skřivánek, který je zároveň členem výboru českého Sdružení soukromých gynekologů.

Vysvětlení je podle Skřivánka jednoduché. Gynekologů je sice třeba v Praze dost, ale pečují o nižší počet pacientek než jejich kolegové v menších městech. Proto se jim rychleji naplní kartotéka.

Finančně na tom nijak výrazně netratí, protože vedle běžných úhrad od zdravotní pojišťovny vybírají lékaři navíc ještě registrační poplatek. Za obdobu jakési členské karty platí ženy ročně částky v rozmezí od několika stokorun do 1500 korun.

Gynekologů je více než v EU

Že gynekologie patří k zajímavým lékařským oborům, dokazují zmíněné statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Z dat vyplývá i to, že v počtech ženských specialistů Česko dokonce převyšuje další členské státy Evropské unie.

"Zajištění péče gynekology zobrazuje v České republice výrazně vyšší hodnoty, než vykazují ostatní státy Evropské unie," potvrdil náměstek ředitele VZP Petr Honěk ve zprávě, kterou předložila pojišťovna členům správní rady a jejíž detaily Aktuálně.cz zveřejnilo v říjnové sérii článků.

Z konkrétních dat je patrné, že kromě Prahy je například v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem zajištěna gynekologická péče na 190, ale i více než 300 procent oproti standardu, který si VZP stanovila. "Jedná se o velká města, která jsou přirozenými centry dojížďky za službami," zdůvodňuje Eva Brožíková z tiskového oddělení VZP.

Pojišťovna podepisuje nové smlouvy dál

Podle Aleše Skřivánka je však gynekologických ordinací skutečně nadbytek. Důvodů je více. Třeba to, že dříve pojišťovny dávaly smlouvy velkému počtu lékařů.

"Je to dané také tím, že gynekologové u nás do určité míry suplují práci některých praktických lékařů. Děláme všechny screeningové programy. Při dnešních technologiích by určitě stačilo méně gynekologů," řekl Skřivánek.

Pojišťovna se však zatím nerozhodla, že by počet gynekologů začala výrazněji redukovat. Mluvčí Eva Brožíková jen uvedla, že při podepisování nových smluv postupuje VZP individuálně. "Je zohledňována i dostupnost zdravotních služeb v daném regionu," dodala Brožíková.

Že zdravotní pojišťovna nepřestala nové smlouvy podepisovat, vysvětluje Alexandra Stará ze Sdružení soukromých gynekologů také tím, že se věk gynekologů zvyšuje stejně jako u praktických nebo dětských lékařů. A že je tedy za několik let nebude mít kdo nahradit.

Podle VZP je totiž v současné době průměrný věk praktiků nebo pediatrů okolo 54 let a mladí se do samostatné praxe nehrnou. "Pojišťovny to vědí. Snad právě proto budou nové smlouvy na dobu neurčitou," řekla Stará.

Z údajů VZP přitom vyplývá, že počty gynekologů, s nimiž má pojišťovna smlouvu, za poslední tři roky prakticky nerostly. Oproti tomu ale Všeobecná zdravotní pojišťovna na tento druh péče vynakládá stále více peněz. V roce 2011 vyplatila gynekologům 1,69 miliardy a letos jim chce zaplatit ještě o dalších téměř 200 milionů více.

Ministerstvo chtělo snížit úhrady

Gynekologům přitom ještě minulý týden hrozilo, že o část peněz přijdou. Ministerstvo zdravotnictví v nové vyhlášce plánovalo, že jim sníží úhrady za péči zhruba o dvacet procent. V praxi by to znamenalo, že by jednotliví lékaři přišli měsíčně o 20 až 40 tisíc korun.

Teprve nedávné jednání mezi předsedou Svazu soukromých gynekologů Vladimírem Dvořákem a náměstkem ministra Tomem Philippem situaci změnilo. "Dohodli jsme, že by náš segment měl mít úhrady alespoň na úrovni roku 2013," uvedl Dvořák.

Podle Philippa ministerstvo nakonec akceptovalo dohodu, která se týkala výše úhrad a na níž se shodli gynekologové s pojišťovnami. Podle nové úhradové vyhlášky by tak neměli gynekologové o žádné peníze přijít.

 

Právě se děje

Další zprávy