Česko po kůrovci? Ztichlé pláně Jeseníků jsou oknem do budoucnosti i nadějí na změnu

Kůrovcová kalamita ničí české lesy. Je tu ale i naděje na změnu.
Už při příjezdu k Městu Albrechtice v Jeseníkách se místy vynoří panoramata, která jasně naznačují, že zdejší krajina prochází složitým obdobím. Řádí zde kůrovec a smrkové lesy prohrávají.
Průvodce po okolních kopcích, které stihla kůrovcová kalamita jako jedny z prvních v republice, nám dělá Milan Košulič. Patnáct let tu chodíval jako lesník, před dvěma roky odešel do důchodu.
V údolích vidíme sem tam odumřelé stromy, ale zase ne tolik, kolik by naznačovalo, že jde o kalamitu. "Jen počkejte, až vyjedeme nahoru do kopců," slibuje Košulič.
A má pravdu. Když stoupáme do šesti až sedmi set metrů, začíná se vyjevovat skutečný obraz katastrofy.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
9. 8. 2019 15:09
Okolí Města Albrechtice v Jeseníkách bylo jako jedno z prvních v republice napadeno kůrovcem. Dodnes zde malý brouk spolu se suchem devastuje obrovské lány lesů. Ministerstvo životního prostředí přitom odhaduje, že jen letos padne kvůli kůrovci v Česku půl milionu hektarů lesa a v budoucnu je pravděpodobné, že zemřou veškeré smrkové lesy v nadmořské výšce do 700 metrů. Jeseníky tak nabízejí mnohdy apokalyptický obraz toho, jak bude vypadat velká část Česka. Mezi ztichlými holinami je ale i naděje na změnu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy