Horáček nyní čelí obvinění v kauze údajných manipulací s nemocničními zakázkami. Filipa kritizovala také protikorupční organizace Transparency International.
Filip se Facebooku brání, že má jako poslanec právo interpelovat vedoucí správních úřadů. "Své právo jsem uplatnil. Pan ředitel mi odpověděl, s odpovědí jsem byl spokojen, a tak jsem žádné další kroky nečinil, což všichni potvrzují," píše se v prohlášení KSČM. Filip také informoval, že nic nemá v úmyslu odstoupit.
Zveřejnil(a) KSČM - Komunistická strana Čech a Moravy dne 05. April 2019
"Lobbovat za soukromý byznys není hodno pozice ústavního představitele. Žádáme, aby Vojtěch Filip rezignoval na post místopředsedy Poslanecké sněmovny," uvedl Gazdík.
Podle analytika Transparency International Milana Eibla si Filip "očividně plete veřejnou funkci s funkcí soukromého lobbisty". "Navíc pro osobu, která skrze své nefinanční dary podpořila KSČM," sdělil Eibl prostřednictvím tiskové zprávy.
Filip podle informací Práva lobboval za První chráněnou dílnu na Finančním úřadu Ústeckého kraje na přelomu předloňského a loňského roku. V dopisech úřadu kritizoval podle deníku kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací. Filip řekl Právu, že se "pouze ptal", a připomněl také, že působí jako advokát.
Horáček strávil kvůli podezření z manipulací s nemocničními zakázkami půl roku ve vazbě, státní zástupce rozhodl o jeho propuštění letos v lednu. Severočeský podnikatel je ústřední postavou případu, podle médií ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což žádal podle vyšetřovatelů úplatky.
Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.