Fischer se postavil ministrům. Vložil se do sporu o D11

Eliška Bártová Eliška Bártová
10. 7. 2009 15:45
Dohoda s farmářkou Havránkovou ještě dostala šanci
Foto: Reuters

Praha - V pondělí měla vláda rozhodnout o návrhu ministra zemědělství Jakuba Šebesty na zrušení dohody s farmářkou Ludmilou Havránkovou.

Jak dnes Aktuálně.cz zjistilo, ministr Šebesta nakonec svůj návrh z jednání vlády sám stáhne.

"Ministr před jednáním vlády tento návrh stáhne," říká jeho mluvčí Petr Vorlíček. "Domluvili se na tom ve čtvrtek na poradě ekonomických ministrů."

Tuto informaci Aktuálně.cz potvrdil také ministr dopravy Gustáv Slamečka, jenž se porady ministrů účastnil. "Na žádost pana premiéra bude tento návrh stažen," uvedl. "Nově vytvořená pracovní skupina má přinést návrh řešení."

Pracovní skupina by se měla sejít již příští týden. Podle Slamečky v ní budou zástupci resortu zemědělství, dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a také zástupci premiéra.

Resort dopravy bude zastupovat ministrův náměstek pro silniční infrastrukturu Tomáš Kaas, jenž dříve působil v ŘSD. V pracovní skupině bude i současný ředitel ŘSD Alfréd Brunclík.

V tajnosti

Premiérův mluvčí Roman Prorok však tyto informace odmítl potvrdit. Podle všeho měly zůstat až do pondělí v tajnosti.

"Nemám informace o tom, že by to mělo být staženo, ale nemohu to vyloučit," uvedl pouze mluvčí vlády Roman Prorok. "Vláda zasedá v pondělí, a jak s tímto materiálem naloží, se rozhodne až v ten den."

Žádný pokrok?

Pokud ministr Šebesta svůj návrh skutečně v pondělí stáhne, pak zůstane v platnosti původní dohoda posvěcená Topolánkovou vládou. Farmářka by tedy měla získat za svoji půdu potřebnou pro stavbu dálnice náhradní pozemky.

Foto: Ludvík Hradilek

Šebesta však v předkládací zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, uvádí dva důvody, proč tuto směnu nelze uskutečnit, a odkazuje se na posudek Ústavu státu a práva.

"Uskutečněním směny by Pozemkový fond ČR porušil několik ustanovení zákona," píše se v ministerském materiálu. "Tato kompetence podle zákona náleží ministerstvu dopravy."

Ministerstvo zároveň uvádí, že na vině je i paní Havránková. Zástupci ministerstva zemědělství a PF totiž podle zprávy pro vládu "konstatovali, že nedošlo k dalšímu pokroku v jednání s Ing. Havránkovou a není reálné provést směnu pozemků".

Rozhodnutí ve sboru

Šebesta společně s ministrem dopravy Gustávem Slamečkou měli v plánu nabídnout Havránkové po zrušení původní dohody pouze 10 hektarů náhradní půdy a finanční vyrovnání.

Proč nyní Šebesta od svého návrhu ustoupil a proč premiér Fischer apeloval na stažení návrhu z jednání vlády, není v tuto chvíli jasné.

Jak Šebesta, tak premiérův mluvčí Prorok k tomuto tématu nechtějí nic říci. "Žádné vyjádření vám k tomu nedám, vláda rozhoduje ve sboru," uvedl pouze Prorok.

Už jim nevěřím

Farmářka Havránková považuje snahu ministra Šebesty a Slamečky o zrušení dohody za absurdní. A již avizovala, že na jejich řešení nepřistoupí.

"Jen žasnu, jak si v tomto státě může dělat každý, co se mu zlíbí: jedna vláda rozhodne, druhá to zruší," řekla ve čtvrtek Aktuálně.cz. "My jsme podmínky splnili, jestli tuto dohodu nechtějí, usnadňovat jim to nebudu. Peníze nechci, na novou dohodu nepřistoupím."

Zároveň uvedla, že pokud stát zruší již sjednanou dohodu, zruší převod svých pozemků a vrátí jejich část do vlastnictví 69 ekologických aktivistů.

"Počkám, jak vláda rozhodne, pokud dohodu zruší, pak zruším zápis do katastru a vrátím těm 69 lidem pozemky," říká farmářka. "Kdyby se mnou jednali slušně a nepodvedli mě, bylo by to jiné. Ale já už jim nevěřím."

 

Právě se děje

před 5 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 32 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy