Gripeny: Kavan prozradil víc, než chtěl

Adam Junek
27. 2. 2007 21:25
Praha/Stockholm - Jasné důkazy o korupci? Nikoli. Indicie o podivných praktikách v kauze gripeny? Jistě. Uvnitř: Rozhovor s Otto Jelinkem
Foto: Ondřej Besperát

Tak lze "číst" druhý díl reportáže švédské televize SvT, jehož hlavním hrdinou se stal bývalý ministr zahraničí Zemanovy vlády Jan Kavan.

Otevřeně hovoří o rozsáhlé korupci, kterou si dva zástupci britského koncernu BAE Systems měli zajišťovat přízeň politiků a státních úředníků pro své letouny.

V klíčové pasáži také naznačuje, že dokáže pozdržet policejní vyšetřování případu a kolegovi, lobbistovi Petrosi Michopulosovi, dává v rozhovoru pokyn, aby před novináři neříkal všechna jména údajných příjemců úplatků najednou. Dnes večer viditelně nejistý Kavan v rozhovoru pro Českou televizi většinu svých výroků z reportáže popřel. "Je to špatným překladem," řekl například ve chvíli, kdy měl vysvětlit svá slova, že umi ovlivnit vyšetřování.

Letouny gripen měla původně koupit česká armáda, nakonec si je jen pronajala na deset let poté, co plán financování nákupu neprošel parlamentem.

Zlomový důkaz ale ani druhý díl reportáže nepřinesl, případ je tak ve stejné pozici jako před několika lety, kdy jej prošetřovala i česká policie na základě prohlášení tří senátorů. Ti oznámili, že jim - dodnes - neznámé osoby nabídly úplatek.

Reportéři se vydávali za zaměstnance bezpečnostní agentury, která se snaží pomoci v tomto korupčním skandálu klientovi z Británie - nikdy neřekli,že šlo o BAE.

Rozhovor s Otto Jelinkem

Neuplácel jsem!

Jméno bývalého kanadského ministra Otto Jelinka zaznělo již v prvním dílu reportáže. Podle švédských novinářů na jeho účet plynuly vysoké částky od BAE Systems. Peníze prý mohly být určeny na úplatky pro politiky, aby nákup gripenů podpořili. Deníku Aktuálně.cz se podařilo pořídit rozhovor s Jelinkem ještě před vysíláním. Záhy jej však bývalý ministr ukončil s tím, že se k případu více vyjadřovat nehodlá.

Jaký byl váš vztah k BAE Systems?
Byl jsem externím konzultantem pro BAE Systems a měl jsem na starosti přípravu off-setových programů, které jsou napojeny na gripeny. Vše bylo průhledné a čisté. Rozhodně odmítám, že bych byl nějakým tajným agentem BAE. Všichni věděli, že pro ně pracuji.

Byl součástí vaší smlouvy lobbing pro gripeny?
V tom smyslu, že jsem se snažil získat podporu pro nákup gripenů ano, ale rozhodně nešlo o úplatky to je nesmysl. Já jsem pořádal přednášky a semináře o prospěšnosti off-setových programů.

Když spojitost s úplatky popíráte, budete švédskou televizi žalovat?
Záleží na tom, jak budou dnes pokračovat. Zatím o tom nechci přemýšlet. Jednoznačně to pro mě stojí tak, že buď přestanou říkat, že mám s úplatky něco společného, nebo ať řeknou, že jsem udělal něco špatného a já je zažaluji. A nezlobte se víc, se o tom nehodlám bavit.

"Nikdy jsem nebyl účasten žádné diskuze o úplatcích a ani mi je nikdo nenabídl. Oba věděli, že jsem probritský... Fakt, že peníze měnily vlastníky, byl velmi dobře znám v parlamentu jako tajemství sdílené mnoha lidmi," říká v reportáži švédské televize exministr Kavan. Podle něj se to dělo napříč politickým spektrem - šlo o ODS, ČSSD i KDU-ČSL.

Oběma má na mysli manažery BAE Systems - Stevea Meada a Juliana Scopese. "Julian spíš dohlížel, na špinavou práci tu byl Mead," říká Kavan.

Po setkání s Kavanem v Česku opustili zahraniční novináři zemi - a to přesto, že měli domluvené další schůzky. Zdálo se jim nebezpečné pokračovat v práci: ve své reportáži mimo jiné zmiňují kauzu dřívějšího generálního sekretáře Karla Srby s chystanou vraždou reportérky Sabiny Slonkové.

S Kavanem však udržovali kontakt nadále.

Ten později navrhuje další schůzku, na niž chce vzít blízkého přítele, který je o korupci dobře informován. Domluví se na Londýně.

S Kavanem přijíždí lobbista Petros Michopulos a ještě jeden dřívější Kavanův spolupracovník z ministerstva zahraničí. Hlavní odhalení přichází.

"K nám byl Steve Mead (manažer BAE, pozn. red) vždy velmi otevřený," říká v reportáži Michopulos. "Nehlásil týden po týdnu, koho uplatil a koho ne.... Někdy nám to řekl, někdy se to poznalo ze změny postoje. Jeho hlavní aktivity byly u ODS a sociálních demokratů," pokračuje, zatímco jej novináři natáčejí skrytou kamerou.

"Myslíte úplatky," ujišťují se.

"Ano, o tom mluví," odpovídá Kavan.

"Když jde o zmiňování jmen, jak daleko mám jít," ptá se lobbista exministra. "Nemusí mít vše najednou," míní Kavan.

Michopulos pak ještě dodává, že nešlo jen o politiky, ale i další lidi na ministerstvech - především obrany, průmyslu a obchodu a financí - a také na generálním štábu. Podle něj také úplatky nešly na přímo "z ruky do ruky", ale přes firmy a obchody, z nichž bylo "všimné" financováno.

Exministr Jan Kavan
Exministr Jan Kavan | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kavan dnes v České televizi řekl, že na novináře podal trestní oznámení. "Zvedl se mi adrenalin, když jsem viděl, jak je nakládáno s mými výroky," prohlásil exministr. Teď tvrdí, že například žádná konkrétní jména v souvislosti s možnou korupcí kolem gripenů mu nejsou známa.

Kavan byl podle švédské reportáže dobře zasvěcen do celého systému. Ještě na pražské schůzce zmiňují novináři panamskou společnost Valurex, přes níž měl rakouský lobbista hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly převádět peníze od BAE do Česka.

Kromě něj měli za BAE "kopat" ještě bývalý kanadský ministr Otto Jelinek a šéf Omnipolu Richard Háva.

Novináři Kavanovi sdělili, že policie má smlouvu mezi Valurexem a BAE. "Mají to od Rakušana nebo ze Švýcarska," ptá se jich očividně rozrušený Kavan. "Jestli se pustí do vyšetřování 'předgripenovských' jednání... to se bude týkat desítek lidí," říká.

Kavan nakonec v reportáži nabídne, že by mohl české vyšetřování díky svým kontaktům pozdržet. Na přímou otázku, zda by to bylo možné, pak po telefonu říká: "Ano, myslím, že ano."

Tato svá slova dnes vysvětlil tak, že nikdy neřekl, že by uměl ovlivňovat vyšetřování.

Už první část reportáže vyvolala rozruch. Švédská prokuratura na to konto obnovila vyšetřování úplatkářské aféry, kterou odložila v roce 2005. Také česká protikorupční jednotka se znovu pustila do odloženého vyšetřování, k němuž dal podnět bývalý senátor Michael Žantovský.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 52 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy