Další země proti globálnímu paktu o migraci. Odmítá ho i Bulharsko

ČTK ČTK
12. 11. 2018 15:57
Bulharsko se v pondělí stalo šestou zemí Evropské unie, jejíž vrcholní představitelé se staví odmítavě ke globálnímu paktu OSN o migraci. Lídři bulharských vládních stran se podle webu novinite.com shodli na tom, že dokument ohrožuje národní zájmy. Nezávazná dohoda schválená v červenci všemi zeměmi OSN kromě Spojených států má být přijata na prosincové ministerské schůzce v marockém městě Marrákeš. Výhrady k ní má i český premiér Andrej Babiš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Bulharsko se nepřidá ke globálnímu paktu OSN o migraci, takový bude postoj bulharské vlády," citovala agentura Reuters místopředsedu nejsilnější vládní strany Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) Cvetana Cvetanova. Lídr GERB v bulharském parlamentu to oznámil po zasedání koaliční rady. GERB vládne společně s protiimigrační stranou Jednotní vlastenci, která migrační pakt OSN ostře kritizuje.

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů. Jednání o globální dohodě vyvolala evropská migrační krize, během níž přišlo do Evropy nejvíce přistěhovalců od druhé světové války.

Už loni přípravy dokumentu opustily USA, neboť je prý neslučitelný s jejich migrační politikou. Vlády Maďarska a Rakouska pak letos v červenci, respektive na konci října oznámily, že se v Marrákeši k dohodě nepřipojí. Podle těchto zemí pakt smazává rozdíly mezi legálním a nelegálním přistěhovalectvím.

S tímto pohledem se ztotožňuje také premiér Babiš a česká vláda by měla oficiálně účast na globálním paktu odmítnout ve středu. Podle webu EURACTIV tento krok zvažuje také Polsko, zatímco chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová řekla, že "marrákešskou dohodu" nepodepíše, ačkoli chorvatská vláda je zatím podle všeho ochotna tak učinit.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v projevu v Berlíně volal po jednotné pozici EU v migraci i dalších otázkách. "Jestliže jedna, dvě nebo tři země odejdou od migračního paktu OSN, pak jako EU nedokážeme hájit vlastní zájmy," řekl.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy