Po návratu z NATO musí elitní generál sundat uniformu, armáda pro něj nemá práci

Jan Horák Jan Horák
10. 8. 2020 20:04
Generál František Malenínský odcházel na misi při NATO z pozice druhého muže české armády, na Generálním štábu kryl jeho náčelníkovi záda coby zástupce. Malenínského mise v Severoatlantické alianci letos na podzim končí. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, na Generální štáb se nevrátí. Armádu opustí úplně. České ozbrojené síly nemají pro důstojníka jeho hodnosti k dispozici místo.
Generál František Malenínský (vpravo) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Generál František Malenínský (vpravo) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. | Foto: Ministerstvo obrany

Když se někdejšímu prvnímu muži české armády Petru Pavlovi začala chýlit ke konci jeho funkce, promluvil o několika svých možných pokračovatelích. Zmínil mezi nimi i generála Františka Malenínského. Ten tehdy sloužil coby jeden z jeho tří zástupců. V nejužším velení zůstal i po Pavlově odchodu ze štábu, pod tehdy novým náčelníkem Josefem Bečvářem působil jako jeho první zástupce.

Malenínský se následně 1. srpna 2017 stal českým představitelem při NATO v Bruselu. V praxi to znamenalo, že Česko zastupoval ve Vojenském výboru NATO. Výbor určuje obrannou strategii celé aliance. Jak deník Aktuálně.cz zjistil, tento post je pro Malenínského poslední armádní štací. Až se na podzim po uplynutí své mise 31. října vrátí domů, musí svléknout uniformu.

"Jedná se o rozhodnutí náčelníka Generálního štábu (Aleše Opaty), které ministr obrany akceptoval. František Malenínský je uznávaný a zkušený voják, je ale skutečností, že počet generálských míst v armádě je omezený a každá vojenská kariéra jednou musí skončit," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Armáda Malenínského zkušenosti, obohacené o misi při NATO, dál nevyužije a neprodlouží mu vojenský závazek. Jeho služba se naplní letos 31. prosince. Ke konci kariéry dovedla elitního důstojníka jeho hodnost. Je generálporučík, což je ve vojenské hierarchii po armádním generálovi druhý nejvyšší post. "V rámci armády není volné tabulkové místo s hodností generálporučíka," řekla Aktuálně.cz mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Nové zaměstnání, nebo úřad práce

V červenci jedenašedesátiletý generál vnímá blížící se rozluku s armádou jako přirozený vývoj. Po vojenských studiích v 70. letech vstoupil do armády v roce 1982, začínal jako velitel čety. "Je to normální život, jeden den přijde čas, kdy člověk musí odejít. Nedeprimuje mě to. Já jsem si své odsloužil, teď je to na jiných," sdělil Aktuálně.cz generál Malenínský.

Generálporučík František Malenínský.
Generálporučík František Malenínský. | Foto: Ministerstvo obrany

Podle informací Aktuálně.cz náčelník Opata s generálem jeho stažení ze služby po návratu z Bruselu konzultoval. Do jednání šel s tím, že s Malenínským dál nepočítá a závazek mu neprodlouží. "Měl jsem jednání s generálem Opatou. Řešili jsme, co dál. Věci se vyvinuly, došlo mezi námi k dohodě. Tuhle situaci, dá se říct, chápu," zmínil končící generál.

Malenínský není ve věku, kdy by jeho odchod z armády šokoval. Generál Pavel svlékl uniformu v 57 letech, jeho nástupce Josef Bečvář skončil v 60 letech. Na druhou stranu v prosinci 61letý generál Štefan Muránský řídí sekci podpory ministerstva obrany. Sám Malenínský má ještě tři roky do standardního odchodu do penze. "Musím si najít zaměstnání, nebo se 1. ledna příštího roku hlásit na úřadu práce," podotkl.

Malenínského nástupce už je vybraný

Coby nový vojenský představitel Česka při NATO má podle spolehlivých informací Aktuálně.cz namířeno do Bruselu generál Jaromír Alan, ministr obrany Lubomír Metnar jeho nominaci schválil letos v červnu. Alan poslední dva roky velí sekci plánování schopností ministerstva obrany. "Personální změny předem neavizujeme. Vždy vydáváme takovou informaci dnem uvedení do funkce," uvedla mluvčí štábu Dvořáková.

Mise generála Malenínského není při NATO jediná, jež se letos na podzim z českého pohledu završí. Ke střídání dojde přímo i v jeho výkonné složce. "Po uplynutí stanovené doby pro vyslání dojde i k rotaci na pozici národního vojenského představitele ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE)," poznamenal mluvčí obrany Pejšek.

Do důchodu už v 53 letech, ale s výsluhou

  • Dosud největší emoce vzbudil odchod z armády tehdy třiapadesátiletého generála Miroslava Žižky. Byl přímým předchůdcem Malenínského ve funkci vojenského představitele ČR při NATO. Po jeho návratu z Bruselu v červenci 2017 se pro něj v armádě nenašlo uplatnění, v říjnu proto musel odejít ze služby. 
  • "Po tříletém - a myslím, že ne neúspěšném - působení v Bruselu mi nebyl prodloužen kontrakt. V armádě pro mě není místo. Neříkám to ale ani v nejmenším ukřivděně či s nějakou záští. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář se tak rozhodl a já jeho stanovisko jako voják respektuji. Takhle to zkrátka chodí," řekl tehdy Žižka v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz
  • Generálové neodcházejí z armády s prázdnou, od ministerstva obrany inkasují doživotní výsluhu. Platí to v případě Žižky i generála Malenínského, ten podle informací Aktuálně.cz bude dostávat zhruba 50 tisíc korun měsíčně.

Vrchní velitelství je v rámci působení NATO přímo v poli klíčový orgán, zodpovídá za řízení všech aliančních vojenských operací. Za Česko v něm působí generál Petr Mikulenka. Až se na podzim pětapadesátiletý generál vrátí z mise, na rozdíl od Malenínského bude v armádě pokračovat. Podle informací Aktuálně.cz nastoupí coby nový velitel do čela Velitelství vzdušných sil při Generálním štábu Armády České republiky.

Malenínský zatím neví, čemu se bude po odchodu z armády věnovat. Říká, že nic konkrétního v plánu nemá. "Uvažuji i tom, že bych předal zkušenosti. Dělal mentora nebo učil. Ale to jsou v tuto chvíli jen otázky, které se mi honí hlavou," uvedl. Po návratu do Česka se sejde s náčelníkem Opatou, aby spolu konec služby probrali. Podle informací Aktuálně.cz není vyloučené, že otevřou možnost externího působení pro armádu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy