Kremlíkovi nabídli úplatek 1,5 milionu ohledně mýta. Akci BIS překazilo jeho odvolání

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík oznámil kontrarozvědce BIS, že se ho v souvislosti se zakázkou na dozor nad mýtným systémem pokusila jedna z firem uplatit. Informace, které jako první publikovaly Seznam Zprávy, získal i deník Aktuálně.cz. Podle nich dřív, než začala s kontrarozvědkou záležitost řešit policie a Vrchní státní zastupitelství v Praze Lenky Bradáčové, premiér Kremlíka odvolal.
Foto: Jakub Plíhal

Skandály, které provázejí snahu státu zajistit provoz mýtného systému na dalších 10 let, nekončí. Loni vyšlo najevo, že policie šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje podezřívá, že se na pokyn šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka pokusil ovlivnit tendr na výběrčího mýta za 11 miliard korun.

Nyní ministr dopravy Kremlík oznámil, že se ho pokusili zkorumpovat v souvislosti s doprovodnou zakázkou na supervizora celého systému za 215 milionů. "Nabídl mi úplatek," řekl Seznam Zprávám na záznam bývalý ministr dopravy.

Tím, o kom hovořil, je podle serveru advokát Martin Janoušek. Jeho kancelář zastupuje v různých záležitostech mimo jiné společnost CGI, která vyhrála zakázku na mýtného auditora. Kremlík se s ním sešel znovu před pár dny, kdy už celou situaci nahrával. 

"Platí ještě ta nabídka na 1,5 milionu z prosince?" zeptal se Kremlík na záznamu, který Seznam Zprávy pořídily. Právník Janoušek se na chvilku odmlčel, oba muži podle serveru odsunuli telefony stranou. Promluvili až po chvilce: "Nemám nejmenší tušení."

"Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví," řekl poté Seznam Zprávám Janoušek, když byl s pořízenou nahrávkou z druhé schůzky konfrontován.

V prohlášení Janoušek odmítl, že by úplatek 1,5 milionu nabízel. "Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění," uvedl.

Nabídka den před Štědrým dnem

O tom, že ministr Kremlík letos 14. ledna informoval BIS, že mu byl úplatek nabídnut, řekl Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z bezpečnostních složek. K nabídce mělo dojít těsně před Štědrým dnem, loni 23. prosince.

Kremlík na přímý dotaz Aktuálně.cz, zda mu někdo nabízel úplatek 1,5 milionu korun, odpovídat nechtěl. "Já se k tomu nechci vyjadřovat. Už nejsem ministr dopravy. Nezlobte se," řekl Aktuálně.cz exministr. 

Mluvčí BIS Ladislav Šticha redakci řekl, že se kontrarozvědka nemůže k informacím Aktuálně.cz vyjadřovat. "Obecně ovšem platí, že pokud by podobný případ BIS řešila, postupovala by přesně podle zákona a spolupracovala se státním zastupitelstvím a Policií ČR," řekl Šticha. 

Z informací Aktuálně.cz plyne, že Kremlík je nyní v citlivé situaci. Úplatek mu nabídli, aniž by to byl schopen v tu chvíli zdokumentovat. Proto se zrodil plán, v němž tajná služba společně s policií a státním zastupitelstvím měla pomoci zajistit důkazy korupce. K tomu ovšem už nedošlo. Premiér Andrej Babiš totiž Kremlíka před čtrnácti dny odvolal kvůli pochybení ohledně další zakázky - na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun. Na zdokumentování korupce tak už nedošlo. Samotná BIS nemá zákonnou pravomoc důkazy pro trestní řízení zajišťovat.

"Vrchní státní zastupitelství v Praze dosud nedisponuje relevantními informacemi, na základě kterých by mohlo začít vykonávat svoji působnost. U zdejšího úřadu pan doktor Kremlík žádné oznámení neučinil a není mi známo, že by se tak stalo u jiného orgánu činného v trestním řízení. Nutno dodat, že i přesto, že nekomentujeme konkrétní kauzy, mohu potvrdit, že v podobných případech BIS postupuje v úzké spolupráci s orgány činnými v trestním řízení," uvedla nyní pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Aktuálně.cz oslovilo i Babiše, zda ho Kremlík o nabídce úplatku informoval. "Pan Kremlík mě o této skutečnosti neinformoval a předpokládám, že pokud je to pravda, tak měl podat trestní oznámení," uvedl premiér.

Kremlíkův nástupce Havlíček tendr zrušil

Na konci loňského roku exministr dopravy Kremlík dle serveru Zdopravy.cz v dopise zakázal ŘSD podepisovat bez předchozího projednání s ministerstvem dopravy jakoukoliv smlouvu s CGI.

Tendr, který podle jeho předchůdce provázela nabídka úplatku, nyní Kremlíkův nástupce Karel Havlíček zcela zrušil.

Pro redakci připustil, že roli kromě ekonomických kritérií hrály i informace tajné služby. "Pracovali jsme i s informacemi BIS. Více k tomu ale říci nemůžu," řekl Aktuálně.cz ministr Havlíček.

V tendru na auditora mýta zvítězila společnost CGI s nabídkou 215 milionů korun na deset let. CGI mýtný systém dozoruje od jeho spuštění v roce 2007. V soutěži porazila společnost Kapsch. Ta si loni na podmínky soutěže stěžovala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Její námitky však minulý týden předseda úřadu Petr Rafaj zamítl. Stát tak mohl podepsat smlouvu s vítězem tendru. K tomu ale po zásahu Havlíčka nedojde. 

Aktuálně.cz oslovilo s informacemi o Kremlíkem nahlášené korupci firmy CGI i Kapsch. Dosud reagoval pouze Kapsch s tím, že se ho současné korupční podezření netýká, ale že vítá vývoj kolem kontroly mýta. "Přivítali jsme rozhodnutí ministra dopravy zrušit tendr a kontrolu výběru mýta svěřit státnímu Cendisu. V celé Evropě panuje dlouhodobý trend, kdy státy samy postupně přebírají stále více činností v provozování mýta," uvedl mluvčí společnosti Kapsch David Šimoník.

Klíčová kontrola provozovatele miliardového mýta

Supervizor má za úkol kontrolovat, kolik peněz se za mýto vybere, ale také měřit provoz na zpoplatněných úsecích. Jeho role je zásadní, protože konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenského SkyTollu, které získalo jedenáctimiliardovou zakázku na výběr mýta, se zavázalo, že jejich technologie odhalí téměř všechny neplatiče. Pokud by měření ukázalo opak, firmy by rozdíl musely samy zaplatit.

O svěření role supervizora mýtného systému státnímu Cendisu bez výběrového řízení uvažoval už Havlíčkův předchůdce Kremlík. Ministerstvo dopravy však tuto možnost mělo připravovat pouze pro případ, že by ÚOHS soutěž zrušil. "Dle právního názoru Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) není dán žádný zákonný titul k tomu, aby probíhající zadávací řízení zrušilo ze své vůle," psalo ŘSD ve svém vyjádření ještě 23. ledna.

Samotný provozovatel mýta zapojení Cendisu označil za nesmysl. "Možnost zadat tuto zakázku bez výběrového řízení státnímu podniku Cendis nepovažujeme za reálnou. Byli jsme sice před nějakým časem k zahájení možné spolupráce s tímto státním podnikem vyzváni, ale jednání rozhodně nepokročila do takového stadia, aby bylo zřejmé, že je Cendis na zajištění služeb supervizora mýtného systému skutečně připraven," reagoval také generální ředitel provozovatele mýta CzechToll Matěj Okáli.

Důvody Kremlíkova odvolání

Kremlík ovšem o záležitosti rozhodnout nestihl. Post ho stál informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů korun, který dle kritiků byl výrazně předražený. IT specialisté dokonce uspořádali víkendový hackathon, aby dokázali, že se dá naprogramovat za dva dny. Server Zdopravy.cz navíc napsal, že stát nechal řídit projekt elektronických známek firmu, jejíž majitel má manželku, která pracuje pro Státní fond dopravní infrastruktury. Právě ten byl za projekt oficiálně zodpovědný. 

Kontroverze vzbudil také zájem tajných služeb o monitorovací část. Systém nových dálničních známek pro osobní vozidla totiž bude kamerami kontrolovat SPZ aut, aby zjistil, jaká případně nemají zaplaceno, a data skladovat. Jak už upozornil týdeník Respekt, o data projevily zájem všechny tři české tajné služby. Server Seznam Zprávy následně v pondělí napsal, že e-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Proti tomu se tvrdě ohradila BIS.

"BIS žádala, aby v případě plnění svých zákonných úkolů, například v boji proti teroristickým hrozbám či nelegální migraci, mohla z připravované evidence získat potřebné informace o konkrétním sledovaném voze, jak je to možné například na Letišti Václava Havla," uvedl ředitel Michal Koudelka 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy