Obrazem: Budoucnost stojí u Slavkova. Podívejte se do první "živé" haly v Česku

Právě se díváte na údajně první "živou" průmyslovou halu na světě. Stojí ve Slavkově u Brna a její střecha, ale i stěny jsou pokryty zhruba čtvrt milionem rostlin. Některé další navíc ještě dorostou.
"Pro mě jako pro podnikatele se stala nejvyšším cílem ochrana přírody," říká šéf společnosti LIKO-S Libor Musil při otevření své nové výrobní haly.
Jeho rodinná firma o 250 zaměstnancích a s obratem přibližně 850 milionů korun vyrábí mimo jiné stavební příčky, stěny a podobné věci. A jelikož prosperuje, potřebovala novou výrobní halu.
A tak ji Musil vybudoval. Ovšem oproti "obvyklým" halám s velkým rozdílem, který je patrný hlavně zvenku.
Musil a jeho blízcí si uvědomují postupující změnu klimatu, a proto se snaží o co nejmenší zátěž pro životní prostředí.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 6. 2019 15:05
Rodinná firma LIKO-S otevřela ve Slavkově u Brna průmyslovou halu za šedesát milionů korun. Tvrdí o ní, že je budoucností stavebnictví. Proč? Zdi a střecha jsou porostlé víc než čtvrt milionem rostlin, vodu si čistí sama, téměř nepotřebuje klimatizaci a energii přitom spotřebuje jako rodinný dům. "Tradiční postupy ve stavebnictví prohlubují klimatickou změnu a přispívají k vysušování krajiny. Myslím, že je zapotřebí stavební revoluce," je přesvědčený šéf společnosti Libor Musil při otevření svého nového průmyslového a přitom ekologického dítka. "Pro mě jako pro podnikatele se stala nejvyšším cílem ochrana přírody," říká Musil. Podívejte se, jak "revoluční" hala vypadá a funguje.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy