Boj s migrací, plán pro Afriku. Babiš chce představit své plány šéfovi EK Junckerovi

Ondřej Houska Ondřej Houska
9. 11. 2018 11:05
Český premiér Andrej Babiš bude v pátek 16. listopadu v Bruselu jednat i o plánovaném prodeji ostravské hutnické firmy ArcelorMittal, který vzbuzuje obavy odborářů.
Migranti na Maltě. Ilustrační záběr.
Migranti na Maltě. Ilustrační záběr. | Foto: Reuters

Helsinki (od našeho zpravodaje) - Premiér Andrej Babiš (ANO) osobně představí předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi své plány na to, jak řešit migrační krizi. Babiš se s ním sejde v pátek 16. listopadu v Bruselu, jak deníku Aktuálně.cz potvrdily tři zdroje, které se na přípravě schůzky podílejí.

Andrej Babiš při nedávné návštěvě v Bruselu.
Andrej Babiš při nedávné návštěvě v Bruselu. | Foto: Reuters

Babiš bude v Bruselu jednat i o plánovaném prodeji ostravské hutnické firmy ArcelorMittal, který vzbuzuje obavy tamních odborářů. Kvůli tomu se sejde s eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou.

"Vysloví české obavy," řekl Aktuálně.cz mimo záznam dobře informovaný zdroj.

S Junckerem se Babiš chystá mluvit hlavně o svých nápadech na to, jak zastavit nelegální migraci do Evropy. Už v létě prohlásil, že v tomto ohledu přijde "s návrhem pro celou Evropu".

Babiš opakuje, že Afrika potřebuje takzvaný Marshallův plán, tedy program rozsáhlých investic a pomoci, které by zlepšily život tamních lidí. Ti by pak ztratili motivaci odcházet do Evropy.

Lepší kontrola hranic

Podobný program už ale Evropská komise představila a vede jednání s řadou afrických zemí o tom, aby lépe kontrolovaly své hranice nebo aby přijímaly zpět své občany, kteří v Evropě požádají o azyl, ale nedostanou ho.

Několik afrických zemí opakovaně navštívila například i německá kancléřka Angela Merkelová a s jejich lídry jednala o investicích, které by posílily jejich ekonomiku. Babiš minulý měsíc uvedl, že by mohl jménem EU vyjednávat s Marokem a snažit se tak přispět k boji s migrační krizí. Babiš byl v druhé polovině osmdesátých let československým obchodním delegátem v Maroku.

"Já jsem byl v Maroku pět let, mám tam nějaké kontakty," řekl Babiš.

Přes Maroko se migranti z různých afrických zemí snaží dostat do Španělska, tedy na území Evropské unie. Do Španělska momentálně přichází víc žadatelů o azyl než do Itálie a Řecka. Proud nelegálních migrantů do Evropy se ale celkově oproti vrcholu migrační krize v roce 2015 snížil o zhruba 95 procent.

Babiš uvedl, že už požádal o návštěvu v Maroku a v Alžírsku, do Prahy naopak přijede tuniský premiér. EU by podle Babiše měla s vybranými zeměmi Afriky uzavřít podobnou dohodu jako v roce 2016 s Tureckem. Tato smlouva prakticky zastavila migraci přes Turecko do Řecka, což byla do té doby hlavní migrační trasa.

"To znamená dát těmto zemím peníze, aby pomohly zastavit ilegální migraci," prohlásil o afrických státech Babiš. Taky o tomto konceptu už představitelé EU s několika africkými zeměmi jednají.

Prodej ostravské huti

S eurokomisařkou Vestagerovou bude Babiš jednat o budoucnosti ostravské huti. Její současný majitel, firma ArcelorMittal, ji prodala indické skupině Liberty House.

Odboráři v podniku, který má i s dceřinými firmami téměř 7000 zaměstnanců, se obávají, že nový vlastník nepředstavil žádné záruky ohledně budoucnosti firmy. Taky premiér Babiš chce, aby společnost Liberty House písemně deklarovala plán a výši investic do ostravských oceláren a představila víceletý investiční plán.

ArcelorMittal musí ostravskou huť prodat kvůli tomu, že koupil italské ocelárny ILVA, největší ocelárny na světě, a měl by tak v Evropě příliš velký podíl na trhu. Prodej firmě Liberty House musí ještě schválit Evropská komise, která v EU dohlíží na zachování férové hospodářské soutěže na jednotném evropském trhu. Záležitost má v komisi na starosti právě eurokomisařka Vestagerová, s níž se Babiš v Bruselu sejde.

Video: Merkelová jednala s Babišem o migraci. Proti jeho návštěvě protestovaly desítky lidí

Merkelová jednala s Babišem o migraci. Proti jeho návštěvě protestovaly desítky lidí. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 25 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 25 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy