Obrazem: Tuna borůvek od Plzně. Kanadské borůvky z Čech se šíří, ale brzdí je sucho

Kanadské borůvky z Čech se šíří, ale sucho může způsobit problémy.
Pěstování borůvek je v našich končinách výsadou spíše Moravy, přesto i do Čech začínají pronikat sady, kde se místo třešní češou kanadské borůvky.
Jeden takový překrytý ráj špačků je jen pár kilometrů jižně od Plzně v malé obci Nebílovy.
Tedy ne, že by zde snad místo třešní česali jenom borůvky - modré ovoce tvoří jen doplněk sadu na ploše jednoho hektaru. Což je přece jen drobnost například ve srovnání s třiceti hektary jablek.
"Měli jsme tady před pár roky bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který navštívil náš sad po nějakém jednání a navedl našeho předsedu na myšlenku, že bychom mohli pěstovat borůvky. Pan předseda to ve vtipu odmítl, no a do 14 dnů jsme už připravovali projekt," vypráví vedoucí sadu Jana Zikmundová, jak došlo k tomu, že u Plzně začali sklízet kanadské borůvky.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 7. 2019 16:00
Pěstování borůvek v sadech nemá v Česku zrovna silné kořeny. Na Moravě působí několik pěstitelů, v Čechách nejsou téměř žádní. Plochy s modrými bobulemi přitom nepřesahují jednotky hektarů. V kontrastu s tím Češi v lesích po houbách nejvíce očesávají právě borůvčí. Fotoreportér Aktuálně.cz se podíval do jednoho z několika málo sadů, který svá výnosná jablka doplnil hektarem původně kanadské plodiny.
 

Právě se děje

Další zprávy