Háva: Švédy hodlám pro gripeny žalovat

Sabina Slonková, Adam Junek
27. 2. 2007 16:08
Praha/Stockholm - Švédská televize dnes slibuje odhalit senzaci v kauze prodeje letounů gripen pro českou armádu. "Napjatě čekám na důkazy," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf Omnipolu Richard Háva.

Kdo je Richard Háva

  • Zbrojař, který stojí za společností Omnipol
  • Osobní přítel lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska
  • Ten kvůli Hávovi čelil podezření ze střetu zájmu. Ještě coby náměstek na ministerstvu obrany rozhodoval o zakázkách, které se týkaly i Hávy.
  • Háva také původně financoval apartmán Kalouskovy rodiny na pražském Veleslavíně
  • Policie ale dodnes nenašla důkaz, že jejich přátelství provázejí i úplatky
  • Podle vlastních slov má uzavřenou dlouhodobou smlouvu se společností BAE Systems, kterou letos prodloužili.

Toho švédští novináři před týdnem v prvním díle reportáže o korupci při plánovaném prodeji a následném pronájmu gripenů do Česka označili za jednoho ze tří lobbistů, přes něž měly k českým politikům putovat částky v celkové výši tří miliard korun.

Háva měl konkrétně dostat asi 1,2 miliardy. "To je nesmysl, odměny ze spolupráce s BAE Systems se této částce ani neblíží," říká Háva.

Dnes veřejnoprávní SvT zveřejní druhou část reportáže a její tvůrci slibují senzaci. Hlavní "hvězdou" bude podle všeho exministr zahraničí Jan Kavan, který přijal pozvání novinářů do Londýna. Ti se mu představili jako pracovníci bezpečnostní agentury najaté zbrojovkou BAE. A Kavan jim vyprávěl o korupci provázející nákup gripenů.

"Jen jsme jim popsal to, o čem se tady spekulovalo, co se říkalo v kuloárech. Žádné důkazy jsem jim nedal a hned jsem jim i řekl, že je nemám," sdělil později Kavan s tím, že netušil, že jde o novináře.

"Mí právníci budou velmi napjatě sledovat tento díl a čekat na důkazy," řekl deníku Aktuálně.cz Háva s tím, že zváží i žalobu. 

Švédští novináři ale přímé důkazy neslibují. "Nejsme policie, konkrétní důkazy nečekejte, ale je tam dost indicií, které vše dokazují," uvedl v rozhovoru s Aktuálně.cz Sven Bergman, jeden ze tří autorů reportáže.

A: Vy jste se v reportáži švédské televize objevil, protože máte podepsanou smlouvu s BAE Systems?

Mám smlouvu s BAE Systems. A nemohu se vyjadřovat k jejímu obsahu. Je dlouhodobá a letos jsme ji prodloužili, je to několik oblastí činnosti BAE v České republice, které zpracováváme.

A: V reportáži se objevila zmínka o miliardě korun. Platby, které vyplynuly z vaší spolupráce, se blíží této částce?

To se ani řádově neblíží miliardě. Je to jinde. Navíc my jsme spolupracovali už na prodeji gripenů. Ale protože nepracujeme na bázi pravidelných odměn, ale na svůj účet s tím, že na konci při úspěchu připočteme marži, tak byl ten obchod pro nás v zásadě ztrátový. Spolupráce s BAE ale je ve výsledku zisková, protože toho pro ně děláme víc.

A: Můžete popsat, co jste pro ně dělali?

To je součástí obchodních smluv mezi námi. Podíleli jsme se na zpracování nabídky, což vypadá jako jednoduchá práce, ale to jsou tuny materiálů, od překladů po technické specifikace, které musejí být přizpůsobeny pro potřeby českého letectva.

A: To znamená, že jste museli jednat se státními úředníky. Bylo ale součástí smluv i jednání s politiky?

V žádném případě jsem neměl na starosti lobbing mezi politiky a ani Omnipol. Neděláme to, protože to ani neumíme. Neměli jsme na to nikoho ani najatého.

A: Takže podle vás neexistuje důkaz, že jste se snažil ovlivnit rozhodnutí nějakého politika?

Já sem takový důkaz nikdy neviděl, ani o něm neslyšel. Nepamatuju si, že bych za někým šel a řekl: "Zvedni ruku za gripeny."

A: Jaký tedy bude váš další postup? Podáte žalobu?

Velmi tvrdě budu vymáhat tu miliardu a dvě stě milionů, které jsem měl podle televize dostat. Budu chtít vidět tu smlouvu, naši právníci o ni požádají. První díl jsem neviděl, ale dnes budou právníci napjatě sledovat díl číslo dvě se senzačním odhalením a je pravděpodobné, že je budeme žalovat.

Foto: Ondřej Besperát

A: Ještě se zeptám na tři lidi, kteří jsou považováni za rozhodující při plánu nákupu gripenů, exministra zahraničí Jana Kavana, šéfa premiérových poradců Miroslava Šloufa a bývalého člena Zemanovy vlády Egona Lánského. Jednali jste s nimi?

Já Kavana snad ani neznám. Netvrdím, že jsme se nepotkali, ale nikdy jsem s ním nepracoval, ani nejednal. Šloufa znám z doby, kdy dělal předsedu poradců u Miloše Zemana. Byl jsme dokonce tehdy přesvědčený, že pracuje pro konkurenci a je zastáncem dovozu olétaných F-16 z Belgie. Lánský je inteligentní člověk, ale když jsem se s ním setkal, byl velmi nemocný a těžko by za někoho lobboval.

A: Ani s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem?

Já ho moc neznám, mnohokrát jsme spolu mluvili, ale nikdy jsme spolu nedělali žádné obchody. Nepokládám jej za přítele, ale ani za nepřítele. Nikdy jsem s ním nejednal o gripenech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy