Finské děti patří k nejchytřejším. Učí se přitom málo a přestávka tu trvá půl hodiny

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 8. 6. 2019 19:04
Finsko bere školní vzdělávání nesmírně vážně, hovoří o něm nejen jako o prostředku, jak zvládnout výzvy budoucnosti, ale i jako o základní podmínce pro přežití lidského rodu. Profese učitele je tu nesmírně ceněná a žádaná, svojí prestiží se pohybuje na úrovni právníků či lékařů. Jak je možné, že když mají Finové jedno z nejkratších vyučování na světě, skoro nejméně úkolů a nejdelší přestávky, patří ve srovnávacích žebříčcích k nejlepším? Odpovědi se snažili na konferenci v českém Senátu poskytnout finští specialisté na vzdělávací systém. A také vyvrátit několik mýtů, třeba že zrušili předměty a známky. Zde jsou jejich hlavní recepty.
Foto: Shutterstock.com

Špatná odpověď je ta nejlepší

Finští učitelé a ředitelé se shodují na tom, že špatná odpověď je v podstatě ta nejlepší, ač není fakticky správná. "Upřímně, ze správné odpovědi se toho v podstatě moc nedovíte. Oproti tomu špatná odpověď jednoho žáka vám napoví ledacos o tom, co není často i více studentům jasné, kde je jejich slabina nebo co jste nedostatečně vysvětlili," říká například bývalá členka odboru školství města Tampere Susanna Bäckmanová.

Děti se naučí mnohem více ze špatné odpovědi než ze správné, protože díky ní s nimi učitel může probrat, proč je to takto a ne jinak, a projet celý postup znovu. Žák pak už většinou sám odhalí chybu ve svém postupu.

 

Právě se děje

Další zprávy