Finanční úřady budou mít experty na prokazování majetku

Luboš Kreč
26. 5. 2015 17:45
Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové těchto expertů bude zřejmě jen do deseti po celé republice.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na vybraných finančních úřadech začnou od roku 2016 působit speciální kontroloři, kteří budou mít na starost kauzy spojené s novým zákonem o prokazování původu majetku. Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové těchto expertů bude zřejmě jen do deseti po celé republice.

"Předpokládám, že většina těch sporů bude stejně končit u soudu," řekla Hornochová. To je i důvod, proč daňová správa pověří těmito případy experty: "Bude potřeba, aby dokázali přesně ocenit majetky, aby uměli jasně zformulovat a vyargumentovat, proč podle nich nesedí příjmy a výdaje těch lidí. Aby obstáli před soudem," vysvětluje.

Vláda se dohodla, že původ svého majetku bude muset prokazovat ten, jehož oficiální příjmy a majetek, tedy auta, dům či třeba jachta, se budou lišit o sedm milionů korun. Pokud člověk nevysvětlí, kde na to vzal - třeba tím, že by doložil příjmy zdaněné v zahraničí nebo dary rodinných obrazů -, stát mu z rozdílu vyměří patnáctiprocentní daň a k ní připočte penále. Jeho výše bude záležet na ochotě a míře spolupráce s kontrolory, sankce bude maximálně stejně vysoká jako daň samotná.

A kdo bude vlastně určovat, komu se bude kontrolovat majetek a komu ne? „To může být na udání nebo případy z veřejných zdrojů, média popisují hodně případů různých zázračných zbohatnutí,“ vypočítal na SME Fóru šéf finanční správy Martin Janeček.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy