Na daních už vybíráme více než před rokem, říká Babiš

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 22. 5. 2015 12:26
Za celý rok se daňové příjmy státu podle Babiše zvýší o 20 miliard. Pokles z prvních měsíců roku už se prý vyrovnal.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Daňové příjmy státu jsou k dnešnímu dni o 5,9 miliardy korun vyšší než před rokem. Na začátku roku přitom výrazně klesly. V následujících měsících by se ale měly vrátit na plánovanou úroveň a za celý rok se zvýší zhruba o 20 miliard korun. Na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Celkové příjmy státního rozpočtu se v závěru dubna - což je poslední oficiální údaj z ministerstva financí- meziročně snížily o 8,2 miliardy na 400 miliard korun. Meziroční pokles příjmů ovlivnil nejvíce výběr spotřební daně a daně z přidané hodnoty (DPH). Inkaso spotřební daně v dubnu meziročně kleslo o 10,4 miliardy na 41,8 miliardy korun především kvůli loňskému předzásobení tabákovými výrobky. Výběr DPH meziročně poklesl ke konci dubna o 7,9 miliardy na 76,2 miliardy korun.

"Je tam posun toho předzásobení tabákem, který byl 16,7 miliardy korun, a je tam vratka DPH," zdůvodnil Babiš dubnový pokles daňových příjmů státního rozpočtu. "Jde jen o časový posun. My to doběhneme někdy v červenci a splníme ten rozpočet a myslím, že bude i přeplněn. Ten plán vybrat o 20 miliard korun daní více bude určitě naplněn," dodal.

Problém pro města

Některá města kvůli poklesu daňových příjmů musela na začátku letošního roku omezit investice. "Pro nás je časový posun (ve výběru daní) problém. V 1. čtvrtletí máme nejnižší daňové příjmy a pokles v tomto období je pro nás mnohem horší, než kdyby byl ve 3. čtvrtletí," upozornil předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Kritizoval ministerstvo financí, že o časovém posunu ve výběru DPH nebyly samosprávy včas informovány už loni na podzim. Radnice tak neměly čas zajistit si překlenovací úvěry na investiční akce spolufinancované z fondů EU.

Praha, daňový ráj

Výpadek daňových příjmů podle Babiše vznikl kvůli tomu, že daňová správa se zaměřila na Prahu, která byla dosud mimo zorné pole kontrolorů a stala se "daňovým rájem". Kvůli podezření na daňové úniky loni finanční úřady několika stovkám firem odmítaly vyplatit zpět DPH. Celkem bylo zadrženo více než deset miliard korun. Po důkladné kontrole stát nakonec většinu peněz vrátil.

"Udělali jsme akci Praha, při které byla zadržena DPH, a ta informace nedoputovala na ministerstvo a tím pádem jsme to zjistili až v lednu a únoru, kdy byl výběr velmi špatný a byly udělány analýzy. Proto jsme to i nekomunikovali, protože tuto informaci jsme neměli. Za to se omlouvám," řekl Babiš.

Státní rozpočet se v dubnu dostal letos poprvé do schodku, a to 0,4 miliardy korun. Loni v dubnu stát hospodařil s přebytkem 26,6 miliardy korun. Za zhoršením hospodaření je podle ministerstva financí především růst výdajů. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pokud bude před volbami pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta. Návrh schválila vláda

Další zprávy