Homolka a dopravní podnik. Všechny cesty vedou na Kypr

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 10. 2012 8:30
Nemocnici i Dopravní podnik Praha pojí podezřelé zakázky a jméno advokátní kanceláře
Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Co má společného dopravní podnik a nemocnice Na Homolce? Advokátní kancelář Šachta and Partners a zálibu ve spolupráci se společnostmi, jejichž stopy vedou do daňového ráje na Kypru.

"Z Homolky byly vyváděny peníze stejným způsobem a stejnou skupinou lidí jako z dopravního podniku," uvedl analytik protikorupčního fondu Petr Soukenka.

Dopravní podnik i nemocnice Na Homolce využívali služeb advokátní kanceláře Šachta and Partners. V obou institucích získali právníci zakázky bez standardního výběrového řízení a to i přesto, že si během let přišli na desítky milionů.

V nemocnici inkasovali během dvou let téměř třicet milionů, DPP za jejich služby utratil dokonce 160 milionů korun v průběhu 4 let. Systém práce byl v obou případech velmi podobný - právníci zařizovali výběrová řízení a zastupovali jak zadavatele zakázky, tak jejího příjemce.

"Dohledali jsme a popsali personální spojení mezi dodavatelem, dopravním podnikem a advokátní kanceláří, která zastupovala dopravní podnik," popsal advokát Václav Láska, který prováděl audit v dopravním podniku.

"Šachta and Partners zároveň zastupovali nemocnici a dodavatelské společnosti. Navíc figurovali i v dceřiných společnostech," uvedl Karel Randák z fondu proti korupci.

Takový případ nastal například u spolupráce s firmou Alseda. Ta je dalším bodem, který má nemocnice s dopravním podnikem společný.

Šachta and Partners zařídila smlouvu mezi Alsedou a nemocnicí na Homolce na pronájem skladů zdravotnického materiálu. Podle protikorupčního fondu na tomto kontraktu nemocnice tratí až 100 milionů ročně. Smlouva je uzavřena na osm let.

Menší zakázku Alseda získala také u dopravního podniku - za šest milionů mu poradila, jestli má v metru postavit turnikety. Podnik od plánu nakonec ustoupil. V orgánech společnosti se vystřídalo několik lidí spojených s advokátní kanceláří, tedy lidí, kteří zároveň zastupovali dopravní podnik a nemocnici.

S Alsedou je spojeno i další jméno známé z podezřelých kauz dopravního podniku - Peter Kmeť. Ten byl mimo jiné jednatelem společnosti Cokeville Assets na Panenských ostrovech, která dostávala 17 haléřů z každé papírové jízdenky DPP. Je spojen i s firmou Bitmedia, které DPP údajně platí milionové licenční poplatky za obrazovky v metru.

Alsedu vlastní kyperská firma sídlící v Limassolu. Jde o velmi oblíbenou adresu, navlas stejnou má totiž řada dalších firem, u kterých je podezření, že vyváděly peníze z pražských podniků. Jedná se například o vlastníka společnost Peskim propojenou s advokátní kanceláří, která zajišťovala pro DPP veřejné zakázky.

Ještě nedávno na této adrese sídli i vlastník společnosti Cross Point. Ta zajišťuje prodej jízdenek. Před jejím nástupem podnik platil za službu 30 milionů ročně, po podepsání smlouvy firma inkasovala o 100 milionů víc. Přes propojení osob a firem vedou stopy na stejnou adresu i z firmy, která pro nemocnici zajišťovala audit IT služeb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy