Stát ruší dohodu s farmářkou, její půdu radši vyvlastní

Eliška Bártová Eliška Bártová
9. 6. 2009 16:35
Nové pozemky pro Ludmilu Havránkovou za ty určené pro dálnici D11 jsou přitom ke směně připraveny
Statkářka Havránková: Stát mě dvacet let obviňuje, že brzdím dálnici...
Statkářka Havránková: Stát mě dvacet let obviňuje, že brzdím dálnici... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr úřednické vlády Jakub Šebesta se rozhodl zrušit dohodu s farmářkou Ludmilou Havránkovou o směně pozemků pro dálnici D11.

Podle informací Aktuálně.cz ministr navrhne vládě, aby zrušila usnesení, kterým dohodu s farmářkou stvrdila. Zároveň požádá o převedení problematiky zpět pod resort dopravy.

Informaci potvrdil Šebestův mluvčí Petr Vorlíček.

Ministr Šebesta, kterého do vládního kabinetu nominovala ČSSD, tak ruší dohodu, již po 16 letech sporů zařídil jeho předchůdce Petr Gandalovič (ODS).

Poté, co stát vinil farmářku z blokování stavby dálnice, je to nyní právě stát, jenž ruší již sjednanou dohodu a vrací problém na úplný počátek.

Chybí podpora

Ministr Šebesta, jehož resort měl směnu s farmářkou připravit, se přitom tímto krokem vyjadřuje k situaci kolem dálnice D11 vůbec poprvé.

Zodpovědnost za dálnici končící šest kilometrů před Hradcem Králové se Ředitelství silnic a dálnic snaží hodit na majitelku polí.
Zodpovědnost za dálnici končící šest kilometrů před Hradcem Králové se Ředitelství silnic a dálnic snaží hodit na majitelku polí. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ministr zemědělství má informace od prezidia Pozemkového fondu, že navrhovaná směna pozemků kvůli dostavbě dálnice D11 nemá podporu prezidia," tlumočil jeho stanovisko mluvčí Vorlíček. "Ministerstvo se domnívá, že Pozemkový fond není orgán určený k tomu, aby primárně řešil oblast spadající do jiného resortu."

Pozemkový fond připravuje směnu pozemků už od podzimu loňského roku, kdy se vláda rozhodla, že s farmářkou vymění půdu potřebnou pro dálnici za zemědělskou půdu v jiné oblasti.

Šebestovo rozhodnutí zastavit směnu přišlo paradoxně v době, kdy jsou pozemky potřebné ke směně připraveny. "Vše je prakticky pro směnu zařízeno," řekl Aktuálně.cz mluvčí fondu Michal Bureš. "Technicky je to proveditelné, jistě se to bez problémů zvládne."

Ministr zemědělství Jakub Šebesta.
Ministr zemědělství Jakub Šebesta. | Foto: Aktuálně.cz

Vše tak nasvědčuje tomu, že k naplnění dohody s farmářkou chybí nikoliv pozemky, ale politická vůle.

Podle některých spekulací mohou být za změnou postoje nových ministrů lobbistické tlaky developerů, kterým by směna pozemků zhatila podnikatelské plány.

Podle ministerstva si ale Pozemkový fond nechal udělat posudek Ústavu státu a práva. "Ten směnu rozporuje a její realizaci nedoporučuje pro nesoulad se zákonem," uvedl mluvčí resortu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Václava Urbana: Ministr dopravy chystá vyvlastňovací puč 

Půjdeme do vyvlastnění

Pokud vláda vyhoví apelu ministra Šebesty, dostane se problém dostavění dálnice na úplný začátek. A nové řešení už bude pod patronací ministra dopravy.

Gustáv Slamečka už dopředu avizoval, jak bude nové řešení v jeho podání vypadat.

"Učiníme paní Havránkové standardní nabídku, část pozemku a finanční plnění," říká Slamečka s tím, že nabídku zatím nechce konkretizovat. "Pokud se nedohodneme navzdory výhodné nabídce - to už jsem schopen říci, že bude výhodná v porovnání s ostatními - pak budeme muset jít do vyvlastnění."

Ať si půdu nechají

Postoj farmářky Havránkové je už léta stejný: od státu nechce peníze, pouze půdu k hospodaření. Proto lze očekávat, že Slamečkou avizovanou nabídku odmítne.

"Oni chtějí stavět. Jestliže se nechtějí dohodnout, nechť si nechají svoji půdu, já si nechám svoji a budeme normálně žít," řekla farmářka již před měsícem Aktuálně.cz. "A ne že mě 20 let budou ostouzet a obviňovat, že brzdím dálnici."

Jakým způsobem bude ministerstvo postupovat, je otázkou. Vyvlastňování je totiž podmíněno nemožností dohody. Farmářka se ale se státem již dohodla a přistoupila na stanovené podmínky.

Ministr dopravy však již avizoval, že chce prosadit novelu zákona, která by umožnila vyvlastňovat ještě před tím, než soud rozhodne o finančním vyrovnání.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy