Vyhazov vzhůru. Odvolaný šéf Vojenské policie se stal poradcem na velitelství NATO

Jan Horák Jan Horák
9. 8. 2019 17:13
Ve své poslední velitelské funkci skončil generál Pavel Kříž za nelichotivých okolností, z postu náčelníka Vojenské policie musel odejít nedobrovolně. Letos v únoru ho ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) kvůli nespokojenosti s velením útvaru odvolal. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz si ale generál kariérně polepšil. Nově působí jako jeden ze tří seniorních poradců v právní kanceláři vojenského velitelství NATO. Pro Česko jde o prestižní věc - je to poprvé, co na této pozici působí tuzemský vojenský představitel.
Generál Pavel Kříž zamířil po 13 letech u Vojenské policie na velitelství NATO.
Generál Pavel Kříž zamířil po 13 letech u Vojenské policie na velitelství NATO. | Foto: MVČR

"Brigádní generál Pavel Kříž slouží od 1. srpna na zahraničním pracovišti, konkrétně v kanceláři právních poradců na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě v Belgii. Zde působí na pozici Senior Legal Advisor," potvrdil zjištění Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Drobným paradoxem je, že Křížovo nové angažmá schvaloval i ministr obrany Metnar, který generála jeho předchozí funkce zbavil.

Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě je jedním ze tří hlavních vojenských orgánů NATO (součástí řídicí struktury Severoatlantické aliance jsou i civilní složky). Z pohledu působení NATO přímo v poli jde o orgán klíčový, velitelství je odpovědné za řízení všech aliančních vojenských operací. "Kdyby se uskutečnila operace kolektivní obrany, bude jí velet právě tento orgán," vysvětlil Aktuálně.cz český velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD).

Generál Kříž se od svého odvolání z čela Vojenské policie nacházel v takzvané dispozici. Podle informací Aktuálně.cz byl při ruce státnímu tajemníkovi ministerstva obrany Petru Vančurovi, pomáhal mu s administrativou právní povahy. Kříž absolvoval práva, má za sebou i postgraduální studium a roky působil v německé advokacii. Jeho dispozice skončila výrazným postupem vzhůru, když vojenské velitelství NATO začalo hledat právní poradce.

Jedním ze tří seniorních poradců

"Severoatlantická aliance oslovila koaliční partnery s nabídkou možnosti obsazení několika právních pozic na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE)," sdělila Aktuálně.cz Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace Generálního štábu Armády České republiky. Generál byl za českou stranu jediným nominovaným, mezi dalšími kandidáty ostatních aliančních zemí sáhlo velitelství právě po něm.

Vzhledem k jeho vzdělání byla nominace Kříže generálním štábem přirozená. Mluvčí Cyprisová připomíná jeho erudici, upozornila i na jeho praxi. "Je odborníkem v oblasti právní služby, má dlouholeté zkušenosti, splňuje kvalifikační požadavky a předpoklady. Vzhledem k hodnosti a splnění všech požadavků byl Severoatlantickou aliancí vybrán jako nejvhodnější kandidát na danou pozici," vysvětlila.

Křížova mise v právní kanceláři vojenského velitelství NATO potrvá tři roky. Právní kancelář (Office of the Legal Advisor) je součástí vojenského velitelství, sídlo má v belgickém městečku Casteau, od jeho vzniku roku 1951. Hlavními představiteli jsou tři seniorní právní poradci, mezi které se nyní zařadil generál Kříž. Jejich úkolem je poskytovat právní a legislativní servis špičkám velitelství včetně jeho prvního muže, amerického generála Toda Wolterse.

U Vojenské policie sloužil třináct let

Na Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě už od srpna 2017 působí jiný český generál, Petr Mikulenka, který je prostředníkem mezi velitelstvím a tuzemskými obrannými silami. Vojenským představitelem České republiky při NATO je pak generál František Maleninský, ten zastupuje českou stranu ve Vojenském výboru NATO, jenž určuje obrannou strategii celé aliance.

Před novým angažmá v alianci sloužil Pavel Kříž u Vojenské policie 13 let, útvaru velel od června 2015, kdy byl ministrem obrany Martin Stropnický. Křížův nástup provázela i kritika, jelikož byl v rozporu s armádním kariérním řádem, který měl krátce poté vstoupit v platnost. Podle něj měl útvaru velet generál, zatímco Kříž byl tehdy "jen" podplukovník. Proti tomu se ozval tehdy nastupující předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.

V čele Vojenské policie skončil Kříž po rozhodnutí ministra Metnara letos 14. února. Ministr generálovi vyčítal, že se mu ve štábu rozpadly mezilidské vztahy, což v důsledku mohlo ohrozit plnění úkolů útvaru. "Vojenskou policii jsem se vždy snažil řídit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí," reagoval na své odvolání pro Radiožurnál generál Kříž. Jeho nástupcem se stal generál Miroslav Murček, který u Vojenské policie slouží přes 25 let.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy