Generál Pavel prezidentovi navrhl tři své možné nástupce

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2014 20:52
Jméno nového náčelníka generálního štábu by mělo být známo do konce tohoto roku.
Petr Pavel byl nedávno zvolen do čela Vojenského výboru NATO, ve funkci náčelníka generálního štábu skončí příští rok v červnu.
Petr Pavel byl nedávno zvolen do čela Vojenského výboru NATO, ve funkci náčelníka generálního štábu skončí příští rok v červnu. | Foto: DVTV

Praha - Nástupce náčelníka Generálního štábu AČR Petra Pavla by podle něj měl být znám do konce tohoto roku. Prezidentovi Miloši Zemanovi na dnešním jednání navrhl tři možné kandidáty.

Zeman se s nimi chce potkat, řekl Pavel novinářům po dnešní schůzce. Domnívá se, že jeho nástupce bude vybrán z navrhovaného okruhu. Pavel byl nedávno zvolen do čela Vojenského výboru NATO, ve funkci náčelníka generálního štábu skončí příští rok v červnu.

Pavel dnes řekl, že Zemanovi zúžil počet možných kandidátů ze šesti na polovinu. "Pan prezident souhlasil s tím, že se všemi třemi by si rád promluvil. Já si myslím, že to je rozumná varianta," poznamenal Pavel. Dodal, že mezitím také Zeman o záležitosti bude jednat s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). I s ním již Pavel podle svých slov o možném nástupci mluvil.

Pavel byl do čela Vojenského výboru, druhé nejvyšší vojenské funkce v NATO, zvolen 20. září jako první zástupce z východoevropských členských zemí. Funkce by se měl ujmout 26. června. Pozici náčelníka generálního štábu chce svému nástupci předat pravděpodobně 29. května. "Rád bych, aby jméno mého nástupce bylo známo do konce tohoto roku. Ministr obrany i pan prezident s tímto postupem souhlasí," dodal.

Nového náčelníka generálního štábu jmenuje prezident republiky na návrh vlády, do které konkrétní jméno přinese ministr obrany. Pavel dnes řekl, že od Stropnického neslyšel jiné jméno než ta, která mu on sám navrhl. "Myslím si, že ten okruh lidí asi budeme respektovat všichni," poznamenal.

Již v minulosti se jako o nejvážnějších kandidátech na post náčelníka generálního štábu spekulovalo o prvním zástupci náčelníka generálního štábu Josefu Bečvářovi a o bývalém zástupci náčelníka generálního štábu Aleši Opatovi, který v současné době působí ve strukturách NATO. Pavel kromě nich v minulosti ještě mluvil o Miroslavu Žižkovi, Jiřím Balounovi, Františku Malenínském a Josefu Kociánovi.

Zeman na dnešním setkání také Pavlovi pogratuloval k jeho zvolení do Vojenského výboru. Poznamenal, že za něj nemusel lobbovat, protože tak Pavel učinil nejlépe sám svou dosavadní kariérou.

V této souvislosti připomněl především záchranu více než padesátky francouzských vojáků. Pavel velel československé jednotce, která na počátku roku 1993 dokázala dostat Francouze z obklíčení, ve kterém uvázli během bojů mezi Srby a Chorvaty. Získal si tak velké uznání.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy