Finanční úřady budou mít experty na prokazování majetku

Luboš Kreč
26. 5. 2015 17:45
Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové těchto expertů bude zřejmě jen do deseti po celé republice.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na vybraných finančních úřadech začnou od roku 2016 působit speciální kontroloři, kteří budou mít na starost kauzy spojené s novým zákonem o prokazování původu majetku. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové těchto expertů bude zřejmě jen do deseti po celé republice.

"Předpokládám, že většina těch sporů bude stejně končit u soudu," řekla Hornochová. To je i důvod, proč daňová správa pověří těmito případy experty: "Bude potřeba, aby dokázali přesně ocenit majetky, aby uměli jasně zformulovat a vyargumentovat, proč podle nich nesedí příjmy a výdaje těch lidí. Aby obstáli před soudem," vysvětluje.

Vláda se dohodla, že původ svého majetku bude muset prokazovat ten, jehož oficiální příjmy a majetek, tedy auta, dům či třeba jachta, se budou lišit o sedm milionů korun. Pokud člověk nevysvětlí, kde na to vzal - třeba tím, že by doložil příjmy zdaněné v zahraničí nebo dary rodinných obrazů -, stát mu z rozdílu vyměří patnáctiprocentní daň a k ní připočte penále. Jeho výše bude záležet na ochotě a míře spolupráce s kontrolory, sankce bude maximálně stejně vysoká jako daň samotná.

A kdo bude vlastně určovat, komu se bude kontrolovat majetek a komu ne? „To může být na udání nebo případy z veřejných zdrojů, média popisují hodně případů různých zázračných zbohatnutí,“ vypočítal na SME Fóru šéf finanční správy Martin Janeček.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy