Golfový výlet šéfa DPP rozzlobil opozici, ODS se kroutí

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
28. 2. 2011 20:34
Vlivné veřejné činitele zachytil objektiv Aktuálně.cz na golfovém výletě s podnikateli v Dubaji
Martin Dvořák musí vysvětlovat, co dělal na výletě v Dubaji s manažery, jimž Praha dává velké dopravní zakázky
Martin Dvořák musí vysvětlovat, co dělal na výletě v Dubaji s manažery, jimž Praha dává velké dopravní zakázky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Rozruch kolem únorového výletu vlivných veřejných činitelů a podnikatelů za golfem do Dubaje, který před několika dny odhalilo Aktuálně.cz, neutichá.

Pražští opoziční politici neskrývají rozhořčení nad účastí šéfa Dopravního podniku Martina Dvořáka - mezi golfisty totiž byli i manažeři, jimž hlavní město platí za dopravní zakázky. Kvůli stejné věci už se dostal pod tlak ředitel Českých drah Petr Žaluda, na něhož si vyšlápl ministr dopravy Vít Bárta.

A vysvětlovat cestu musí rovněž špičky ODS, jejichž šéf vlivného rozpočtového výboru Pavel Suchánek na cestě rovněž byl a dokonce sám platil luxusní letenky - více než půl milionu přinesl v taškách v hotovosti.

Největší vládní strana se však narozdíl od pražských politiků k aféře staví vyhýbavě - její vedení v pondělí dospělo k tomu, že prý "vysvětlovat musí Suchánek, nikoliv ODS".

Pražské pochybnosti

To jejich vládní partner TOP 09, který v Praze vyhrál volby a přesto je ve městě v opozici, má o příběhu jasno, upozorňuje ČTK.

Na víkendový pobyt v Dubaji kromě Dvořáka a Suchánka si totiž zajel rovněž Tomáš Krsek, ředitel plzeňské Škody Transportation, která pražskému dopravnímu podniku dodává tramvaje, nebo právník Jiří Brož, jehož právní kancelář pro dopravní podnik připravovala některé tendry. Nechyběli Martin Roman (ČEZ) a Petr Žaluda (České dráhy) nebo vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek.

"Takové výlety mohou vyvolávat pochybnosti o serióznosti přidělování zakázek v dopravním podniku," řekl ČTK opoziční pražský zastupitel Tomáš Hudeček (TOP 09).

Podle bývalé zastupitelky hlavního města a exčlenky dopravního výboru Petry Kolínské (SZ) by lidé ve vedeních městských firem měli kromě darů přiznávat i cesty, kde byli ve společnosti podnikatelů navázaných na tyto městské společnosti.

Tajné fotky z letiště: Politici, úředníci a manažeři se vracejí z golfu v Dubaji

"Stejně jako se bojuje za registr lobbistů, tak by město v rámci boje proti korupci mělo po šéfech městských společností chtít informace o takových kontaktech s podnikateli," poznamenala Kolínská. Podle ní by si pak lidé mohli sami vyhodnotit, jestli jsou tyto "dýchánky" nevinné.

Do Dubaje s kamarády

Ředitel DPP Dvořák se hájí tím, že podnikatele zná více než deset let. "Nikdy jsem se netajil svými osobními vazbami. Jsme stejná generace, tyhle cesty absolvujeme asi jedenáct let. Moje obchodní vztahy s nimi jsou maximálně transparentní, v minulosti jsem to mnohokrát vysvětloval," řekl v pondělí novinářům.

Podle něj se například za jeho působení obchodní vztahy se Škodou Transportation zlepšily ve prospěch dopravního podniku. Podařilo se prý smlouvy upravit tak, aby byly pro Prahu výhodnější.

Podobně se v příběhu, kdy se vlivní bossové průmyslu družili v luxusním prostředí s lidmi, kteří mají dohlížet nad veřejnými financemi a zakázkami, vykrucuje i ODS.

Výkonná rada strany, jejíž důležitý poslanec Suchánek nakupoval za hotové statisíce korun letenky pro účastníky zájezdu, v pondělí o kauze Dubaj prý vůbec nejednala.

Je to věc pana Suchánka, aby to vysvětlil, řekl Petr Nečas, premiér vlády, která se ve svém programu hlásí k vyčištění systému veřejných zakázek a boji proti klientelismu a korupci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy