Dragounská party. Přijížděli s obavami, ale zažili euforii

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
2. 4. 2015 12:33
Před příjezdem konvoje do Česka měli podle českého generála Američané obavy z protestů a blokád českých "rusofilů", nakonec zemi opouštěli nadšení. A to nejen kvůli pivu a koláčům.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády. | Foto: ČTK

Praha – "Za 18 let v armádě jsem projel hodně zemí, ale nikde jsem se nesetkal s takovou přívětivostí." "V Polsku nás sice také vítalo hodně lidí, ale tady… Bylo to vřelejší a upřímnější. Odevšud nám mávali a byli velmi milí." "Nejlepší zážitek v kariéře."

Pár vět z mnoha, které jsem během uplynulých několika dnů zaslechl z úst amerických vojáků, kteří od neděle do středy projížděli Českem. Byli mile překvapení a vlastně tak trochu i šokovaní, jak vřele Češi jejich konvoj vítali.

Jak mi řekl generál František Malenínský, který měl průjezd "jízdy dragounů" na starosti: Američané se před příjezdem strachovali, jak jejich jízdu napříč Českem při návratu ze cvičení vojsk NATO v Pobaltí zdejší lidé přijmou. K velení i samotným vojákům se totiž donesly zprávy o chystaných protestech a možných blokádách.

Obavy ale nebyly namístě. Rozplynuly se prakticky hned po překročení česko-polských hranic. Tisíce lidí na ně čekaly přes nevlídné počasí mnohdy i několik hodin. Bylo zajímavé pozorovat, v kolika českých domácnostech se najde zástava s padesáti hvězdami a červenobílými pruhy.

Našli se i odpůrci, nakonec ale byli v menšině. Počítali se na desítky a většinou se ani nedostali do popředí davu tak, aby byli pořádně vidět a slyšet.

Z přehlídkové akce oslava

Slova o nečekané přívětivosti Čechů a jejich pohostinnosti přitom nebyla zdvořilostní frází. Vítání domácími koláči nebo pivem, které jim lidé nosili v igelitových taškách? To vojáky zaskočilo.

"Je to jedna z těch chvil, kdy úplně nevím, co mám říct... Aspoň už nebudeme muset pít německé a holandské pivo," vtipkoval podplukovník Steven Dowgielewicz, když v úterý v ruzyňských kasárnách přebíral kamion plný nejoblíbenějšího českého pití. A bez váhání zavelel svým vojákům, aby se rozdělili s návštěvníky.

Ten okamžik definitivně prolomil ledy. Během cesty jste mohli nabýt dojmu, že z obrněnců mávají usmívající se roboti. Ovšem to už neplatilo ve chvíli, kdy jste v ruzyňských kasárnách viděli hloučky návštěvníků spolu s vojáky. Neznalost angličtiny? No problem. Jako by se z původně přehlídkové akce stala velká oslava.

Mnoho z příznivců přitom byli starší lidé, pro něž měl průjezd Američanů silnější podtón. Všichni si pamatují srpen 1968, mnoho z nich i konec druhé světové války.

Na všech zastávkách konvoje jsem tak mnohokrát slyšel: "Škoda že jste to před sedmdesáti lety nestihli dřív než Rusové".

Ještě před příjezdem americké kavalerie režisér a člen aktivních vojenských záloh Václav Marhoul s jistou nadsázkou řekl, že nejlepší by bylo na hranicích rozvinout transparenty "Neodjíždějte!" Přestože takových cedulí konvoj cestou na základnu do Německa potkal hned několik, možná nebyly vůbec potřeba – mnohem výmluvnější totiž byla samotná účast lidí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy