Finanční úřady budou mít experty na prokazování majetku

Luboš Kreč
26. 5. 2015 17:45
Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové těchto expertů bude zřejmě jen do deseti po celé republice.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na vybraných finančních úřadech začnou od roku 2016 působit speciální kontroloři, kteří budou mít na starost kauzy spojené s novým zákonem o prokazování původu majetku. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové těchto expertů bude zřejmě jen do deseti po celé republice.

"Předpokládám, že většina těch sporů bude stejně končit u soudu," řekla Hornochová. To je i důvod, proč daňová správa pověří těmito případy experty: "Bude potřeba, aby dokázali přesně ocenit majetky, aby uměli jasně zformulovat a vyargumentovat, proč podle nich nesedí příjmy a výdaje těch lidí. Aby obstáli před soudem," vysvětluje.

Vláda se dohodla, že původ svého majetku bude muset prokazovat ten, jehož oficiální příjmy a majetek, tedy auta, dům či třeba jachta, se budou lišit o sedm milionů korun. Pokud člověk nevysvětlí, kde na to vzal - třeba tím, že by doložil příjmy zdaněné v zahraničí nebo dary rodinných obrazů -, stát mu z rozdílu vyměří patnáctiprocentní daň a k ní připočte penále. Jeho výše bude záležet na ochotě a míře spolupráce s kontrolory, sankce bude maximálně stejně vysoká jako daň samotná.

A kdo bude vlastně určovat, komu se bude kontrolovat majetek a komu ne? „To může být na udání nebo případy z veřejných zdrojů, média popisují hodně případů různých zázračných zbohatnutí,“ vypočítal na SME Fóru šéf finanční správy Martin Janeček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy