Expolicisté z kauzy Tofl jdou do vězení, kde sedí i Janoušek

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 5. 2015 15:53
Za mřížemi by si měli bývalí brněnští detektivové Lubomír Mokrý a Roman Procházka odpykat šest a pět roků vězení za korupci a zametání kauz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bývalí policisté odsouzení v kauze takzvaného Toflova gangu nastupují v těchto dnech do vězení, kde si mají odpykat několikaleté tresty.

Jak zjistil server Aktuálně.cz, expolicista Roman Procházka zamíří do vězení během středy a Lubomír Mokrý - bratr bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého - pak ve čtvrtek. Oba redakci potvrdili, že se trestu vyhýbat nebudou.

"Nastupuji zítra do vazební věznice Brno-Bohunice. Kam přesně budu umístěn, netuším," řekl Mokrý, který si má odpykat šest let za to, že pochybení spoluodsouzených policistů zametal "pod koberec".

Vinu však stejně jako další obvinění odmítá. "Budeme podávat mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu," prohlásil Lubomír Mokrý. Ani to mu však nepomůže oddálit nástup do vězení.

Expolicista: Nastoupím, nejsem zločinec

Již během středy nastoupí do brněnské věznice, kde si shodou okolností odpykává trest i pražský podnikatel Roman Janoušek, také další bývalý policista Roman Procházka. Toho Vrchní soud v Olomouci potrestal za to, že si řekl o úplatek ve výši 250 tisíc korun. 

Procházka to v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz popřel. Odmítl také, že by nějak manipuloval se spisem v jedné z kauz, kterou vyšetřoval. V době, o níž hovoří žaloba, už k němu prý neměl přístup. Spis ležel na Městském státním zastupitelství v Brně.

Vyhnout se nástupu Procházka nechce. "Nastoupit musím. Nejsem zločinec, ač mě za něj soud označil. Nemám majetek, abych utíkal do světa a skrýval se, navíc jsem ještě přesvědčen, že utíká ten, kdo má důvod. Tedy skutečný pachatel, já ne," prohlásil Procházka.  

Za mřížemi chce bývalý policista z brněnské kriminálky pracovat. "Musím se snažit to nějak přežít, hlavně mít práci a doufat. Mohu dělat cokoli, žádné práce se nebojím," dodal Procházka.

Bývalí policisté to přitom za mřížemi nemívají jednoduché. Ostatní vězni je nemají rádi už jen proto, že dříve nosili odznak a pistoli. A navíc se mohou setkat s pomstou těch, které sami v minulosti zatýkali a jež pomohli dostat do vězení.

Za mřížemi skončí 11 lidí

Kauza, za niž byli Mokrý s Procházkou odsouzeni, dostala v médiích nálepku Toflův gang. Podle soudce se ale to, že by odsouzení jednali jako organizovaná skupina, nepotvrdilo. Přesto s tresty od tří do devíti let skončí za mřížemi celkem 11 lidí.

Nikdo o odklad nástupu do vězení zatím nepožádal. "Z dostupných informací neplyne, že by některý z odsouzených požádal o odklad nástupu do výkonu trestu kvůli zdravotním problémům," řekla mluvčí brněnského krajského soudu Lenka Smutná Polachová.

Podle obžaloby se skupina bývalých policistů a jejich kompliců dopustila ve dvou desítkách případů vydírání podnikatelů na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem nebo za peníze zastaví jejich kauzu - ovšem smyšlenou.

Mnozí obhájci přijali rozsudek vrchního soudu s rozhořčením. Soud žádali, aby byl zrušen nebo vrácen krajskému soudu. Podle nich byla řada důkazů postavena na svědcích s bohatou kriminální minulostí.  

Hlavní postavou kauzy byl expolicista Michal Tofl. V roce 2010 byl ale zastřelen. Vraždu Tofla si objednal kvůli vzájemným finančním sporům podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, který ale po zatčení spáchal ve vězení sebevraždu. Za zastřelení Tofla poslal letos v březnu Vrchní soud v Olomouci na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

 

Právě se děje

Další zprávy