Před 200 lety se narodil spoluzakladatel Sokola Fügner, jeho rozmachu se ale nedočkal

Před 200 lety se narodil spoluzakladatel Sokola Fügner, jeho rozmachu se ale nedočkal
Tomáš Garrigue Masaryk mezi členy Sokola Malostranského (uprostřed s brýlemi). Nedatovaný snímek.
Dr. Miroslav Tyrš, zakladatel Sokola. Nedatovaný snímek.
Všesokolský slet. Rok 1932.
Všesokolský slet. Rok 2012. Zobrazit 84 fotografií
Foto: ČTK
Dan Poláček Pavel Švec Vojtěch Štěpán ČTK Dan Poláček, Pavel Švec, Vojtěch Štěpán, ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2022 16:14
Ve středu uplyne dvě stě let od narození Jindřicha Fügnera, který společně s Miroslavem Tyršem založil spolek Sokol. Fügner byl jeho prvním starostou, zavedl v něm tykání a údajně jako první přišel s nápadem na stejnokroje. Z původně pražského spolku se do konce 19. století stalo silné celonárodní hnutí. Sokolové hráli důležitou roli v obou světových válkách. Mnoho jich bylo zavražděno nacisty.

Tělocvičná organizace Sokol, ustavená 16. února 1862, byla od počátku své existence spojena s povznášením českého národa, velké zásluhy měla také na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Na jejím založení měli podíl především dva muži - Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner.

První ze zakladatelů Fügner se narodil do rodiny německého obchodníka. Původně se po vzoru otce zabýval obchodem, později pojišťovnictvím. Věnoval se ale i hudbě, společenským zájmům a sportu. Ovládal několik světových jazyků.

Miroslav Tyrš se též narodil do německojazyčné rodiny. Od šesti let byl ale vychováván svým strýcem, českým vlastencem. Studoval filozofii, zabýval se i výtvarným uměním a estetikou. Ve vlasteneckých kruzích také seznámil s Fügnerem, se kterým začátkem šedesátých let zakládá Sokola.

Podle historiků byl ideovým a organizačním vůdcem Tyrš, který vytvořil například české tělocvičné názvosloví. Fügner zas údajně zavedl v Sokolu tykání a oslovování členů "bratře", rovněž první začal nosit červenou blůzu, která se později stala součástí stejnokroje spolku. Největšího rozmachu organizace se Jindřich Fügner nedočkal. Předčasně zemřel v pouhých 43 letech.

V roce 1889 se lokální české sokolské organizace spojily do České obce sokolské, kterou o dva roky později následovaly i ty moravské a slezské, které tak vytvořily Moravsko-slezskou obec sokolskou. V roce 1904 se pak obě organizace sloučily v jednotnou Českoslovanskou obec sokolskou (ČOS). Ta fungovala i po vypuknutí první světové války, brzy se ale stala vídeňské vládě nepohodlnou a v roce 1915 byl Sokol poprvé - a nikoli naposledy - zakázán.

Sokolové, kteří se podíleli na fungování legií i vzniku Československa, patřili k oporám první republiky a jako takoví vadili také nacistům, kteří organizaci v říjnu 1941 dva týdny po příchodu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zakázali.

Po válce byl Sokol znovu obnoven a zažil největší vzepětí, když po celém Československu sdružoval více než milion lidí. Fungovat ale mohl pouhých sedm let.

Velkolepý slet v červnu 1948 se stal nejen velkou ukázkou tělocvičné jednoty, ale nadlouho také poslední veřejnou manifestací proti únorovému převzetí vlády v Československu. Komunistická moc nejprve v roce 1949 pod hlavičkou Sokola sjednotila a ovládla veškerou tělovýchovu v zemi.

Reorganizace tělesné výchovy v roce 1952 pak znamenala již třetí zrušení sokolské organizace a z dlouhého, 38 let trvajícího přerušení se Sokol už vzpamatoval jen s obtížemi. Slety byly v té době nahrazeny státem organizovanými masovými spartakiádami, z nichž první se konala v roce 1955 a poslední, sedmá, v roce 1985.

Během uvolnění koncem 60. let se sice objevily pokusy o obnovení Sokola, po srpnu 1968 ale z plánů sešlo. Sokolská obec se obnovila až po listopadu 1989, přitáhnout statisíce, natož pak miliony zájemců o cvičení se jí ale i kvůli skoro čtyřem dekádám nečinnosti již nepodařilo.

Organizace, z jejíchž řad vzešlo mnoho reprezentantů - včetně prvního zlatého olympijského medailisty Bedřicha Šupčíka -, má dnes 160 tisíc členů. Téměř polovina z nich je mladší 18 let. Až po roce 2000 přitom začalo vedení Sokola - vedle tradičního cvičení - klást větší důraz také na podporu sportu.

 

Právě se děje

Další zprávy