Expert ví, jak ztrestat hooligans. Soudci musí chtít

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
12. 4. 2008 22:20
Modelově: Jak řešit případ z hokejového finále
Vzduchem svištěly vyrvané sedačky, cílem byli policisté nebo alespoň hrací plocha. Obrázek z posledního derby Slavia - Sparta.
Vzduchem svištěly vyrvané sedačky, cílem byli policisté nebo alespoň hrací plocha. Obrázek z posledního derby Slavia - Sparta. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Hokejové Karlovy Vary vyhlásily pátrání. Rozhodly se, že najdou fanouška, který při posledním finálovém zápase hodil na hlavu slávistického beka Jiřího Vašíčka láhev s kolou.

"Chceme na něj podat trestní oznámení a chceme náhradu škody, protože určitě dostaneme od svazu pokutu," říká generální manažer klubu Miroslav Vaněk.

"Až ho najdeme, rozdáme jeho portrét pořadatelům, aby se už na stadion nedostal. Už máme čtverec pět na pět metrů, ze kterého láhev vylétla..."

Podle odborníků je to od klubu správný postup.

Svoje pravomoci si ale musí uvědomit i soudci, státní zástupci a policie, a musí jednat. Myslí si to čestný prezident Soudcovské unie Libor Vávra, který jako soudce mnohokrát trestal zdivočelé fanoušky.

"Většina změn, po kterých se teď volá, už dávno platí. Například zakázat člověku vstup na stadion je možné už roky," řekl Aktuálně.cz Vávra. "Já sám jsem tuto možnost využil už před dvanácti lety. Soudil jsem na Obvodním soudu pro Prahu 10, kde měla stadion Slavia a Bohemians."

Problém? Najít v davu pachatele

"Je to institut omezení, který platí během podmíněného trestu nebo trestu veřejných prací," vysvětluje Vávra. Podle něj je problém spíš s tím, jak v davu například fotbalových rowdies usvědčit konkrétní pachatele.

"Těch lidí, kteří násilí iniciují, není zase tolik. Policisté je znají, mají mezi nimi i své lidi. Pomohly by kamerové systémy," dodává soudce.

Pokud by fanoušek přes zákaz na stadion přišel, byl by to pro policii, která má online přístup do rejstříku trestů, důvod ho ihned zadržet.

Podle expertů by pružněji mohli reagovat i státní zástupci. Pokud by byli připraveni a dobře spolupracovali s policií, mohl by  násilník stát ve zkráceném řízení do čtyřiadvaceti hodin před soudem.

"Státní zástupci s tím musí počítat. Vědí, kdy to riziko existuje. Stejně jsme se připravovali třeba před zasedáním měnového fondu, kdy se očekávaly nepokoje a zatýkání," říká Vávra.

Za násilí i dva roky vězení

Z řad advokátů se zase ozývají hlasy, že soudci by mohli trestný čin výtržnictví (kam spadá násilí na stadionech) trestat přísněji než jen podmíněnými tresty. Zákon totiž umožňuje poslat za "hrubé rušení přípravy nebo průběhu organizovaného sportovního utkání" člověka na dva roky za mříže.

Pro chvatné změny v trestním zákoně není ani ministerstvo spravedlnosti. "Je to tak, že zatím nejsou analýzy, jestli jsou současné možnosti dobře využívány. Ty by měly změnám předcházet," myslí si Pospíšil.

Žádný poslanec návrh na změnu trestního zákona nesepsal. "Dovedu si představit jakési upřesnění paragrafu o výtržnictví, aby tam byly konkrétní tresty například za vběhnutí na hřiště či hození světlice nebo dýmovnice," řekl Aktuálně.cz poslanec Karel Špíchal (ČSSD).

Poslanci: Svaz, kluby i rozhodčí nedělají dost

Poslanci Bezpečnostního výboru ve středu jednali o policejním zákoně, který mimo jiné ruší preventivní přítomnost policistů na stadionech. Na tom se opoziční poslanci s ministrem vnitra neshodnou. Všichni ale mají za to, že větší odpovědnost by na sebe měly vzít kluby.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více:
Tomáš Sokol: Násilí na stadionech musí řešit hlavně kluby a svaz, ne stát

Podle návrhů ministra vnitra Ivana Langera by měly mít sportovní kluby povinnost sepsat návštěvní řád, jeho porušení by pak bylo důvodem vyvést fanouška z utkání. Langer dává jako příklad hokejovou O2 Arénu. "Ať si pořadatelé uvědomí, jaké pravomoci mají," řekl ministr.

Poslanci vidí chyby i u Českomoravského fotbalového svazu a u rozhodčích.

"I fotbalový svaz by mohl po výtržnostech klubům nařídit hrát třeba utkání úplně bez publika, domácím i hostům. I rozhodčí by mohli víc využívat možnosti přerušit utkání, když někdo hodí na plochu světlici. Po půl hodině čekání na fotbal by si to každý rozmyslel," vypočítává Šplíchal.

 

Právě se děje

Další zprávy