Farmáři doplatí na oteplování. O úrodu přijdou častěji

Pavel Baroch
27. 9. 2009 15:30
Pojišťovna letos vyplatí rekordní sumu 800 milionů
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent.
Ceny pšenice vzrostly tento rok o 52 procent. | Foto: Wikipedia

Praha - Meteorolog Jaroslav Rožnovský nemá pro české zemědělce dobrou zprávu. Povodně, krupobití či dlouhodobé sucho jim budou úrodu ničit čím dál častěji. Může za to globální oteplování.

"Teploty narůstají, ten trend tady je," řekl Rožnovský, který vede brněnskou pobočku Českého hydrometeorologického ústavu a přednáší na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě.

"Oteplování na našem území představuje vyšší výskyt extrémů, prodlužuje se vegetační období, ale rovněž se zvyšuje nebezpečí poškození porostů mrazy," dodal Rožnovský, podle něhož je z údajů meteorologických stanic v posledních letech patrné, že výrazných výkyvů počasí a variability přibývá.

Například 24. února 2003 bylo brzy ráno mínus 13 stupňů Celsia, v devět ovšem teplota vystoupila k nule a ve dvě, tři hodiny odpoledne už bylo plus 16 stupňů. "To je teplotní rozdíl téměř třicet stupňů," řekl Rožnovský.

Pojišťovna vyplatí letos rekordní částku

Zvětšující se škody na zemědělské úrodě pozoruje i Česká pojišťovna, která má na českém "rolnickém" trhu s tříčtvrtinovým podílem dominantní postavení. Zatímco v roce 2004 vyplatila farmářům necelých 200 milionů korun, letos to bude více než 800 milionů.

"Je to bezkonkurenční číslo za posledních dvacet let," řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek, podle něhož kvůli silným dešťům či krupobití nahlásili jejich klienti více než 2,4 tisíce zemědělských škod na plodinách i hospodářských zvířatech.

"Několik desítek klientů má škodu větší než pět milionů, nejvyšší škoda způsobená krupobitím přesahuje u jednoho klienta dokonce dvacet milionů korun," konstatoval Jiří Havelka, ředitel zemědělského pojištění České pojišťovny.

Rolníků s pojištěním přibývá

Rok od roku přitom přibývá farmářů, kteří svá pole a hospodářská zvířata před nepříznivými vlivy počasí pojišťují.

Za posledních pět let přibylo deset procent pojištěných plodin, celkem je pojištěno více než 40 procent obilí a dalších plodin. V Rakousku, Německu či Španělsku je to ovšem až dvojnásobek.

Pojištění českých zemědělských plodin roste i díky státním dotacím. Podpůrný garanční rolnický a lesnický fond rozděluje každý rok stovky milionů korun.

Připravuje se Fond katastrofických rizik

V současné době vedou experti včetně státních úředníků diskusi o možném vytvoření Fondu nepojistitelných katastrofických rizik, z něhož by se vyplácely škody značného rozsahu, například z povodní, které způsobily miliardové škody letos v červnu.

"Obdobné systémy fungují dlouhodobě nejen ve vyspělých zemích Evropské unie, ale například i v USA ši Kanadě," řekl Jiří Havelka z České pojišťovny.

Stát přitom v posledních letech vyplácel zemědělcům za mimořádně velké škody na plodinách a zvířatech zhruba dvě miliardy korun ročně. "Výhodou fondu by bylo, že by byla předem definovaná pomoc zemědělcům," poznamenal Havelka.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nejúrodnějším polím hrozí sucho

Podle Jaroslava Rožnovského z Českého hydrometeorologického ústavu kvůli oteplování v Česku reálně hrozí například sucho.

Průměrných srážek by mělo být za celý rok sice stejně, jenže voda se více vyprší při častějších bouřkách či přívalových deštích a pak rychle odteče do řek.

Sucho hrozí i nejúrodnějším polím na jihu Moravy či v Polabí, kde už jsou nyní malé zásoby vody v půdě. Mnohem více bude i škůdců a chorob zemědělských plodin, přibude i holomrazů nebo povodní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy