Praha - Pokud soud zastaví vaše trestní stíhání ne proto, že jste nic neprovedli, ale že je váš trestný čin již promlčen, nemáte nárok na odškodnění za neoprávněné stíhání ani na zaplacení svých advokátů. To řekl soud dvěma bývalým bankéřům H-Systemu Vladimíru Gullovi a Oldřichu Machalickému.
Již před několika měsíci zamítl Městský soud v Praze nárok Gully, který chtěl sumu 969 tisíc korun – tolik vynaložil na svou obhajobu.
A dvojnásobnou sumu, takřka rovné dva miliony, nyní požadoval jeho kolega Oldřich Machalický. Ten kromě nákladů na advokáty požadoval odškodné i za nemajetkovou újmu – tedy nezákonné stíhání. Ani ten neuspěl.
Neměli se spokojit se zastavením
"V situaci, kdy bylo trestní řízení vedeno na základě určitých indicií, bylo na něm, pokud se chtěl domáhat, že je skutečně nevinný, podat návrh na pokračování trestního řízení. Aby bylo jasno o jeho vině či nevině," uvedla v dnešním odůvodnění rozsudku soudkyně Ludmila Petráková.
A její kolega Lubomír Vaic byl v případě Gully ještě tvrdší. I on stejně jako Petráková použil k odůvodnění i dřívější verdikt Nejvyššího soudu v podobné kauze. "Ten konstatoval, že za takovéto situace není spravedlivé, aby se takové osobě dostalo nákladů obhajoby," podotkl Vaic.
Nechtěl jsem zvyšovat náklady
Pokud se oba cítili nevinní, měli podle soudců zastavení odmítnout a trvat na projednání případu a domoci se osvobozujícího rozsudku. To však neudělali. "Už jsem chtěl mít to desetileté martyrium za sebou," uvedl Gulla, který nyní řídí českou pobočku Sotheby´s International Realty, jež obchoduje s luxusními nemovitostmi.
A podobně argumentoval i Machalický. „Náklady řízení a odškodné by se pak zvyšovaly a přicházel bych i o čas,“ dodal.
Policie obvinila tři exbankéře – Gullu, Machalického a Miloslava Nováka - počátkem roku 2003 z podvodu (třetí z nich krátce po obvinění spáchal sebevraždu). Podle ní aktivně pomohli Petru Smetkovi a dalším představitelům H-Systemu vytáhnout na projekt levného bydlení v blízkosti Prahy od Komerční banky miliardu korun.
A o zhruba stejnou sumu přišla víc než tisícovka klientů, která Smetkovi a spol. poskytla zálohy na slibované domky především v Horoměřicích a Velkých Přílepech.
Jenže v roce 2011 soud rozhodl, že jejich případná trestná činnost je promlčena. Během projednávání došel k tomu, že šlo "jen" o porušování povinností při správě cizího majetku, kde je kratší promlčecí lhůta než u podvodu.
Dobří známí
Trojice bankéřů ve velice krátké době poskytla skupině firem kolem Smetky 13 úvěrů v celkové výši 980 milionů. Ani jeden nesplatila. V některých případech dokonce firmy dostaly úvěr ještě předtím, než byly zapsány v obchodním rejstříku. A jak se později ukázalo, všichni tři bankéři Smetku dobře znali – například s Gullou chtěl Smetka založit vlastní banku, s dalšími si koupil napolovic dům.
Jediný, kdo byl odsouzen, je nakonec zakladatel H-Systemu Petr Smetka, který si odpykává dvanáctileté vězení. Případ jeho tří společníků si soudy pinkaly tak dlouho, až se jich dotkla lednová amnestie.
Toho, že by také žádali odškodné, se ministerstvo nebojí. "Zákon výslovně vylučuje odškodnění v případě, že trestní stíhání bylo zastaveno z důvodu amnestie," uvedl Schuster.
Ministerstvo naopak eviduje žalobu jednoho z poškozených klientů. Ten se domáhá peněžitého odškodnění 210 tisíc korun v souvislosti s nepřiměřenou délkou trestního řízení a následnou amnestií.