Homolka a dopravní podnik. Všechny cesty vedou na Kypr

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
6. 10. 2012 8:30
Nemocnici i Dopravní podnik Praha pojí podezřelé zakázky a jméno advokátní kanceláře
Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Co má společného dopravní podnik a nemocnice Na Homolce? Advokátní kancelář Šachta and Partners a zálibu ve spolupráci se společnostmi, jejichž stopy vedou do daňového ráje na Kypru.

"Z Homolky byly vyváděny peníze stejným způsobem a stejnou skupinou lidí jako z dopravního podniku," uvedl analytik protikorupčního fondu Petr Soukenka.

Dopravní podnik i nemocnice Na Homolce využívali služeb advokátní kanceláře Šachta and Partners. V obou institucích získali právníci zakázky bez standardního výběrového řízení a to i přesto, že si během let přišli na desítky milionů.

V nemocnici inkasovali během dvou let téměř třicet milionů, DPP za jejich služby utratil dokonce 160 milionů korun v průběhu 4 let. Systém práce byl v obou případech velmi podobný - právníci zařizovali výběrová řízení a zastupovali jak zadavatele zakázky, tak jejího příjemce.

"Dohledali jsme a popsali personální spojení mezi dodavatelem, dopravním podnikem a advokátní kanceláří, která zastupovala dopravní podnik," popsal advokát Václav Láska, který prováděl audit v dopravním podniku.

"Šachta and Partners zároveň zastupovali nemocnici a dodavatelské společnosti. Navíc figurovali i v dceřiných společnostech," uvedl Karel Randák z fondu proti korupci.

Takový případ nastal například u spolupráce s firmou Alseda. Ta je dalším bodem, který má nemocnice s dopravním podnikem společný.

Šachta and Partners zařídila smlouvu mezi Alsedou a nemocnicí na Homolce na pronájem skladů zdravotnického materiálu. Podle protikorupčního fondu na tomto kontraktu nemocnice tratí až 100 milionů ročně. Smlouva je uzavřena na osm let.

Menší zakázku Alseda získala také u dopravního podniku - za šest milionů mu poradila, jestli má v metru postavit turnikety. Podnik od plánu nakonec ustoupil. V orgánech společnosti se vystřídalo několik lidí spojených s advokátní kanceláří, tedy lidí, kteří zároveň zastupovali dopravní podnik a nemocnici.

S Alsedou je spojeno i další jméno známé z podezřelých kauz dopravního podniku - Peter Kmeť. Ten byl mimo jiné jednatelem společnosti Cokeville Assets na Panenských ostrovech, která dostávala 17 haléřů z každé papírové jízdenky DPP. Je spojen i s firmou Bitmedia, které DPP údajně platí milionové licenční poplatky za obrazovky v metru.

Alsedu vlastní kyperská firma sídlící v Limassolu. Jde o velmi oblíbenou adresu, navlas stejnou má totiž řada dalších firem, u kterých je podezření, že vyváděly peníze z pražských podniků. Jedná se například o vlastníka společnost Peskim propojenou s advokátní kanceláří, která zajišťovala pro DPP veřejné zakázky.

Ještě nedávno na této adrese sídli i vlastník společnosti Cross Point. Ta zajišťuje prodej jízdenek. Před jejím nástupem podnik platil za službu 30 milionů ročně, po podepsání smlouvy firma inkasovala o 100 milionů víc. Přes propojení osob a firem vedou stopy na stejnou adresu i z firmy, která pro nemocnici zajišťovala audit IT služeb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy