Generál Pavel prezidentovi navrhl tři své možné nástupce

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2014 20:52
Jméno nového náčelníka generálního štábu by mělo být známo do konce tohoto roku.
Petr Pavel byl nedávno zvolen do čela Vojenského výboru NATO, ve funkci náčelníka generálního štábu skončí příští rok v červnu.
Petr Pavel byl nedávno zvolen do čela Vojenského výboru NATO, ve funkci náčelníka generálního štábu skončí příští rok v červnu. | Foto: DVTV

Praha - Nástupce náčelníka Generálního štábu AČR Petra Pavla by podle něj měl být znám do konce tohoto roku. Prezidentovi Miloši Zemanovi na dnešním jednání navrhl tři možné kandidáty.

Zeman se s nimi chce potkat, řekl Pavel novinářům po dnešní schůzce. Domnívá se, že jeho nástupce bude vybrán z navrhovaného okruhu. Pavel byl nedávno zvolen do čela Vojenského výboru NATO, ve funkci náčelníka generálního štábu skončí příští rok v červnu.

Pavel dnes řekl, že Zemanovi zúžil počet možných kandidátů ze šesti na polovinu. "Pan prezident souhlasil s tím, že se všemi třemi by si rád promluvil. Já si myslím, že to je rozumná varianta," poznamenal Pavel. Dodal, že mezitím také Zeman o záležitosti bude jednat s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO). I s ním již Pavel podle svých slov o možném nástupci mluvil.

Pavel byl do čela Vojenského výboru, druhé nejvyšší vojenské funkce v NATO, zvolen 20. září jako první zástupce z východoevropských členských zemí. Funkce by se měl ujmout 26. června. Pozici náčelníka generálního štábu chce svému nástupci předat pravděpodobně 29. května. "Rád bych, aby jméno mého nástupce bylo známo do konce tohoto roku. Ministr obrany i pan prezident s tímto postupem souhlasí," dodal.

Nového náčelníka generálního štábu jmenuje prezident republiky na návrh vlády, do které konkrétní jméno přinese ministr obrany. Pavel dnes řekl, že od Stropnického neslyšel jiné jméno než ta, která mu on sám navrhl. "Myslím si, že ten okruh lidí asi budeme respektovat všichni," poznamenal.

Již v minulosti se jako o nejvážnějších kandidátech na post náčelníka generálního štábu spekulovalo o prvním zástupci náčelníka generálního štábu Josefu Bečvářovi a o bývalém zástupci náčelníka generálního štábu Aleši Opatovi, který v současné době působí ve strukturách NATO. Pavel kromě nich v minulosti ještě mluvil o Miroslavu Žižkovi, Jiřím Balounovi, Františku Malenínském a Josefu Kociánovi.

Zeman na dnešním setkání také Pavlovi pogratuloval k jeho zvolení do Vojenského výboru. Poznamenal, že za něj nemusel lobbovat, protože tak Pavel učinil nejlépe sám svou dosavadní kariérou.

V této souvislosti připomněl především záchranu více než padesátky francouzských vojáků. Pavel velel československé jednotce, která na počátku roku 1993 dokázala dostat Francouze z obklíčení, ve kterém uvázli během bojů mezi Srby a Chorvaty. Získal si tak velké uznání.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy