Česko po kůrovci? Ztichlé pláně Jeseníků jsou oknem do budoucnosti i nadějí na změnu

Kůrovcová kalamita ničí české lesy. Je tu ale i naděje na změnu.
Už při příjezdu k Městu Albrechtice v Jeseníkách se místy vynoří panoramata, která jasně naznačují, že zdejší krajina prochází složitým obdobím. Řádí zde kůrovec a smrkové lesy prohrávají.
Průvodce po okolních kopcích, které stihla kůrovcová kalamita jako jedny z prvních v republice, nám dělá Milan Košulič. Patnáct let tu chodíval jako lesník, před dvěma roky odešel do důchodu.
V údolích vidíme sem tam odumřelé stromy, ale zase ne tolik, kolik by naznačovalo, že jde o kalamitu. "Jen počkejte, až vyjedeme nahoru do kopců," slibuje Košulič.
A má pravdu. Když stoupáme do šesti až sedmi set metrů, začíná se vyjevovat skutečný obraz katastrofy.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
9. 8. 2019 15:09
Okolí Města Albrechtice v Jeseníkách bylo jako jedno z prvních v republice napadeno kůrovcem. Dodnes zde malý brouk spolu se suchem devastuje obrovské lány lesů. Ministerstvo životního prostředí přitom odhaduje, že jen letos padne kvůli kůrovci v Česku půl milionu hektarů lesa a v budoucnu je pravděpodobné, že zemřou veškeré smrkové lesy v nadmořské výšce do 700 metrů. Jeseníky tak nabízejí mnohdy apokalyptický obraz toho, jak bude vypadat velká část Česka. Mezi ztichlými holinami je ale i naděje na změnu.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy