Gripeny: Kavan prozradil víc, než chtěl

Adam Junek
27. 2. 2007 21:25
Praha/Stockholm - Jasné důkazy o korupci? Nikoli. Indicie o podivných praktikách v kauze gripeny? Jistě. Uvnitř: Rozhovor s Otto Jelinkem
Foto: Ondřej Besperát

Tak lze "číst" druhý díl reportáže švédské televize SvT, jehož hlavním hrdinou se stal bývalý ministr zahraničí Zemanovy vlády Jan Kavan.

Otevřeně hovoří o rozsáhlé korupci, kterou si dva zástupci britského koncernu BAE Systems měli zajišťovat přízeň politiků a státních úředníků pro své letouny.

V klíčové pasáži také naznačuje, že dokáže pozdržet policejní vyšetřování případu a kolegovi, lobbistovi Petrosi Michopulosovi, dává v rozhovoru pokyn, aby před novináři neříkal všechna jména údajných příjemců úplatků najednou. Dnes večer viditelně nejistý Kavan v rozhovoru pro Českou televizi většinu svých výroků z reportáže popřel. "Je to špatným překladem," řekl například ve chvíli, kdy měl vysvětlit svá slova, že umi ovlivnit vyšetřování.

Letouny gripen měla původně koupit česká armáda, nakonec si je jen pronajala na deset let poté, co plán financování nákupu neprošel parlamentem.

Zlomový důkaz ale ani druhý díl reportáže nepřinesl, případ je tak ve stejné pozici jako před několika lety, kdy jej prošetřovala i česká policie na základě prohlášení tří senátorů. Ti oznámili, že jim - dodnes - neznámé osoby nabídly úplatek.

Reportéři se vydávali za zaměstnance bezpečnostní agentury, která se snaží pomoci v tomto korupčním skandálu klientovi z Británie - nikdy neřekli,že šlo o BAE.

Rozhovor s Otto Jelinkem

Neuplácel jsem!

Jméno bývalého kanadského ministra Otto Jelinka zaznělo již v prvním dílu reportáže. Podle švédských novinářů na jeho účet plynuly vysoké částky od BAE Systems. Peníze prý mohly být určeny na úplatky pro politiky, aby nákup gripenů podpořili. Deníku Aktuálně.cz se podařilo pořídit rozhovor s Jelinkem ještě před vysíláním. Záhy jej však bývalý ministr ukončil s tím, že se k případu více vyjadřovat nehodlá.

Jaký byl váš vztah k BAE Systems?
Byl jsem externím konzultantem pro BAE Systems a měl jsem na starosti přípravu off-setových programů, které jsou napojeny na gripeny. Vše bylo průhledné a čisté. Rozhodně odmítám, že bych byl nějakým tajným agentem BAE. Všichni věděli, že pro ně pracuji.

Byl součástí vaší smlouvy lobbing pro gripeny?
V tom smyslu, že jsem se snažil získat podporu pro nákup gripenů ano, ale rozhodně nešlo o úplatky to je nesmysl. Já jsem pořádal přednášky a semináře o prospěšnosti off-setových programů.

Když spojitost s úplatky popíráte, budete švédskou televizi žalovat?
Záleží na tom, jak budou dnes pokračovat. Zatím o tom nechci přemýšlet. Jednoznačně to pro mě stojí tak, že buď přestanou říkat, že mám s úplatky něco společného, nebo ať řeknou, že jsem udělal něco špatného a já je zažaluji. A nezlobte se víc, se o tom nehodlám bavit.

"Nikdy jsem nebyl účasten žádné diskuze o úplatcích a ani mi je nikdo nenabídl. Oba věděli, že jsem probritský... Fakt, že peníze měnily vlastníky, byl velmi dobře znám v parlamentu jako tajemství sdílené mnoha lidmi," říká v reportáži švédské televize exministr Kavan. Podle něj se to dělo napříč politickým spektrem - šlo o ODS, ČSSD i KDU-ČSL.

Oběma má na mysli manažery BAE Systems - Stevea Meada a Juliana Scopese. "Julian spíš dohlížel, na špinavou práci tu byl Mead," říká Kavan.

Po setkání s Kavanem v Česku opustili zahraniční novináři zemi - a to přesto, že měli domluvené další schůzky. Zdálo se jim nebezpečné pokračovat v práci: ve své reportáži mimo jiné zmiňují kauzu dřívějšího generálního sekretáře Karla Srby s chystanou vraždou reportérky Sabiny Slonkové.

S Kavanem však udržovali kontakt nadále.

Ten později navrhuje další schůzku, na niž chce vzít blízkého přítele, který je o korupci dobře informován. Domluví se na Londýně.

S Kavanem přijíždí lobbista Petros Michopulos a ještě jeden dřívější Kavanův spolupracovník z ministerstva zahraničí. Hlavní odhalení přichází.

"K nám byl Steve Mead (manažer BAE, pozn. red) vždy velmi otevřený," říká v reportáži Michopulos. "Nehlásil týden po týdnu, koho uplatil a koho ne.... Někdy nám to řekl, někdy se to poznalo ze změny postoje. Jeho hlavní aktivity byly u ODS a sociálních demokratů," pokračuje, zatímco jej novináři natáčejí skrytou kamerou.

"Myslíte úplatky," ujišťují se.

"Ano, o tom mluví," odpovídá Kavan.

"Když jde o zmiňování jmen, jak daleko mám jít," ptá se lobbista exministra. "Nemusí mít vše najednou," míní Kavan.

Michopulos pak ještě dodává, že nešlo jen o politiky, ale i další lidi na ministerstvech - především obrany, průmyslu a obchodu a financí - a také na generálním štábu. Podle něj také úplatky nešly na přímo "z ruky do ruky", ale přes firmy a obchody, z nichž bylo "všimné" financováno.

Exministr Jan Kavan
Exministr Jan Kavan | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kavan dnes v České televizi řekl, že na novináře podal trestní oznámení. "Zvedl se mi adrenalin, když jsem viděl, jak je nakládáno s mými výroky," prohlásil exministr. Teď tvrdí, že například žádná konkrétní jména v souvislosti s možnou korupcí kolem gripenů mu nejsou známa.

Kavan byl podle švédské reportáže dobře zasvěcen do celého systému. Ještě na pražské schůzce zmiňují novináři panamskou společnost Valurex, přes níž měl rakouský lobbista hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly převádět peníze od BAE do Česka.

Kromě něj měli za BAE "kopat" ještě bývalý kanadský ministr Otto Jelinek a šéf Omnipolu Richard Háva.

Novináři Kavanovi sdělili, že policie má smlouvu mezi Valurexem a BAE. "Mají to od Rakušana nebo ze Švýcarska," ptá se jich očividně rozrušený Kavan. "Jestli se pustí do vyšetřování 'předgripenovských' jednání... to se bude týkat desítek lidí," říká.

Kavan nakonec v reportáži nabídne, že by mohl české vyšetřování díky svým kontaktům pozdržet. Na přímou otázku, zda by to bylo možné, pak po telefonu říká: "Ano, myslím, že ano."

Tato svá slova dnes vysvětlil tak, že nikdy neřekl, že by uměl ovlivňovat vyšetřování.

Už první část reportáže vyvolala rozruch. Švédská prokuratura na to konto obnovila vyšetřování úplatkářské aféry, kterou odložila v roce 2005. Také česká protikorupční jednotka se znovu pustila do odloženého vyšetřování, k němuž dal podnět bývalý senátor Michael Žantovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy