Farmáři doplatí na oteplování. O úrodu přijdou častěji

Pavel Baroch
27. 9. 2009 15:30
Pojišťovna letos vyplatí rekordní sumu 800 milionů
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent.
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent. | Foto: Wikipedia

Praha - Meteorolog Jaroslav Rožnovský nemá pro české zemědělce dobrou zprávu. Povodně, krupobití či dlouhodobé sucho jim budou úrodu ničit čím dál častěji. Může za to globální oteplování.

"Teploty narůstají, ten trend tady je," řekl Rožnovský, který vede brněnskou pobočku Českého hydrometeorologického ústavu a přednáší na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě.

"Oteplování na našem území představuje vyšší výskyt extrémů, prodlužuje se vegetační období, ale rovněž se zvyšuje nebezpečí poškození porostů mrazy," dodal Rožnovský, podle něhož je z údajů meteorologických stanic v posledních letech patrné, že výrazných výkyvů počasí a variability přibývá.

Například 24. února 2003 bylo brzy ráno mínus 13 stupňů Celsia, v devět ovšem teplota vystoupila k nule a ve dvě, tři hodiny odpoledne už bylo plus 16 stupňů. "To je teplotní rozdíl téměř třicet stupňů," řekl Rožnovský.

Pojišťovna vyplatí letos rekordní částku

Zvětšující se škody na zemědělské úrodě pozoruje i Česká pojišťovna, která má na českém "rolnickém" trhu s tříčtvrtinovým podílem dominantní postavení. Zatímco v roce 2004 vyplatila farmářům necelých 200 milionů korun, letos to bude více než 800 milionů.

"Je to bezkonkurenční číslo za posledních dvacet let," řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek, podle něhož kvůli silným dešťům či krupobití nahlásili jejich klienti více než 2,4 tisíce zemědělských škod na plodinách i hospodářských zvířatech.

"Několik desítek klientů má škodu větší než pět milionů, nejvyšší škoda způsobená krupobitím přesahuje u jednoho klienta dokonce dvacet milionů korun," konstatoval Jiří Havelka, ředitel zemědělského pojištění České pojišťovny.

Rolníků s pojištěním přibývá

Rok od roku přitom přibývá farmářů, kteří svá pole a hospodářská zvířata před nepříznivými vlivy počasí pojišťují.

Za posledních pět let přibylo deset procent pojištěných plodin, celkem je pojištěno více než 40 procent obilí a dalších plodin. V Rakousku, Německu či Španělsku je to ovšem až dvojnásobek.

Pojištění českých zemědělských plodin roste i díky státním dotacím. Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond rozděluje každý rok stovky milionů korun.

Připravuje se Fond katastrofických rizik

V současné době vedou experti včetně státních úředníků diskusi o možném vytvoření Fondu nepojistitelných katastrofických rizik, z něhož by se vyplácely škody značného rozsahu, například z povodní, které způsobily miliardové škody letos v červnu.

"Obdobné systémy fungují dlouhodobě nejen ve vyspělých zemích Evropské unie, ale například i v USA ši Kanadě," řekl Jiří Havelka z České pojišťovny.

Stát přitom v posledních letech vyplácel zemědělcům za mimořádně velké škody na plodinách a zvířatech zhruba dvě miliardy korun ročně. "Výhodou fondu by bylo, že by byla předem definovaná pomoc zemědělcům," poznamenal Havelka.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejúrodnějším polím hrozí sucho

Podle Jaroslava Rožnovského z Českého hydrometeorologického ústavu kvůli oteplování v Česku reálně hrozí například sucho.

Průměrných srážek by mělo být za celý rok sice stejně, jenže voda se více vyprší při častějších bouřkách či přívalových deštích a pak rychle odteče do řek.

Sucho hrozí i nejúrodnějším polím na jihu Moravy či v Polabí, kde už jsou nyní malé zásoby vody v půdě. Mnohem více bude i škůdců a chorob zemědělských plodin, přibude i holomrazů nebo povodní.

 

Právě se děje

Další zprávy