Fondu proti korupci hrozí zrušení, míří k soudu

Lucie Stuchlíková Eliška Morochovičová, Lucie Stuchlíková
8. 2. 2013 15:14
Návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci podala společnost MSB Legal
Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.
Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. | Foto: Karel Janeček

Praha - Advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners) předala soudu návrh na zrušení Nadačního fondu proti korupci, který v minulosti upozornil mimo jiné na podezřelé obchody pražského dopravního podniku, v nichž tato advokátní kancelář figurovala.

Celou věc řeší Městský soud v Praze, který už fondu doručil usnesení, ve kterém ho vyzývá k obhajobě obecné prospěšnosti své činnosti.

Podle návrhu na zrušení nadačního fondu, který redakci Aktuálně.cz poskytla advokátní kancelář MSB Legal, fond "závažným způsobem a opakovaně porušuje Zákon o nadacích, jakož i Zřizovací smlouvu Nadačního fondu a Statut nadačního fondu".

Konkrétně pak podle advokátů nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle nadačních fondů a k plnění obecně prospěšných cílů dochází z jeho strany jen okrajově, a to odměňováním některých osob, které oznámily korupční jednání.

V neposlední řadě také dokument MSB Legal uvádí, že "nadační fond v rámci své činnosti veřejně osočuje a znevažuje navrhovatele (tedy společnost MSB Legal, pozn. red.), dlouhodobě poškozuje jeho dobré jméno a systematicky ho diskredituje v jeho pozici poskytovatele právních služeb".

Nadační fond proti korupci (NFPK) tak má činit šířením nepravdivých a zkreslených informací.

Ředitel NFPK Pavel Soukenka celou věc komentoval slovy: "Spravedlnost si někdy dává na čas. Ovšem fakt, že MSB Legal v zastoupení JUDr. Danielem Teleckým usiluje o naše zrušení, považuji za nejlepší důkaz, že jdeme správným směrem."

Nadační fond proti korupci založil podnikatel a protikorupční aktivista Karel Janeček. A byl to právě jeho fond, který v minulých měsících poukázal na podezřelé obchody pražského dopravního podniku a nemocnice Na Homolce, v nichž figurovala právě advokátní kancelář MSB Legal (dříve Šachta & Partners).

Jejich jméno bylo spojováno například se sporným kontraktem na nákup jízdenek od firmy Neograph. Tiskárna posílala z každé jízdenky 17 haléřů firmě Cokeville Assets na Britských Panenských ostrovech na základě zprostředkovatelské smlouvy.

Zakázky bez výběrového řízení

Podle protikorupčního fondu celou akci zorganizovala advokátní kancelář tak, aby peníze skončily u jejího klienta a lobbisty Iva Rittiga. Podezřelá spojení se objevila také v případě nákupu pohonných hmot od firmy Oleo Chemical, u pronájmu obrazovek v metru firmě Bitmedia nebo u přípravy veřejných zakázek společností Peskim.

Fond také přišel s tvrzením, že prostřednictvím kanceláře odtékaly peníze k Rittigovi i z nemocnice Na Homolce. V obou institucích získali právníci zakázky bez standardního výběrového řízení, a to i přesto, že si během let přišli na desítky milionů.

V nemocnici inkasovali během dvou let téměř třicet milionů, DPP za jejich služby utratil dokonce 160 milionů korun v průběhu čtyř let.

Systém práce byl v obou případech velmi podobný - právníci zařizovali výběrová řízení a zastupovali jak zadavatele zakázky, tak jejího příjemce. Peníze pak často mířily do společností v daňovém ráji na Kypru.

 

Právě se děje

Další zprávy