Jak pakt vznikal
2015 - Všech 193 členských států OSN (včetně Česka) podepsalo takzvanou Agendu 2030. Dokument popsal "pozitivní přínos migrantů pro růst a udržitelný rozvoj" a vytyčil cíl "spolupráce na mezinárodní úrovni, která zajistí bezpečnou, řádnou a zákonnou migraci".
19. září 2016 - Státy OSN jednomyslně přijaly Newyorskou deklaraci. Zavázaly se v ní zabývat se "početnými pohyby uprchlíků a migrantů". Politická deklarace stanovuje, že "ačkoliv zacházení s uprchlíky i migranty se řídí odlišným právním rámcem, tyto dvě kategorie požívají stejných lidských práv a základních svobod".
2017 - První prezentace a konzultace Globálního paktu pro bezpečnou, řádnou a zákonnou migraci.
Leden až červenec 2018 - Vyjednávání o připomínkách členských států. Česká republika je podávala prostřednictvím 27 členských států EU (Maďarsko se z vyjednávání odpojilo v únoru). Sedmadvacítku v jednáních reprezentoval vždy jeden představitel celé této skupiny podle předem dohodnutých společných pozic.
13. července 2018 - Konečné znění Globálního paktu pro bezpečnou, řádnou a legální migraci (který nyní odmítla česká vláda) schválilo 192 zemí OSN včetně ČR, stranou zůstaly jen Spojené státy. Na základě rozhodnutí Donalda Trumpa se nepodílely ani na jeho vytváření. V odděleném procesu schvaluje OSN také Globální pakt pro uprchlíky, kterým se teprve bude zabývat Valné shromáždění OSN.
Zdroj: OSN, The Guardian, tiskový odbor Ministerstva zahraničí ČR