Dragounská party. Přijížděli s obavami, ale zažili euforii

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
2. 4. 2015 12:33
Před příjezdem konvoje do Česka měli podle českého generála Američané obavy z protestů a blokád českých "rusofilů", nakonec zemi opouštěli nadšení. A to nejen kvůli pivu a koláčům.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády. | Foto: ČTK

Praha – "Za 18 let v armádě jsem projel hodně zemí, ale nikde jsem se nesetkal s takovou přívětivostí." "V Polsku nás sice také vítalo hodně lidí, ale tady… Bylo to vřelejší a upřímnější. Odevšud nám mávali a byli velmi milí." "Nejlepší zážitek v kariéře."

Pár vět z mnoha, které jsem během uplynulých několika dnů zaslechl z úst amerických vojáků, kteří od neděle do středy projížděli Českem. Byli mile překvapení a vlastně tak trochu i šokovaní, jak vřele Češi jejich konvoj vítali.

Jak mi řekl generál František Malenínský, který měl průjezd "jízdy dragounů" na starosti: Američané se před příjezdem strachovali, jak jejich jízdu napříč Českem při návratu ze cvičení vojsk NATO v Pobaltí zdejší lidé přijmou. K velení i samotným vojákům se totiž donesly zprávy o chystaných protestech a možných blokádách.

Obavy ale nebyly namístě. Rozplynuly se prakticky hned po překročení česko-polských hranic. Tisíce lidí na ně čekaly přes nevlídné počasí mnohdy i několik hodin. Bylo zajímavé pozorovat, v kolika českých domácnostech se najde zástava s padesáti hvězdami a červenobílými pruhy.

Našli se i odpůrci, nakonec ale byli v menšině. Počítali se na desítky a většinou se ani nedostali do popředí davu tak, aby byli pořádně vidět a slyšet.

Z přehlídkové akce oslava

Slova o nečekané přívětivosti Čechů a jejich pohostinnosti přitom nebyla zdvořilostní frází. Vítání domácími koláči nebo pivem, které jim lidé nosili v igelitových taškách? To vojáky zaskočilo.

"Je to jedna z těch chvil, kdy úplně nevím, co mám říct... Aspoň už nebudeme muset pít německé a holandské pivo," vtipkoval podplukovník Steven Dowgielewicz, když v úterý v ruzyňských kasárnách přebíral kamion plný nejoblíbenějšího českého pití. A bez váhání zavelel svým vojákům, aby se rozdělili s návštěvníky.

Ten okamžik definitivně prolomil ledy. Během cesty jste mohli nabýt dojmu, že z obrněnců mávají usmívající se roboti. Ovšem to už neplatilo ve chvíli, kdy jste v ruzyňských kasárnách viděli hloučky návštěvníků spolu s vojáky. Neznalost angličtiny? No problem. Jako by se z původně přehlídkové akce stala velká oslava.

Mnoho z příznivců přitom byli starší lidé, pro něž měl průjezd Američanů silnější podtón. Všichni si pamatují srpen 1968, mnoho z nich i konec druhé světové války.

Na všech zastávkách konvoje jsem tak mnohokrát slyšel: "Škoda že jste to před sedmdesáti lety nestihli dřív než Rusové".

Ještě před příjezdem americké kavalerie režisér a člen aktivních vojenských záloh Václav Marhoul s jistou nadsázkou řekl, že nejlepší by bylo na hranicích rozvinout transparenty "Neodjíždějte!" Přestože takových cedulí konvoj cestou na základnu do Německa potkal hned několik, možná nebyly vůbec potřeba – mnohem výmluvnější totiž byla samotná účast lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy