Foto: V rámci své dovolené denně zachraňují životy a ještě za to platí. Tak vypadá den záchranářů

Skoro jako Mitch Buchannon z Pobřežní hlídky. Jen místo amerického seriálového hrdiny se vrhá do vody opravdový obchodní manažer Aleš Vančura, který ve svém volnu dobrovolničí jako vodní záchranář.
Aleš Vančura pracuje jako obchodní manažer jednoho velkého hotelu. Své dovolené ale už sedm let tráví tady na Slapech.
Ovšem nikoliv na lehátku nebo na dece jako dalších skoro dvě stě tisíc lidí (podle počtu ubytovaných v kempech podél přehrady), kteří sem zamíří během prázdnin na dovolenou.
Vančura na zdejší přehradě působí jako dobrovolník - vodní záchranář.
Muži a ženy v červených vestách jsou na Slapech a dalších českých přehradách nenápadnými hrdiny líných letních dní. Zatímco se ostatní ráchají ve vodě, oni musí být neustále připraveni vyrazit. Zobrazit 43 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
22. 7. 2017 15:17
"Výjezdy máme prakticky denně," svěřuje se jeden z mužů v bílém tričku Vodní záchranné služby, Daniel Vičan. Není divu, na Slapech, kde Vičan a další záchranáři slouží, se starají o skoro dvě stě tisíc letních dovolenkářů. "Máme málo členů, hlavně mladých," říká; za celé léto se tu protočí jen asi 15 záchranářů. Což není s podivem, stačí se podívat blíž. Všichni zde musí platit roční příspěvky 1200 korun, na začátku si navíc každý z nich musel udělat násobně dražší kurz plavčíka a "řidičák na loď". Na nic z toho jim přitom nikdo nepřispěje, svou službu dělají ve svém volnu, za své peníze. Což je přinejmenším s podivem, když uvážíme, že druhým nejčastějším náhlým úmrtím v Česku je utonutí.
 

Právě se děje

Další zprávy