Foto: "Aby se nezapomnělo na hrdiny." Takto Česko slavilo první Památný den sokolstva

Sokolové poprvé slavili Památný den sokolstva jako významný den České republiky.
Sokolská obec tento výjimečný den připomněla Česku hned několikrát. Jednou z těch větších akcí byl společný slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže na Pražském hradě.
Ten si prohlédla řada lidí, včetně samotných sokolů. Kromě nástupu stráží si tento významný den (pozor, nejde o státní svátek) lidé připomínali různě. V Brně například výstavami, pražský magistrát už ráno vyvěsil sokolskou vlajku, kterou vozily i tramvaje. My se ale vraťme na Pražský hrad.
Zde při sychravém poledni došlo k výměně stráží s jednou změnou.
Spolu s vojáky se slavnostního nástupu účastnila i trojice sokolů s praporem od prezidenta republiky. Ten se akce nezúčastnil.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
9. 10. 2019 10:12
"Odkaz sokolů, kteří položili své životy a na jejichž oběti dnes vzpomínáme, v sobě nese výrazné poselství i pro současné generace - svoboda, samostatnost a demokracie nejsou samozřejmé, je třeba za ně bojovat a přinášet oběti," pronesla starostka České obce sokolské Hana Moučková při svém projevu k prvnímu Památnému dnu sokolstva v Česku. Podívejte se, jaké akce se k této příležitosti konaly.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy