Čtyři dny před Štědrým dnem 2019 měl přijít na ministerstvo dopravy právník z advokátní kanceláře Rowan Legal Martin Janoušek. V této době se rozhodovalo o zakázce na dohled nad mýtným systémem za 215 milionů korun. Resort dopravy tehdy řídil ministr Vladimír Kremlík (za ANO).
Podle jeho slov mu Janoušek nabídl úplatek ve výši 1,5 milionu korun, pokud bude v řízení hájit zájmy vítěze tendru firmy CGI. Společnost patřila k Janouškovým klientům. Ministerstvo však uvažovalo, že dozor nad mýtem nakonec svěří státnímu podnik Cendis. Janouškova údajná nabídka tomu měla zabránit. Kremlík kvůli tomu podal trestní oznámení.
Jak však nyní zjistil deník Aktuálně.cz, k žádné korupční nabídce nedošlo. Kriminalisté nikoho neobvinili. "Policejní orgán tuto věc odložil. Dospěl k závěru, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož úřad vyšetřování kauzy dozoroval.
Razítko od státního zástupce
Policie případ odložila ve druhé polovině února, své závěry předestřela dozorovému státnímu zástupci. Žalobce dal na jejich zjištění razítko. "Dozorový státní zástupce přezkoumal toto usnesení policejního orgánu na podkladě spisového materiálu a akceptoval jej," poznamenal vedoucí žalobce Lelek.
Původně přitom policie loni v listopadu advokáta Janouška obvinila z korupce. Dozorový žalobce letos v lednu, jak upozornila Česká televize, trestní stíhání zrušil. Kriminalisté měli v prověřování pokračovat a údajný úplatek lépe doložit. V únoru ovšem dospěli k závěru, že verze o úplatku neobstojí. Celý příběh se tím definitivně uzavřel.
"Nabídl mi úplatek," řekl loni v únoru Kremlík serveru Seznam Zprávy, jenž na údajnou korupci upozornil. Kremlík tři týdny od schůzky s Janouškem informoval Bezpečnostní informační službu, že ho chtěl advokát uplatit. Ve spojení byl přímo s ředitelem služby Michalem Koudelkou.
Neuskutečněný plán s BIS
Jak poté upozornilo Aktuálně.cz, BIS byla připravena ministrovi ve spolupráci se státním zastupitelstvím jeho podezření objasnit. Jenže plán se uskutečnit nestihl, premiér Andrej Babiš Kremlíka mezitím odvolal kvůli jiné zakázce - na dodávku systému elektronických dálničních známek.
Kremlík se proto obrátil na Seznam Zprávy. Server ho vybavil nahrávacím zařízením a tehdy už exministr se 1. února 2020 znovu sešel s advokátem Janouškem ve Špindlerově Mlýně. Oba se znají a týkají si. Kremlík se ho zeptal, zda nabídka 1,5 milionu stále platí. "Nemám nejmenší tušení," reagoval Janoušek. O dva dny později server příběh zveřejnil.
Trestní oznámení kvůli korupci podal Kremlík 4. února, více než šest týdnů po schůzce na ministerstvu dopravy, kde měla nabídka zaznít. Policie už však přímé důkazy nasbírat nemohla. Nic silnějšího než výpověď exministra k dispozici neměla. "Tento případ plně ilustruje, jak je důležité respektovat presumpci neviny i ve veřejném prostoru," řekl Aktuálně.cz Janouškův právní zástupce Lukáš Trojan.
Sám advokát Janoušek mluví o tom, že za kauzou stála Kremlíkova provokace, aby si udržel post ministra dopravy. "Se smyšleným obviněním přišel skoro po měsíci od údajné nabídky a to přesně v den, kdy vypukla jeho kauza ’eshop na dálniční známky za 400 milionů’ a oznámil to ještě formou jakési smsky. Následně se tím možná mohl snažit mediálně překrýt jiné své problémy jako záhadné financování nákupu bytu," sdělil Aktuálně.cz.