Praha - Kdo se stydí, nesmí do Rudolfovy galerie. Chtělo by se říct v parafrázi na staré pořekadlo.
Kdo se totiž při obědě s Barackem Obamou, Dmitrijem Medveděvem a hostitelem Václavem Klausem vůbec nestyděl porušit zavedená protokolární pravidla, byl šéf Senátu Přemysl Sobotka.
Odměnou za jeho odvahu mu byl cenný suvenýr, kterým se může pochlubit jen málokdo.
Tři podpisy, kdo má víc?
V jednu chvíli slavnostního oběda v Rudolfově galerii na Pražském hradě se totiž první muž Senátu zvedl a namířil si to s jídelním lístkem rovnou za prezidenty, kteří jen před malou chvílí podepsali klíčový dokument, na nějž čekal celý svět.
"Přišel jsem za nimi, omluvil jsem se všem třem prezidentům sedícím vedle sebe a požádal je o podpis jídelního lístku. Není to náhoda, já je totiž sbírám. Všichni tři se mi bez problémů podepsali," popsal svůj hlavní zážitek Sobotka.
"Čekal jsem, kdy přijdete," zaznělo poté z úst Václava Klause, který o Sobotkově vášni dobře ví a jeho zálibu sledoval i u jiných státních návštěv.
"Můžu potvrdit, že v tu chvíli se skutečně upřela pozornost na pana Sobotku. V jednu chvíli se nečekaně zvedl, všichni čekali, co se bude dít a on si šel podepsat jídelní lístek," popsal událost jihomoravský hejtman Michal Hašek.
1:0 pro Sobotku?
"Mám tři podpisy prezidentů, na smlouvě START jsou jen dva," glosoval svůj úlovek Sobotka. A už přemýšlel, jak jednou jeho vnuci cenný úlovek vydraží a díky tomu možná zbohatnou.
To Michal Hašek vidí jinou výhodu. "Jiří Paroubek podpisy tří prezidentů nemá. Třeba to šéfovi Senátu jednou pomůže v prezidentské kampani," uvedl v žertu Hašek. Sociální demokraté by totiž rádi viděli svého současné lídra za tři roky na Hradě.
Dobrou chuť, Enjoy your meal
Politici měli možnost osvěžit si své konverzační schopnosti. Zasedací pořádek totiž svedl ke konverzaci české politiky spolu s americkou i ruskou delegací. Uprostřed sálu seděli u velkého stolu všichni tři prezidenti, šéfové obou komor českého parlamentu, ministři zahraničních věcí a premiér Jan Fischer. Kolem byly rozestavěny další, menší stoly, u kterých seděl zbytek pozvaných hostů.
"Byli tam lidé z amerického ministerstva zahraničí, bavili jsme třeba o afghánské misi, ale i o tom, že tady již rok a čtvrt není americký velvyslanec. Řekl jsem, že to bereme s rozpaky, a byl jsem ujištěn, že se na tom velmi intenzivně pracuje," řekl Aktuálně.cz Petr Nečas.
"Já jsem měl šanci vedle jednoho z význačných poradců Baracka Obamy. Bavili jsme se o boji proti terorismu, ne o Afghánistánu, nicméně pro mě je to spojitá nádoba a myslím si, že i on to pochopil. A diskutovali jsme také na téma nové strategie USA z hlediska protiraketové obrany," prozradil Přemysl Sobotka.
Téma debat START? Kdeže, české volby
Čeští politici nechali nahlédnout do zákulisí i v čase před samotným podpisem smlouvy START. Na pozvánce bylo striktně napsáno, že příchod se toleruje nejpozději v 11:40, samotný akt podpisu měl nastat dvacet minut poté. Jenže prezidenti se zdrželi a tak hosté ve Španělském sále využili čas k debatě.
"Předmětem debat nebyl ale podpis samotné smlouvy, ale současná politická situace u nás," prozradil šéf sněmovního výboru obrany Jan Vidím z ODS. "Utvořily se modré a oranžové hloučky, a taky skupinka nestranických ministrů," popsal to další z přítomných politiků. "Já osobně jsem toho času využil pro pozvání premiéra Jana Fischera k nám na jižní Moravu," řekl výše citovaný hejtman Hašek.
Pikantní chvíle nastala poté, co si hosté sedli na připravená místa. Hradní protokol vedle sebe posadil pověřeného předsedu českých konzervativců Petra Nečase a šéfa socialistů Jiřího Paroubka. "Moc jsme se spolu nebavili," konstatoval Nečas.