Obrazem: Tuna borůvek od Plzně. Kanadské borůvky z Čech se šíří, ale brzdí je sucho

Kanadské borůvky z Čech se šíří, ale sucho může způsobit problémy.
Pěstování borůvek je v našich končinách výsadou spíše Moravy, přesto i do Čech začínají pronikat sady, kde se místo třešní češou kanadské borůvky.
Jeden takový překrytý ráj špačků je jen pár kilometrů jižně od Plzně v malé obci Nebílovy.
Tedy ne, že by zde snad místo třešní česali jenom borůvky - modré ovoce tvoří jen doplněk sadu na ploše jednoho hektaru. Což je přece jen drobnost například ve srovnání s třiceti hektary jablek.
"Měli jsme tady před pár roky bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který navštívil náš sad po nějakém jednání a navedl našeho předsedu na myšlenku, že bychom mohli pěstovat borůvky. Pan předseda to ve vtipu odmítl, no a do 14 dnů jsme už připravovali projekt," vypráví vedoucí sadu Jana Zikmundová, jak došlo k tomu, že u Plzně začali sklízet kanadské borůvky.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 7. 2019 16:00
Pěstování borůvek v sadech nemá v Česku zrovna silné kořeny. Na Moravě působí několik pěstitelů, v Čechách nejsou téměř žádní. Plochy s modrými bobulemi přitom nepřesahují jednotky hektarů. V kontrastu s tím Češi v lesích po houbách nejvíce očesávají právě borůvčí. Fotoreportér Aktuálně.cz se podíval do jednoho z několika málo sadů, který svá výnosná jablka doplnil hektarem původně kanadské plodiny.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy