Babiš chce na účty pojišťoven. ČNB není superbanka, reagují

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 5. 2015 7:40
Ministerstvo financí chce zdravotním pojišťovnám nařídit, aby si převedly peníze do centrální banky. Stát by pak prý ušetřil stovky milionů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Ministerstvo financí chce vylepšit výsledky hospodaření českého státu nově i s pomocí peněz zdravotních pojišťoven. Navrhuje, aby pojišťovny nejpozději do konce března roku 2016 povinně převedly účty do České národní banky, a ministerstvo by tak s jejich penězi mohlo částečně hospodařit. Návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech nyní projednává Legislativní rada vlády.

"Zahrnutím dalších účtů pod pojem peněžní prostředky státní pokladny - včetně povinnosti vést vybrané účty u České národní banky - bude dosaženo zpomalení růstu státního dluhu a kontroly nad hospodařením vybraných subjektů," obhajuje změnu pravidel mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Novela má podle něj ulevit rozpočtu tím, že si stát nebude muset půjčovat tolik peněz na dluhopisovém trhu. "Obecně lze uvažovat o úsporách v řádu stovek milionů korun ročně," říká Ležatka.

Zdravotní pojišťovny se ale proti návrhu bouří, účty v centrální bance nechtějí. "Pojišťovny nejsou státní instituce, a proto není vhodné, účelné ani nijak odůvodnitelné, aby jim zákon stanovoval, u kterého peněžního ústavu mají mít účty, a ve druhé fázi i co s penězi na účtech dělat," namítá Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů, který sdružuje právě i zdravotní pojišťovny.

Přestože jde o veřejné finance, nejde podle pojišťoven o finance státu, jelikož příjmem zdravotních pojišťoven je pojistné, tedy prostředky, které jim svěřují pojištěnci – zaměstnanci, zaměstnavatelé a další osoby platící pojistné. "Návrh tak jde proti základní zásadě systému veřejného zdravotního pojištění, tedy financování zdravotní péče odděleně od státu prostřednictvím zdravotních pojišťoven," říká Jásek.

S tím ale ministerstvo financí nesouhlasí. "Především je nutno odmítnout názor, že by státní rozpočet byl v současnosti oddělen od financování veřejného zdravotního pojištění. Naopak, dotace státu (za takzvané státní pojištěnce) do systému veřejného zdravotního pojištění v tomto roce dosáhne zhruba 62 miliard korun a je historicky nejvyšší nejen absolutně, ale také relativně v poměru k celkovým výdajům státního rozpočtu," reaguje Ležatka. Připomíná, že po ministerstvu financí je v současnosti požadováno, aby tuto dotaci dále zvyšovalo.

Ležatka upozorňuje na to, že zdravotní pojišťovny by nebyly při nakládání s prostředky uloženými v České národní bance omezeny. "Zároveň se nijak nemění princip financování zdravotní péče skrze zdravotní pojišťovny. Mění se pouze to, že peníze zdravotních pojišťoven nebudou uloženy na účtech komerčních bank, ale u České národní banky," dodává ministerský mluvčí.

Od roku 2013 musí mít účty pro čerpání dotací ze státní pokladny povinně například i obce. Česká národní banka se tak podle zdravotních pojišťoven mění v "superbanku", k čemuž není z povahy své funkce regulátora trhu určena.

Zástupci centrální banky se k návrhu vyjadřovat nechtějí. Kateřina Bartůšková z odboru komunikace jen připomíná, že Česká národní banka může poskytovat jen platební služby, tedy vedení účtu a realizaci příchozích a odchozích plateb, zatímco ostatní bankovní služby musejí instituce, které u ní mají peníze, realizovat v komerčních bankách.

Podle Ležatky neplatí, že by Česká národní banka nebyla dostatečně vybavena pro zajištění těchto dalších funkcí. "ČNB nehraje v národním hospodářství rozhodně pouze roli supervizora, ale mimo jiné zajišťuje provoz mezibankovního platebního styku a vystupuje v roli banky státu, tj. vede účty centrální vlády, což je v souladu s mezinárodní praxí i s ekonomickou teorií," říká.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy