Foto: Sonda studenta ČVUT se dostala do výšky 17 kilometrů, sundat ji musel dron

Foto: Sonda studenta ČVUT se dostala do výšky 17 kilometrů, sundat ji musel dron
Smyslem vypuštění sondy bylo změřit, jak se šíří radiový signál. Při průchodu atmosférou se radiový signál vinou rozdílných podmínek, jako je teplota, tlak nebo vlhkost, ohýbá.
"Měření provedená sondou Jakuba Dvořáka jsou využitelná pro zavádění moderních komunikačních sítí typu 5G a 6G," říká Tomáš Kořínek z katedry elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické ČVUT, který zároveň vedl Dvořákovu bakalářskou práci.
"Nervózní jsem byl strašně moc. Bylo to takové moje dítě, které jsem vypustil na balonu do neznáma. Ale byl jsem také nadšen, kam se sonda podívá. A dostavila se i únava - noc předtím jsem nespal, programoval jsem poslední části kódu," popisuje Dvořák.
Naměřená data byla bezdrátově přenášena do počítače na zemi. A sonda také vysílala informace o své přesné poloze. Dvořák tak společně s vedoucím své bakalářské práce nasedl do auta a sledoval, kam letí. Netušil sice, kam přesně dopadne, ale dokázal nasimulovat trajektorii letu podle předpovědi směru a rychlosti větru. Zobrazit 21 fotografií
Foto: Petr Neugebauer, FEL ČVUT
Michaela Endrštová Michaela Endrštová
10. 7. 2022 19:14
Student Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického Jakub Dvořák v rámci své bakalářské práce vypustil balonovou sondu do stratosféry. Vyletěla do výšky sedmnácti kilometrů. Výsledky měření lze použít pro zavádění moderních komunikačních sítí typu 5G a 6G. Sonda přistála o patnáct kilometrů dál, v korunách stromů Klánovického lesa. Sundat ji proto musel dron.
 

Právě se děje

Další zprávy