Česko po kůrovci? Ztichlé pláně Jeseníků jsou oknem do budoucnosti i nadějí na změnu

Kůrovcová kalamita ničí české lesy. Je tu ale i naděje na změnu.
Už při příjezdu k Městu Albrechtice v Jeseníkách se místy vynoří panoramata, která jasně naznačují, že zdejší krajina prochází složitým obdobím. Řádí zde kůrovec a smrkové lesy prohrávají.
Průvodce po okolních kopcích, které stihla kůrovcová kalamita jako jedny z prvních v republice, nám dělá Milan Košulič. Patnáct let tu chodíval jako lesník, před dvěma roky odešel do důchodu.
V údolích vidíme sem tam odumřelé stromy, ale zase ne tolik, kolik by naznačovalo, že jde o kalamitu. "Jen počkejte, až vyjedeme nahoru do kopců," slibuje Košulič.
A má pravdu. Když stoupáme do šesti až sedmi set metrů, začíná se vyjevovat skutečný obraz katastrofy.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
9. 8. 2019 15:09
Okolí Města Albrechtice v Jeseníkách bylo jako jedno z prvních v republice napadeno kůrovcem. Dodnes zde malý brouk spolu se suchem devastuje obrovské lány lesů. Ministerstvo životního prostředí přitom odhaduje, že jen letos padne kvůli kůrovci v Česku půl milionu hektarů lesa a v budoucnu je pravděpodobné, že zemřou veškeré smrkové lesy v nadmořské výšce do 700 metrů. Jeseníky tak nabízejí mnohdy apokalyptický obraz toho, jak bude vypadat velká část Česka. Mezi ztichlými holinami je ale i naděje na změnu.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy