Dragounská party. Přijížděli s obavami, ale zažili euforii

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
2. 4. 2015 12:33
Před příjezdem konvoje do Česka měli podle českého generála Američané obavy z protestů a blokád českých "rusofilů", nakonec zemi opouštěli nadšení. A to nejen kvůli pivu a koláčům.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády.
Stovky lidí čekaly 1. dubna od časného rána u Plzně okolo dálnice do Rozvadova na konvoj americké armády. | Foto: ČTK

Praha – "Za 18 let v armádě jsem projel hodně zemí, ale nikde jsem se nesetkal s takovou přívětivostí." "V Polsku nás sice také vítalo hodně lidí, ale tady… Bylo to vřelejší a upřímnější. Odevšud nám mávali a byli velmi milí." "Nejlepší zážitek v kariéře."

Pár vět z mnoha, které jsem během uplynulých několika dnů zaslechl z úst amerických vojáků, kteří od neděle do středy projížděli Českem. Byli mile překvapení a vlastně tak trochu i šokovaní, jak vřele Češi jejich konvoj vítali.

Jak mi řekl generál František Malenínský, který měl průjezd "jízdy dragounů" na starosti: Američané se před příjezdem strachovali, jak jejich jízdu napříč Českem při návratu ze cvičení vojsk NATO v Pobaltí zdejší lidé přijmou. K velení i samotným vojákům se totiž donesly zprávy o chystaných protestech a možných blokádách.

Obavy ale nebyly namístě. Rozplynuly se prakticky hned po překročení česko-polských hranic. Tisíce lidí na ně čekaly přes nevlídné počasí mnohdy i několik hodin. Bylo zajímavé pozorovat, v kolika českých domácnostech se najde zástava s padesáti hvězdami a červenobílými pruhy.

Našli se i odpůrci, nakonec ale byli v menšině. Počítali se na desítky a většinou se ani nedostali do popředí davu tak, aby byli pořádně vidět a slyšet.

Z přehlídkové akce oslava

Slova o nečekané přívětivosti Čechů a jejich pohostinnosti přitom nebyla zdvořilostní frází. Vítání domácími koláči nebo pivem, které jim lidé nosili v igelitových taškách? To vojáky zaskočilo.

"Je to jedna z těch chvil, kdy úplně nevím, co mám říct... Aspoň už nebudeme muset pít německé a holandské pivo," vtipkoval podplukovník Steven Dowgielewicz, když v úterý v ruzyňských kasárnách přebíral kamion plný nejoblíbenějšího českého pití. A bez váhání zavelel svým vojákům, aby se rozdělili s návštěvníky.

Ten okamžik definitivně prolomil ledy. Během cesty jste mohli nabýt dojmu, že z obrněnců mávají usmívající se roboti. Ovšem to už neplatilo ve chvíli, kdy jste v ruzyňských kasárnách viděli hloučky návštěvníků spolu s vojáky. Neznalost angličtiny? No problem. Jako by se z původně přehlídkové akce stala velká oslava.

Mnoho z příznivců přitom byli starší lidé, pro něž měl průjezd Američanů silnější podtón. Všichni si pamatují srpen 1968, mnoho z nich i konec druhé světové války.

Na všech zastávkách konvoje jsem tak mnohokrát slyšel: "Škoda že jste to před sedmdesáti lety nestihli dřív než Rusové".

Ještě před příjezdem americké kavalerie režisér a člen aktivních vojenských záloh Václav Marhoul s jistou nadsázkou řekl, že nejlepší by bylo na hranicích rozvinout transparenty "Neodjíždějte!" Přestože takových cedulí konvoj cestou na základnu do Německa potkal hned několik, možná nebyly vůbec potřeba – mnohem výmluvnější totiž byla samotná účast lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností ke vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
Další zprávy