Guru Jára a jeho spolupracovnice jsou vinní z dalších šesti znásilnění, rozhodl soud

ČTK ČTK
31. 3. 2020 13:39
Krajský soud ve Zlíně uznal Jaroslava Dobeše alias gurua Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou vinnými z dalších šesti znásilnění. Zakladatel esoterické školy Poetrie se jich podle obžaloby s přispěním Pláškové dopustil v letech 2004 až 2007 na studentkách. Trest odnětí svobody soud dvojici neuložil, oba už byli za jedno znásilnění odsouzeni. Nyní jsou na Filipínách, kde žádají o azyl.
Pochod za "Guru Járu" v roce 2015
Pochod za "Guru Járu" v roce 2015 | Foto: Jakub Plíhal

Na vynesení rozsudku neměli novináři přístup. Kvůli opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem, je do budovy soudu nevpustila justiční stráž. Úterní rozsudek není pravomocný, žalobkyně a obhájce Pláškové si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání, Dobešův obhájce se proti rozsudku na místě odvolal.

O výsledku hlavního líčení v úterý informovala státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Dvojici kladla za vinu sedm znásilnění, jedno z nich se však podle soudu prokázat nepodařilo a obžalované v tomto případě viny zprostil.

Nyní devětačtyřicetiletý Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích takzvaně odháčkovával. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle státního zastupitelství nyní pětačtyřicetiletá Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Podle obžaloby se u některých žen poté projevila posttraumatická stresová porucha.

Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči uvedla, že z výpovědí všech svědkyň jednoznačně vyplynulo, že osobou, která prováděla odháčkování, byl Dobeš, a to ve spolupráci s Pláškovou. "Domnívám se, že dívky nebyly schopny ovládat své tělo a rozhodovat o svém jednání," řekla Eichlerová. Část žen se podle ní souloži bránila pohyby nebo slovně.

Odháčkování není znásilnění, tvrdí obhajoba

Obhajoba tvrdí, že odháčkování bylo tantrickou praktikou, nikoliv znásilněním. Obhájci jsou přesvědčeni o nevině svých klientů a požadovali, aby byli očištěni. Dobešův obhájce Michal Krčma v úterý řekl, že soudkyně hodnotila s výjimkou jednoho žalovaného znásilnění důkazy jednostranně v neprospěch Dobeše s Pláškovou. "Proti odsuzujícím výrokům jsem proto podal odvolání přímo do protokolu," uvedl Krčma.

Podle rozsudku se Dobeš v roce 2009 dopustil i pomluvy, když vyvěsil v jednom z okresních měst v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která podle jejich textu způsobila smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na webových stránkách Poetrie. Soud ženě přiznal náhradu škody za nemajetkovou újmu přesahující 400 000 korun. Další poškozené s jejich žádostmi o náhradu škody odkázal na civilní řízení.

Za znásilnění jedné ženy už Nejvyšší soud potvrdil Dobešovi a Pláškové tresty 5,5 roku a pěti let vězení. Krajský soud však předloni dvojici odsoudil i za dalších pět případů. Vrchní soud následně část verdiktu zrušil a vrátil věc do Zlína, za prokázané považoval pouze jedno znásilnění. Na základě odvolání žalobkyně krajský soud řešil i další dva případy údajného znásilnění, u nichž původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby.

Dobeš s Pláškovou jsou stíhaní jako uprchlí, od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách, v zemi žádají o azyl.

 

Právě se děje

Další zprávy